• Harmonogram egzarminów poprawkowych

          • Informujemy, iż egzaminy poprawkowe z języka polskiego, biologii i geografii dla uczniów gimnazjum i zasadniczej szkoły zawodowej odbędą się 28 sierpnia (poniedziałek)

            godz. 9:00 - część pisemna

            godz. 10:00 - część ustna

        • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017
          • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017

          • Ostatni dzwonek, ostatni spacer szkolnym korytarzem i aż dwa miesiące wolnego od zeszytów, klasówek i prac domowych. Ostatni tydzień czerwca jest na pewno długo oczekiwany przez uczniów w całej Polsce, gdyż zwiastuje koniec roku szkolnego.

            W piątek 23 czerwca uczniowie gimnazjum i zasadniczej szkoły zawodowej, razem z nauczycielami, wychowawcami, dyrekcją szkoły oraz zaproszonymi gośćmi, wśród których była komendant Hufca Pracy w Zambrowie p. Grażyna Dębek, zgromadzili się o godz. 9:00 w szkolnej auli. 

            Na początku głos zabrała dyrektor szkoły p. Małgorzata Leszczyńska, która podsumowała miniony rok pracy dydaktycznej i wychowawczej, podziękowała nauczycielom za trud włożony w wychowanie młodego pokolenia, uczniom za właściwą postawę w szkole i godne reprezentowanie szkoły w środowisku lokalnym, a także złożyła wszystkim pedagogom i uczniom życzenia udanych i słonecznych wakacji. Również komendant Hufca Pracy podziękowała za bardzo dobrą współpracę w ciągu minionego roku szkolnego zarówno dyrekcji szkoły jak i uczniom, którzy angażowali się w różnego rodzaju projekty i przedsięwzięcia.  Następnie zostały wręczone stypendia za dobre wyniki w nauce, nagrody i wyróżnienia za wysoką frekwencję oraz aktywne uczestnictwo w życiu szkoły. 

            W drugiej części uroczystości nastąpiło zaprzysiężenie nowego składu pocztu sztandarowego oraz przekazanie sztandaru przez uczniów klas III, przedstawicielom klas drugich.

            Wszystkim pedagogom, pracownikom szkoły oraz uczniom życzymy słonecznej pogody i niezpomnianych wakacyjnych przeżyć. Do zobaczenia we wrześniu!!!

            Więcej zdjęć w GALERII:

             

        • Lekcja historii, w-f-u i tolerancji w stolicy
          • Lekcja historii, w-f-u i tolerancji w stolicy

          • 21 czerwca 2017 r. uczniowie naszej szkoły, którzy w ciągu minionego roku szkolnego wyróżnili się pracą na rzecz szkoły lub dobrymi wynikami w nauce, dzięki współpracy z Hufcem Pracy w Zambrowie, odbyli wycieczkę do Warszawy.. Pierwszym punktem wyjazdu było zwiedzanie Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie, który został wzniesiony w latach 1677-1696. Spacer oraz lekcja muzealna pt. „Wnętrza pałacu i ich symbolika” pozwoliły młodzieży odkryć historię i obyczajowość dawnej Rzeczypospolitej. Niecodzienna lekcja historii w komnatach pałacowych pozwoliła młodzieży przenieść się w czasy, kiedy Rzeczpospolitą rządzili królowie. Parter pałacu który zwiedzaliśmy zawiera historyczne wnętrza mieszkalne z XVII, XVIII i XIX w., bogato dekorowane XVII-XIX-wiecznymi malowidłami ściennymi i plafonowymi, dekoracjami stiukowymi, barwnymi tkaninami i wykładzinami ceramicznymi oraz liczne dzieła malarstwa, rzeźby i rzemiosła artystycznego, wśród nich najcenniejsze to: wizerunki właścicieli Wilanowa z licznymi portretami Jana III i jego rodziny; kolekcja rzeźby starożytnej i waz etruskich, ceramiki miśnieńskiej, augsburskich wyrobów złotniczych, sreber i brązów francuskich XIX w., mebli saskich, angielskich i francuskich oraz militariów.

            Z „pałacowych ogrodów” uczestnicy przenieśli się z powrotem w XXI wiek. Na młodzież atrakcje sportowe w Hangarze 646. W gigantycznej sali z trampolinami w podłodze, po obejrzeniu instruktażowego filmu z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa oraz rozgrzewce, uczestnicy mogli przez godzinę skakać w górę i dół oraz wykonywać różne akrobacje. Początkowo utrzymanie się na trampolinie nie było proste i przynajmniej u niektórych powodowało strach, ale z każdą minutą lęk był coraz mniejszy i można było wzbić się coraz wyżej i wyżej. Zapewne była to świetna wyczerpująca lekcja w-fu.  Ostatnim celem wycieczki była „Niewidzialna wystawa”. W podróż do świata, w którym zmysł wzroku był nam całkowicie niepotrzebny przeniosły nas osoby niewidome. Całkowita ciemność i pomieszczenia imitujące scenerie z życia wzięte. Jak się jednak okazuje, wystawa, której nie możemy zobaczyć, daje nam coś, zabierając jeden ze zmysłów. Przez ponad godzinę w ciemności absolutnej poprzez dotyk można było doświadczyć życia, w którym funkcjonują osoby niewidome.

            Pełni nowych i ciekawych doznać, po dniu spędzonym w stolicy, uczniowie wrócili do Zambrowa.

            Więcej zdjęć w GALERII

        • I Tydzień Korczakowski - podsumowanie
          • I Tydzień Korczakowski - podsumowanie

          • We wtorek w naszej szkole dobiegł końca I Tydzień Korczakowski. Celem wielu inicjatyw podejmowanych w dniach 30 maja – 6 czerwca było przybliżenie społeczności szkolnej osoby i działalności Janusza Korczaka, „Starego Doktora”, który 2 października 2015 r. został wybrany na patrona naszej szkoły. Wśród zaplanowanych na ten tydzień działań znalazły się: wycieczka do Treblinki, - miejsca, gdzie zginął Janusz Korczak, prezentacja życia i działalności Patrona w formie multimedialnej, konkurs fotograficzny „Kiedy się śmieje dziecko, śmieje się cały świat” – na najśmieszniejszą minę utrwaloną w obiektywie aparatu, konkurs plastyczny „Gdybym mógł zmienić świat, wyglądałby tak…”, codzienne czytanie twórczości J. Korczaka na przerwach, konkurs wiedzy Starym Doktorze, zawody sportowe „Prawa do zabawy i uśmiechu”, prezentacje nt. osób, które dzięki swoim marzeniom, odwadze, zmieniły los, bieg historii”.

            6 czerwca, na zakończenie Tygodnia Korczakowskiego, odbyła się uroczysta akademia, przygotowana przez p. Annę Gwardiak i p. Helenę Grabowską. Uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej jeszcze raz przypomnieli obecnej na szkolnej auli społeczności te momenty z życia Korczak, które wpłynęły na jego późniejszą działalność i głoszone przez niego idee. Tego dnia podsumowano także szkolne konkursy przeprowadzone w ciągu Tygodnia Korczakowskiego. Wyróżnionym osobom rozdano dyplomy, a w konkursie sportowym także nagrody rzeczowe, ufundowane przez Hufiec Pracy w Zambrowie. Nagrody wręczyła obecna na apelu komendant Hufca Pracy p. Grażyna Dębek. Warto dodać, że dodatkową nagrodą dla osób wyróżnionych w konkursach będzie wycieczka do Warszawy, która odbędzie się 21 czerwca.

            Na koniec słowa Patrona Szkoły, które niech będą najlepszym podsumowaniem I Tygodnia Korczakowskiego: „Człowiek lubi wysiłek. Lubi, żeby mu się udało, chce wiedzieć, czy potrafi, co może, mimo trudności chce wiedzieć, czy potrafi, co może, mimo trudności chce skończyć i zwyciężyć, przekonać siebie i innych, że silny i zręczny. Zresztą siedzenie męczy. Jeżeli w człowieku uzbiera się siła, a nie może jej zużyć, siedzi jakby głodny ruchu, znudzony, jakby zatruty.”

            GALERIA FOTO:

        • Śladami Janusza Korczaka - wyjazd do Treblinki
          • Śladami Janusza Korczaka - wyjazd do Treblinki

          • Od 30 maja do 6 czerwca w naszej szkole obchodzony jest Tydzień Korczakowski, poświęcony pamięci naszego Patrona Szkoły - Janusza Korczaka oraz ideoom, które głosił i które stały się mottem podejmowanych przez niego działań. Z tej okazji we wtorek, 30 maja, cała społeczność szkolna, pod opieką nauczycieli, wyjechała do Treblinki - miejsca, w któym zginął Janusz Korczak.

            W tej miejscowości hitlerowcy założyli w 1941 r. obóz pracy przymusowej, który potem funkcjonował pod nazwą Treblinka I. Przez cały okres istnienia do 1944 r. przeszło przez obóz około 10 tysięcy więźniów, z czego większość zginęła. W pobliżu tego obozu, w lipcu 1042 r., powstał obóz zagłady ludności żydowskiej, noszący nazwę Treblinka II.  Pierwszy transport więźniów z warszawskiego getta przybył tutaj w lipcu 1942 i odtąd między Warszawą a Treblinką codziennie kursowały wahadłowe pociągi z rzekomymi przesiedleńcami z gett polskich i europejskich (głównie z Niemiec, Czechosłowacji, Austrii, Belgii). Przeciętna liczba więźniów przebywających w obozie jednorazowo wynosiła od 1000 do 2000 osób. Pobyt w  warunkach głodu i terroru - kończył się najczęściej śmiercią, ponadto w trzynastu komorach gazowych hitlerowcy uśmiercali jednocześnie 2 tysiące ofiar. Ogółem w obozie zagłady zginęło około 750 tysięcy ludzi.
            Na terenie dawnego obozu, będącego symbolicznym cmentarzyskiem, otworzone zostało w 1964 r. Muzeum Walki i Męczeństwa. Szczególne wrażenie wywołuje monumentalny cmentarz utworzony z 17 tysięcy głazów.

            Wspólny wyjazd do Treblinki - miejsca pamięci i męczęństwa tysięcy ludzi - był dla uczniów żywą lekcją historii, podczas której każdy mógł na własne oczy zobaczyć jaki "los zgotowali ludziom ludzie". Kolejny raz, jak echo, powtarzany bły apel: nigdy więcej, nigdy więcej...

            Galeria FOTO

        • Powiatowy Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych
          • Powiatowy Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych

          • 10 maja 2017 r., w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Długoborzu odbyły się obchody II Powiatowego Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych.

            Celem tego jest była integracja z osobami niepełnosprawnymi, przybliżenie działalności Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, Warsztatów Terapii Zajęciowej – Zgromadzenia Sióstr Służek NMPN z Szumowa oraz Środowiskowego Domu Samopomocy w Zambrowie. To wydarzenie organizowane było po raz drugi po to, by zwrócić uwagę na problemy, jakimi niepełnosprawni i ich rodziny muszą stawiać czoło każdego dnia. Impreza rozpoczęła się apelem, na który przybyło wielu zaproszonych gości, w tym m.in. przedstawiciele władz samorządowych, duchowieństwa, służb mundurowych, a także dyrektorzy szkół i przedszkoli. W uroczystości wzięli udział wychowankowie Hufca Pracy w Zambrowie i uczniowie naszej szkoły pod opieką Komendanta Hufca Pracy p. Grażyny Dembek oraz Dyrektora Szkoły p. Małgorzaty Leszczyńskiej.

            Podczas akademii uczniowie SOSW, uczestnicy WTZ z Szumowa oraz podopieczni ŚDS zaprezentowali swoje zdolności artystyczne. Uroczystość była także okazją do podsumowania konkursu plastycznego ph. „Każdy jest wyjątkowy”, zorganizowanego przez nauczycieli ośrodka. Przystąpiło do niego aż 108 osób z 17 placówek z Zambrowa i powiatu zambrowskiego. Laureaci wraz z opiekunami odebrali nagrody i wyróżnienia w czterech kategoriach wiekowych: przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum oraz szkoła ponadgimnazjalna i dorośli.

            Główną atrakcją dnia był blok rekreacyjno-sportowy, w którym uczestniczyły osoby niepełnosprawne. Rolą uczestników Hufca Pracy z  Zambrowa podczas imprez sportowych była pomoc osobom niepełnosprawnym w wykonywaniu różnych konkurencji sportowych takich jak: toczenie piłek, wiązanie szarf na linie, rzuty ringo do celu, zdmuchnij piłkę, gorączka złota, zgaduj-zgadula, zrób to sam. Największym zainteresowaniem cieszyły się stoiska dogoterapii oraz stoisko z „Lwem policjantem”, za którego przebrany był Kacper Modzelewski, uczeń II klasy zsz. Dodatkowymi atrakcjami były pokazy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej prowadzone przez strażaków na fantomach, kącik relaksacyjny, FOTO Budka oraz wata cukrowa. Ponadto uczestnicy mieli okazję zobaczyć jak funkcjonuje placówka oraz obejrzeć wystawę rękodzieła, wykonanego przez osoby niepełnosprawne.

            Więcej zdjęć w GALERII FOTO

        • Wiwat 3 Maja!
          • Wiwat 3 Maja!

          • Konstytucja 3 Maja uchwalona została 226 lat temu przez Sejm Czteroletni. Była najważniejszą ustawą rządową, która ustaliła podstawy ustroju nowożytnego w Polsce. Była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po amerykańskiej) ustawą zasadniczą. Konstytucja 3 Maja regulowała podstawowe kwestie społeczno-polityczne, prawa i obowiązki obywateli oraz zasady organizacji władz państwowych i zagadnienia związane z obroną terytorium Rzeczypospolitej. W Zambrowie w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej została odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny. Udział w niej wzięły zambrowskie poczty sztandarowe, przedstawiciele władz powiatu, miasta, gminy, harcerze, delegacje przedszkoli, szkół, stowarzyszeń, związków zawodowych, kombatantów, Sybiraków, Armii Krajowej i partii politycznych. Oprawę muzyczną zapewniła Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta. Na uroczystościach nie zabrakło delegacji naszej szkoły, na czele z pocztem sztandarowym.

            Po mszy odbył się przemarsz ulicami miasta pod pomnik Powstania Styczniowego. Tam odbyła się druga część oficjalnych uroczystości, w czasie których głos zabrał Burmistrz Miasta Zambrów Kazimierz Dąbrowski.

            Po przemówieniach delegaci złożyli pod pomnikiem wieńce i kwiaty. Obchody trzeciomajowe zwieńczył patriotyczny koncert Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Zambrowie pod batutą Krzysztofa Witkowskiego.

             

            Więcej zdjęć w GALERII FOTO

        • Miejskie obchody 77. rocznicy zbrodni katyńskiej
          • Miejskie obchody 77. rocznicy zbrodni katyńskiej

          • 23 kwietnia, mieszkańcy Zambrowa oddali hołd oficerom Wojska Polskiego, funkcjonariuszom Policji Państwowej, administracji i sądownictwa zamordowanym w okrutny sposób w Katyniu, Charkowie, Twerze i Miednoje. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w intencji zamordowanych polskich jeńców wojennych w kościele pw. Świętego Józefa Rzemieślnika w Zambrowie. Uczestniczyły w niej zambrowskie poczty sztandarowe, władze samorządowe województwa, miasta, powiatu i gminy, zuchy, rodziny katyńskie, delegacje przedszkoli, szkół, stowarzyszeń, policji, straży, kombatantów, Sybiraków i innych związków, zakładów pracy i partii politycznych funkcjonujących w Zambrowie. W uroczystościach uczestniczyła delegacja naszej szkoły: Joanna Kawałek z klasy III zsz oraz Krzysztof Bołtryk z kl. II zsz.

            Druga część niedzielnych uroczystości odbyła się pod tablicą pamiątkową przy ul. Ofiar Katynia. Wartę honorową przy pomniku pełniły zuchy z 4. Gromady Zuchowej „Leśne Skrzaty”, członkowie Stowarzyszenia Historycznego im. 71. Pułku Piechoty oraz funkcjonariusze Zakładu Karnego w Czerwonym Borze. Uroczystość rozpoczęła się od hymnu narodowego.

            Pod pomnikiem głos zabrała Witomiła Wołk-Jezierska, córka kpt. artylerii Wincentego Wołka – zamordowanego w Katyniu oficera Kadry Artylerii Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej i wykładowcy w Mazowieckiej Szkole Podchorążych Rezerwy Artylerii im. Gen. Józefa Bema, której siedziba mieściła się w Zambrowie. Następnie został odczytany apel poległym, wystrzelono salwę honorową oraz złożono wieńce i kwiaty. Na koniec Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta, pod batutą Krzysztofa Witkowskiego, wykonała wiązankę utworów patriotycznych.

            Więcej zdjęć w GALERII FOTO

        • Zapraszamy na DZIEŃ OTWARTY - MIASTECZKO ZAWODÓW
          • Zapraszamy na DZIEŃ OTWARTY - MIASTECZKO ZAWODÓW

          • Zapraszamy tegorocznych absolwentów szkół gimnazjalnych na DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY, który odbędzie się dnia 28 kwietnia 2017 r. w godzinach 8.00 – 15.00. Będziemy zaszczyceni, jeśli zechcecie Nas odwiedzić i bezpośrednio zapoznać się z bogatą ofertą edukacyjną Branżowej Szkoły I Stopnia na rok szkolny 2017/2018, bazą dydaktyczno-wychowawczą oraz atmosferą panującą w naszej szkole.
            Tego dnia będzie można:
            - zaznajomić się z ofertą kształcenia szkoły,
            - bliżej poznać charakterystykę wielu zawodów
            - spotkać się z doradcą zawodowym,
            - zwiedzić szkołę
            - podejrzeć pracę fryzjerów w salonie fryzjerskim, 
            - wziąć udział w konkursach i quizach - dla uczestników przewidziane nagrody.
                           
             SERDECZNIE ZAPRASZAMY

        • Radosnych Świąt Wielkanocnych
          • Radosnych Świąt Wielkanocnych

          • Wielkanoc to czas otuchy i nadziei.
            Czas odradzania się wiary w siłę Chrystusa 
            i drugiego człowieka. 
            Życzymy, aby Święta Wielkanocne 
            przyniosły radość oraz wzajemną życzliwość. 
            By stały się źródłem wzmacniania ducha. 
            Niech Zmartwychwstanie, które niesie odrodzenie,
            napełni Was pokojem i wiarą, 
                                                                        niech da siłę w pokonywaniu trudności 
                                                                         i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość...

        • EGZAMIN GIMNAZJALNY
          • EGZAMIN GIMNAZJALNY

          • Przypominamy, że egzamin gimnazjalny dla uczniów klasy III odbędzie się w dniach 19 - 21 kwietnia.

            19 KWIETNIA (środa)

                      godz. 9;00 - historia i wiedza o społeczeństwie

                      godz. 11:00 - język polski

            20 KWIETNIA (czwartek)

                      godz. 9;00 - przedmoty przyrodnicze

                      godz. 11:00 - matematyka

            21 KWIETNIA (piątek)

                      godz. 9:00 - język angielski

             

            Każdy uczeń zobowiązany jest przyjśc na egzamin ubranym na biało-czarno orazposiadać przy sobie ważny dokument tożsamości.

        • Pierwszy Dzień Wiosny
          • Pierwszy Dzień Wiosny

          • Początek wiosny od dawien dawna był okresem, na który ludzie wyczekiwali przez całą długą zimę. Pierwszy dzień astronomicznej wiosny to zapowiedź cieplejszych dni. Przyroda budzi się do życia, drzewa pokrywają się pąkami, listkami i kwiatami, ptaki wracają z ciepłych krajów. Nic dziwnego, że człowiek tak bardzo tęskni za tą porą roku, a jej początkowi nadaje znaczenie symboliczne. Astronomiczna wiosna przypada w dzień równonocy wiosennej, co oznacza, że dzień i noc trwają wtedy tyle samo. Od tej pory dzień wydłużać się będzie jeszcze przez trzy miesiące. W tym roku astronomiczny początek wiosny przypadł 20 marca - punktualnie o godzinie 11.29. Nie zmieniła się data wiosny kalendarzowej – przypada ona na 21 marca. Ten dzień tradycyjnie w naszej szkole obchodzony jest szczególnie radośnie. Zamiast tradycyjnych lekcji z kredą i szkolną ławką, organizowanych jest szereg zajęć, w których uczniowie mogą zaprezentować swoje zainteresowania i sprawdzić się w rywalizacji. W tym roku młodzież z gimnazjum uczestniczyła w zambrowskim Centrum Kultury w projekcji filmu „Zerwany kłos”, a uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej mieli możliwość uczestniczenia w szkole w zajęciach sportowych, konkursach plastycznych, gastronomicznych nt. zdrowej żywności, a także projekcji filmu profilaktycznego „Piłem i brałem”. Na koniec odbyło się podsumowanie konkursów oraz wyróżnienie zwycięzców.

            Foto-relacja w GALERII

        • Branżowa Szkoła I Stopnia
          • Branżowa Szkoła I Stopnia

          • Od 1 września 2017 roku dotychczasowa 3-letnia Zasadnicza Szkoła Zawodowa przekształci się w 3-letnia Branżowa Szkołę I Stopnia. Tym samym na rok szkolny 2017/2018 nie będzie już prowadzona rekrutacja do pierwszych klas dotychczasowych 3 - letnich zasadniczych szkół zawodowych. Szkoły te docelowo zastąpione zostaną branżowymi szkołami I i II stopnia.

            Od roku szkolnego 2017/2018 rozpoczyna się rekrutacja kandydatów do pierwszej klasy branżowej szkoły I stopnia. Na lata szkolne 2017-2018, 2018 - 2019 do branżowej szkoły I stopnia będzie przeprowadzona rekrutacja absolwentów gimnazjum, a od roku 2019/2020 rekrutacja uwzględniająca absolwentów 8-letniej szkoły podstawowej.

            Pierwsi absolwenci ukończą branżową szkołę I stopnia w 2020 roku, w związku z tym, uruchomienie branżowej szkoły II stopnia nastąpi 1 września 2020 roku. Pierwsza rekrutacja kandydatów zostanie przeprowadzona na rok szkolny 2020/2021.

            Po ukończeniu branżowej szkoły I stopnia i zdaniu egzaminu z jednej kwalifikacji absolwent uzyska dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe, a także otrzyma wykształcenie zasadnicze branżowe.

            Absolwenci branżowej szkoły I stopnia kształcący się w zawodach, którzy nie zdecydują się na naukę w branżowej szkole II stopnia, będą mogli podjąć pracę lub wybrać liceum ogólnokształcące dla dorosłych począwszy od II klasy oraz zdecydować się na kwalifikacyjne kursy zawodowe.

            Wprowadzenie 2-letniej branżowej szkoły II stopnia zapewnia drożność kształcenia zawodowego w systemie szkolnym. Szkoła ta umożliwi absolwentom branżowej szkoły I stopnia kontynuację kształcenia w systemie szkolnym. Oznacza to, że możliwe będzie zyskanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika oraz otrzymanie świadectwa dojrzałości. Absolwenci branżowej szkoły II stopnia po uzyskaniu dojrzałości będą mogli kontynuować naukę na studiach wyższych.

            Utworzenie branżowej szkoły II stopnia dla absolwentów branżowej szkoły I stopnia umożliwi, bez przerywania nauki, przygotowanie się do egzaminu maturalnego. Zarówno uczniowie branżowej szkoły I stopnia, jak i II stopnia objęci będą działaniami wychowawczymi.

            Szkoła branżowa I stopnia posiada oddziały wielozawodowe. Młodzież odbywa przygotowanie zawodowe w przedsiębiorstwach na terenie Zambrowa i powiatu zambrowskiego. Pracodawca zawiera z uczniem, jako pracownikiem młodocianym umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego i z tego tytułu uczeń otrzymuje wynagrodzenie.

        • DOPALACZE - to nie dla nas!!!
          • DOPALACZE - to nie dla nas!!!

          • W miniony poniedziałek przedstawicie zambrowskiej Policji spotkali się z młodzieżą zasadniczej szkoły zawodowej, by poruszyć niezwykle istotny problem, który stanowią w dzisiejszych czasach dopalacze oraz narkotyki. W trakcie spotkania policjanci zwracali szczególną uwagę na zagrożenia jakie niesie ze sobą zażywanie tych substancji, ale także edukowali słuchaczy na temat odpowiedzialności prawnej.

            Czym są dopalacze i narkotyki? Jakie konsekwencje może ze sobą nieść ich zażywanie? Na te i na wiele innych pytań można było uzyskać odpowiedź podczas spotkania. Wzrost znaczenia środków masowego przekazu, a także chęć dopasowania się do pewnych grup sprawiają, że młodzi ludzie coraz częściej eksperymentują, nie zdając sobie sprawy z tego, jak bardzo jest to niebezpieczne.

            Wczorajsza prelekcja przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji w Zambrowie miała na celu nie tylko podnieść świadomość prawną związaną z narkomanią, ale także poszerzyć wiedzę młodzieży na temat jakże niebezpiecznych konsekwencji zażywania tych substancji. Ukazując negatywne reakcje organizmu młodego człowieka na zażyty wcześniej środek odurzający policjanci chcieli ustrzec uczniów przed czyhającymi na nich zagrożeniami.

            Więcej zdjęc w GALERII

        • DOTKNIJ JEZUSA - jasełka i wigilia szkolna
          • DOTKNIJ JEZUSA - jasełka i wigilia szkolna

          • Okres Bożego Narodzenia to na całym świecie okres szczególny. Czas miłości, radości i wspólnych spotkań w rodzinach. W polskiej tradycji ten czas przeżywany jest szczególnie wyjątkowo. Wigilijny stół, zwyczaj dzielenia się opłatkiem, choinka – to wszystko wpływa na wyjątkowy klimat tych grudniowych dni.

            20 grudnia na uroczystej wigilii zgromadziła się całą społeczność szkolna: dyrektor szkoły, nauczyciele i wychowawcy, pracownicy szkoły, rodzice, uczniowie gimnazjum i zasadniczej szkoły zawodowej oraz zaproszeni goście, byli m.in. Starosta Zambrowski Robert Maciej Rosiak, Wójt Gminy Zambrów Jarosław Kos, Przewodniczący Komisji Oświaty, Zdrowia i Spraw Społecznych Rady Powiatu Zambrowskiego Wiesław Kaźmierczak, Prezes Zarządu Głównego SWEiRP Roman Szmyt, Dyrektor Zespołu Szkół SWEiRP im. St. Staszica w Łomży Andrzej Kopka, Dyrektor Centrum Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych w Zambrowie Marek Dąbrowski.

            Na początku wszystkich przybyłych na uroczystość przywitała dyrektor szkoły Małgorzata Leszczyńska oraz Komendant Hufca Pracy w Zambrowie Barbara Serowik. Młodzież z Koła Artystycznego przygotowała bożonarodzeniowe jasełka, w których próbowała odpowiedzieć na pytanie jak wyglądałby świat, gdyby zabrakło w nim Jezusa. Zaaranżowane studio telewizyjne, gdzie między sobą spierali się przedstawiciele trzech partii politycznych. Wszystko działo się w obecności płaczącego Dzieciątka Jezus. Udział publiczności, która wzięła udział w referendum, w którym pytano, czy usunąć Zbawiciela z programu. Wszystko to sprawiło, że każdy musiał podjąć osobiście decyzję, czy wybiera rzeczywistość miłości i wzajemnego szacunku, w którym obecny jest Jezus, czy wybiera świat bez Boga – pełen zła i agresji.

            Na koniec wszyscy zgromadzili się przy stole wigilijnym, łamiąc się opłatkiem, składając sobie życzenia oraz próbując świątecznych potraw.

            Więcej zdjeć w GALERII

        • Podsumowanie staży zawodowych w Niemczech
          • Podsumowanie staży zawodowych w Niemczech

          • We wtorek w naszej szkole odbyła się konferencja podsumowująca projekt „Praktyczne umiejętności – większe możliwości. Europejskie standardy w kształceniu zawodowym w powiatach: łomżyńskim, siemiatyckim i zambrowskim”, realizowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach programu PO WER. W ramach tego projektu uczniowie naszej szkoły, razem ze swoimi koleżankami i kolegami z Łomży oraz Siematycz wyjechali w dwóch turach na staż zawodowy do Götz w Niemczech. W spotkaniu podsumiowującym realizację tego projektu udział wzięli m.in. Prezes Zarządu Głównego SWEiRP Roman Szmyt, Przewodniczący Rady Powiatu Zambrowskiego Józef Dąbrowski, Starosta Zambrowski Robert Maciej Rosiak, Burmistrz Miasta Zambrów Kazimierz Dąbrowski, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Zambrowie Dariusz Olszewski, Dyrektor Centrum Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych w Zambrowie Marek Dąbrowski oraz pracodawcy, u których uczniowie odbywają praktyczną naukę zawodu.

            Podsumowania projektu dokonała koordynator projektu Marta Grabowska. Zgromadzeni goście obejrzeli film oraz prezentację, pokazującą przebieg stażu, a uczniowie naszej szkoły Rafał Piaścik oraz Paula Orzechowska podzielili się także swoimi wrażeniami z wyjazdu do Niemiec. Głównym punktem spotkania było wręczenie Europassów i certyfikatów dla uczestników projektu. Głos zabrał także Starosta Zambrowski Robert Maciej Rosiak, który podziękował społeczności szkolnej za realizację tego projektu, który umożliwił uczniom z Zambrowa i okolic poznanie specyfiki rynku pracy w Niemczech.

            Dodatkowo młodzież, która wyjechała na staż do Niemiec wcześniej uczestniczyła w kursie języka niemieckiego, a w wolnym czasie poznała najważniejsze zabytki Niemiec oraz brała udział w wycieczce do Berlina i Poczdamu.

            Więcej zdjęć w GALERII.

        • Zabawy andrzejkowe
          • Zabawy andrzejkowe

          • Święty Andrzej jest patronem miłości oraz zamążpójścia. W tradycji ludowej dzień ten był wykorzystywany do sprawdzenia jaka przyszłość czeka chłopaka czy dziewczynę. Wykorzystywano różne ludowe zwyczaje, aby się dowiedzieć kiedy staniemy na ślubnym kobiercu, jakie imię będzie nosiła osoba jaką poślubimy oraz jaki będzie miała charakter.

            W naszej szkole, w miniony poniedziałek, wychowawcy z Hufca Pracy w Zambrowie zorganizowali zajęcia, w czasie których uczniowie mogli zapoznać się z popularnymi niegdyś sposobami poznawania przyszłości – wszystko w formie zabawy i żartów. Lanie wosku, kubki przyszłości, szpilka prawdy – to tylko niektóre z prezentowanych zabaw, które mieli okazję poznać uczestnicy zabawy.

            Więcej zdjęć w GALERII

        • Obchody Narodowego Święta Niepodległości
          • Obchody Narodowego Święta Niepodległości

          • 11 listopada obchodziliśmy jedno z najważniejszych polskich świąt narodowych - Święto Niepodległości. 11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. W Zambrowie, tak ja i w całym kraju, obchody Narodowego Święta Niepodległości przebiegały w podniosłej atmosferze.
            Główna część zambrowskich obchodów 98. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę rozpoczęła się uroczystą mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej. Wzięły w niej udział władze samorządowe, poczty sztandarowe, przedstawiciele i delegacje zambrowskich szkół, instytucji, urzędów, partii politycznych oraz Związku Sybiraków, kombatanci, gromada zuchowa i drużyna harcerska. Jak co roku w uroczystościach uczestniczyła reprezentacja naszej szkoły, na czele z pocztem sztandarowym. Po mszy świętej wszyscy uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod pomnik Powstania Styczniowego na Placu Sikorskiego, gdzie złożono wieńce, wysłuchano okolicznościowych wystąpień oraz wysłuchano wiązanki pieśni patriotycznych w wykonaniu Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej
            W naszej szkole uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości odbył się 15 listopada. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły i odśpiewania hymnu narodowego. Następnie głos zabrała Dyrektor Zespołu Szkół Pani Małgorzata Leszczyńska, która przypomniała, że odzyskanie niepodległości było możliwe dzięki poświęceniu kilku pokoleń naszych przodków. Podkreśliła też że w obecnych czasach patriotyzm wymaga od nas rzetelnej nauki i angażowania się w sprawy społeczne a także szanowania symboli narodowych.
            Młodzież, pod kierunkiem p. Elżbiety Kaczmarczyk, przygotowała montaż słowno-muzyczny, na który składały się fragmenty pieśni i wierszy patriotyczne oraz fragmenty materiałów wideo związanych z odzyskaniem niepodległości.
            W drugiej części apelu głos zabrali przedstawiciele Stowarzyszenia Historycznego im. 71 Pułku Piechoty w Zambrowie, którzy z okazji Święta Niepodległości zaprezentowali uczniom historyczne egzemplarze broni białej, które mogły brać udział w walkach narodowo-wyzwoleńczych w czasie okresu zaborów. Wśród przedstawionych egzemplarzy znalazł się jednak jeden, który był w pełni wyprodukowany w okresie II Rzeczpospolitej, tj. szabla wz. 34 tzw. „Ludwikówka”. Była ona używana w polskich pułkach kawalerii w latach 1935–1939 i była ostatnią polską szablą bojową używaną w wojnie obronnej Polski we wrześniu 1939. Na koniec był czas na zadawanie pytań oraz rozmowę z zaproszonymi gośćmi.

            Galeria FOTO:

             

        • Wyjazd integracyjny i otrzęsiny klas pierwszych
          • Wyjazd integracyjny i otrzęsiny klas pierwszych

          • W poniedziałek, 24 października, uczniowie klas pierwszych gimnazjum i zasadniczej szkoły zawodowej, pod opieką wychowawców, uczestniczyli w otrzęsinach i zabawach integracyjnych w Czerwonym Borze.

            Na strzelnicy w Czerwonym Borze,  członkowie Stowarzyszenia Historycznego im. 71. Pułku Piechoty, przeprowadzili szkolenie nt. bezpieczeństwa i zasad posługiwania się bronią. Był to wstęp do tego, aby każdy mógł spróbować swoich sił i sprawdzić swoją trafność w strzelaniu do tarczy. Było to dla wielu niezapomniane przeżycie, gdyż pierwszy raz mieli okazję sprawdzić w tym zakresie swoje możliwości.

            Następnie młodzież z Samorządu Uczniowskiego zorganizowała konkursy i gry integracyjne, wciągając w ten sposób prawie wszystkich do wspólnej zabawy.

            Na koniec wszyscy uczniowie, razem z wychowawcami, spędzili miło czas przy ognisku.

             

            Więcej zdjęć w GALERII:

        • Ślubowanie Klas Pierwszych w Dniu Edukacji Narodowej
          • Ślubowanie Klas Pierwszych w Dniu Edukacji Narodowej

          • Tradycją w każdej szkole są październikowe obchody święta Edukacji Narodowej.  Historia tego święta sięga 1773 roku, kiedy to powstała Komisja Edukacji Narodowej. Jej pełna nazwa brzmiała Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca. Była to pierwsza instytucja w Europie, która sprawowała obowiązki dzisiejszych ministerstw edukacji. Dzięki powołanej przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego Komisji, stawiającej sobie za cel „stworzyć naród przez wychowanie publiczne”, szkolnictwo polskie XVIII wieku osiągnęło jeden z najwyższych poziomów nauczania w Europie. Działalność samej Komisji zaczęto kojarzyć z najlepszymi tradycjami intelektualnymi naszego narodu, dlatego właśnie tego dnia w sposób szczególny myśli się o szkole  oraz o jej chlubnej misji. Również i w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej obchodzony był niezwykle uroczyście, gdyż połączony był ze ślubowaniem klas pierwszych.  Prezes Stowarzyszenia Wspierania Edukacji i Rynku Pracy w Łomży Roman Szmyt, dyrekcja, nauczyciele, wychowawcy, pracownicy administracji i obsługi, a przede wszystkim uczniowie naszej szkoły, zgromadzili się na szkolnej auli,. Na początku młodzież z Samorządu Uczniowskiego, pod kierunkiem p. Katarzyny Dams, przybliżyła wszystkim obecnym, czym jest akt ślubowania i jakie ma znaczenie dla każdego ucznia. Następnie wszyscy uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie, przyrzekając godnie wywiązywać się ze swoich szkolnych obowiązków i godnie reprezentować szkołę.

            W drugiej części programu artystycznego, przygotowanego przez młodzież naszej szkoły i p. Bożenę Wiśniewską, wszyscy zebrani goście, którzy pracują w naszej szkole, mogli usłyszeć wiele ciepłych słów pod swoim adresem i przekonać się, że ich praca, choć trudna i wymagająca wiele cierpliwości, ma niezwykłą wartość w oczach młodych ludzi, którzy choćby podczas tego szczególnego dnia, chcieliby za ten trud włożony w ich wychowanie podziękować.

            Wszystkim nauczycielom, wychowawcom i pozostałym osobom, które tworzą to szczególne miejsce, jakim jest szkoła, dziękujemy za trud włożony w wychowywanie młodego pokolenia i życzymy wciąż niesłabnących sił i energii, aby szkoła ciągle zachwycała i przyciągała każdego, kto chce poznawać świat.

            Więcej zdjęć w GALERII: