Mimo, iż w ciągu ostatnich dni za oknem nie widać na razie słońca, a temperatury w Zambrowie oscylowały w granicach 3-8 st. C, a w nocy bywały nawet przymrozki, to astronomiczna wiosna już przyszła - jak zawsze w momencie równonocy, który w tym roku przypada na czwartek 20 marca. Do tradycji jednak przeszło, że pierwszy dzień wiosny obchodzony jest 21 marca.
W naszej szkole pierwszy dzień wiosny obchodzony był szególnie. Tego dnia uczniowe nie mieli zajeć lekcyjnych. W zamian Dyrekcja szkoły i nauczyciele przygotowali dla wszystkich uczniów moc atrakcji. Na początku, w ramach przygotowań do nadania naszej szkole imienia Janusza Korczaka, wszyscy uczestniczyliśmy w projekcji filmu Korczak, w reżyserii Andrzeja Wajdy, ze wspaniałą rolą Wojciecha Pszoniaka. Po obejrzeniu filmu uczniowe wzięli udział w konkursie wiedzy nt. życia i działalności Starego Doktora, jak był nazywany Janusz Korczak.
Druga część atrakcji to konkurencje sportowe. Uczniowie brali udział w jednej z konkurencji: hula hop, skakanka, warcaby, tenis stołowy, a także konkurencje siłowe na szkolnej siłowni.
Uczniowie, którzy uzyskali najlepsze wyniki w poszczególnych dyscyplinach sportowych, otrzymali nagrody w postaci premii punktowych wliczanych do oceny z zachowania.
Witamy wiosnę - na sportowo i z humorem
Wybory patrona szkoły
Rok szkolny 2013/2014 dla całej naszej szkolnej społeczności to szczególny okres. Przygotowujemy się bowiem do wyjątkowej chwili, a mianowicie do nadania naszej szkole imienia Patrona. W związku z tym we wrześniu ubiegłego roku Rada Pedagogiczna powołała zespół nauczycieli, którego zadaniem było przygotowanie i przeprowadzenie wyborów na patrona szkoły wśród całej społeczności szkolnej.
Uczniowie każdej klasy wybierali patrona wśród swojego grona. Następnie kandydatury, które otrzymały najwięcej głosów w każdej klasie były zgłaszane do wyborów na etapie ogólnoszkolnym. Na tym etapie w wyborach brali udział nie tylko uczniowie, ale także nauczyciele, pracownicy szkoły oraz rodzice uczniów. W wyniku tajnego głosowania, nad przebiegiem którego czuwała Dyrekcja szkoły, patronem Zespołu Szkół Stowarzyszenia Wspierania Edukacji i Rynku Pracy w Zambrowie został Janusz Korczak.
Janusz Korczak, a właściwie Henryk Goldszmit, nazywany Starym Doktorem, urodził się 22 lipca 1878 r. lub 1879 r., a zmarł 6 sierpnia 1942 roku. Był on pedagogiem, pediatrą, pisarzem oraz prekursorem walki o prawa dziecka. Studiował medycynę na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Cesarskiego, a w 1899 roku wyjechał do Szwajcarii, by zdobyć wiedzę i doświadczenie pedagogiczne. Szczególnie interesował się szkołami, szpitalami dziecięcymi oraz bezpłatnymi czytelniami dla dzieci i młodzieży. W 1905 roku otrzymał dyplom lekarza. Był współzałożycielem Domu Sierot dla dzieci żydowskich w Warszawie, który działał od 1912 do 1942 roku. Następny sierociniec - Nasz Dom - był wybudowany dla dzieci polskich. Korczak żądał równouprawnienia dziecka, poważnego traktowania spraw dzieci i młodzieży, szacunku dla najmłodszych.
Napisał wiele książek dla dzieci (m.in. Król Maciuś I, Bankructwo Małego Dżeka, Kajtuś Czarodziej, Kiedy znów będę mały) oraz dzieła pedagogiczne (najbardziej znane: Jak kochać dziecko, Prawo dziecka do szacunku).
W latach 1926-1930 redagował gazetkę Mały Przegląd, która była pismem kierowanym do dzieci. Był on także autorem pogadanek radiowych (1935-1936), gdzie głosił prawa dziecka oraz obronę tych praw.
Zginął wraz z podopiecznymi w obozie zagłady w Treblince w 1942 roku, mimo że miał możliwość ucieczki.
Postać Korczaka wydaje się więc być wspaniałą postacią, która ni tylko pozwoli szkole należeć do wielkiej rodziny szkół Korczakowskich, ale przede wszystkim stanie się wzorem, do którego dązyć będzie cała nasza szkolna społeczność.
Uroczystości nadania imienia szkoły, z udziałem zaproszonych gości, władz samorządowych oraz społeczności szkolnej odbedąsię na początku czerwca. Już teraz wszystkich serdecznie zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu, aby razem z nami dzielić radość z tak wyjatkowej chwili.
Spotkanie z podróżnikiem Mariuszem Kurcem
…podróżnik, filmowiec, religioznawca. Od 19 lat w podróży, przez 85 krajów. Prawie w każdym więcej niż raz. Najdalej dotarł do Australii. Odwiedził między innymi Indie, Chiny, Afganistan, Pakistan, Indonezję. Filmuje ludzi i ich życie codzienne oraz sytuacje, jakie tworzą. Zwraca uwagę na więzi ich łączące, na radości i trudności często wynikające z sytuacji politycznej i gospodarczej. Bada ich wiarę i postawę wobec obcego, jakim jest podróżnik. Interesują go zarówno podobieństwa jak cechy kultury, które występują tylko w jej okręgu.
Mariusz Kurc jest człowiekiem z wielkim bagażem doświadczeń, człowiekiem, który wiele przeszedł i nie poddał się, walczył o swoje. Podróżuje po świecie autostopem, zwiedził ponad 80 krajów. W podróż zabiera tylko śpiwór, mały niebieski plecak oraz minimalne środki, które wystarczają na wodę i jedzenie. Z każdej podróży zabiera coś bezcennego - wspomnienia, które pozwalają cieszyć się życiem. Mariusz Kurc pokazuje nam, że możemy spełniać swoje marzenia, jeśli tylko w nie uwierzymy.
Po raz kolejny gościliśmy go w naszej szkole. Ponad godzinną prelekcję, połączoną z prezentacją zdjęć i filmów z odwiedzonych krajów, uczniowie słuchali z niezwykłym zaciekawieniem. Była też możliwość zadawania pytań i rozmowy z zaproszonym gościem.
Odwiedziny pana Mariusza Kurca były świetną okazją do uświadomienia uczniom, że życie może być pasjonującą wędrówką, pełną fascynujących i radosnych chwil i że warto pracować nad tym, aby to życie przeżyć jak najlepiej.
Turniej Piłki Nożnej z okazji XV finału WOŚP
XXII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy był okazją do rozegrania piętnastego już Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Miasta Zambrów. Przez cały dzień w hali MG1 rywalizowały drużyny szkół podstawowych, gimnazjów i średnich.
Turniej o Puchar Burmistrza rozgrywany był już po raz 15. - tradycyjnie z okazji organizacji przez MG1 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Zambrowie. Na parkiecie niemal przez cały dzień rywalizowały ze sobą drużyny: szkół podstawowych (w dwóch kategoriach: I-III i IV-VI), gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
W tym roku w Turnieju udział wzięło 17 drużyn: 6 w kategorii szkół podstawowych klas I -III i IV - VI, 6 w kategorii szkół gimnazjalnych (podział na dwie grupy) oraz 5 - ponadgimnazjalnych. Jak co roku również nasza szkołą wzięłą udział w Turnieju w kategorii szkoł gimnazjalnych i pondagimnazjalnych.
Niech Boże Narodzenie gości w sercu przez cały rok
Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas szczególny, to czas, na który wszyscy czekamy, kiedy wszyscy spotykamy się przy wigilijnym stole. Składamy sobie życzenia, łamiąc się opłatkiem. To czas zadumy, wyciszenia i oczekiwania. Z tej okazji odbyła się uroczysta wigilia z udziałem całej społeczności Zespołu Szkół Stowarzyszenia Wspierania Edukacji i Rynku Pracy w Zambrowie. Poza uczniami i gronem pedagogicznym, udział w uroczystości wzięli zaproszeni goście, w tym: lokalne władze samorządowe, ksiądz dziekan Jerzy Samsel, dyrektor SWEiRP w Łomży Andrzej Kopka oraz przedstawiciele firm i instytucji współpracujących ze szkołą.
- „Magia tych świąt jest szczególna. Po pierwsze święta te bardzo mocno zakorzenione są w tej tradycji. Piękne wigilijne zwyczaje. Jest to czas wzmacniania międzyludzkich więzi. Spotykamy się dzisiaj w szkole, która też stanowi pewną wspólnotę. Pracujemy tu i uczymy się, co powoduje, że widujemy się niemal codziennie. Dzisiejsza szkolna wigilia także wzbudzi w nas dobro.” – powiedziała dyrektor SWEiRP Małgorzata Leszczyńska.
Pierwszym punktem wczorajszej wieczerzy były jasełka pod hasłem „Niech Boże Narodzenie gości w sercu przez cały rok”. W przestawieniu wystąpili uczniowie Zespołu Szkół Stowarzyszenia Wspierania Edukacji i Rynku Pracy w Zambrowie. Były to współczesne jasełka. Pokazały historię dziewczyny niewierzącej w Boga. Postać ta w przeddzień Bożego Narodzenia zasłabła i trafiła do szpitala, gdzie walczyła o życie. Gdy była nieprzytomna ukazały się jej jasełka, dzięki, którym zrozumiała sens Bożego Narodzenia i razem z koleżanką po wyjściu ze szpitala udała się na Pasterkę.
Po krótkim przedstawieniu głos zabrali zaproszeni goście składając życzenia:
- „Proszę przyjąć najlepsze życzenia świąteczne od naszych władz samorządowych - powiatowych. Oby te zbliżające się święta były spokojne, żeby mogły być przeżyte w atmosferze staropolskiej. Obyśmy w pogoni za świątecznymi zakupami nie zapomnieli o tym, że nie jest to tylko w sferze zewnętrznej, ale najważniejsze jest w sferze duchowej.” – mówił Starosta Powiatu Zambrów Stanisław Krajewski.
- „Życzę państwu i młodzieży, żeby te święta były pogodne, radosne i dostatnie. Żebyście mogli spędzić je w gronie najbliższych, rodziny, przyjaciół, a życzenia, które będziecie składali sobie przy wigilijnym stole, mogły się spełnić w 2014 r.”- powiedział Burmistrz Miasta Zambrów Kazimierz Dąbrowski.
Po części artystycznej ks. dziekan Jerzy Samsel pobłogosławił opłatki, którymi wszyscy się podzieli składając sobie życzenia.
Trzydniowa wycieczka szkolna: Wieliczka, Kraków, Oświęcim
W dniach 27-29 listopada ponad 40-o osobowa grupa uczniów zasadniczej szkoły zawodowej naszej szkoły udała się pod opieką dyrektor szkoły Małgorzaty Leszczyńskiej oraz nauczycieli Barbary Głębockiej i Marcina Szczepańskiego na 3-dniową wycieczkę do Małopolski. Czasami chwalimy się tym, co udało nam się zobaczyć podczas zagranicznych wyjazdów, a często nie wiemy, jakie piękno i bogactwo kultury znajduje się na terenie naszego kraju. Dlatego podczas wycieczki chcieliśmy namacalnie przekonać się, że to, co polskie jest piękne i warte obejrzenia. Choć wyjechaliśmy o 6:00 rano, to na miejscu byliśmy dopiero po godz. 15:00, gdyż długa droga była przed nami (do pokonania mieliśmy ponad 400 km).
Pierwszym punktem w planie naszej wycieczki była kopalnia soli w Wieliczce. Wykute w soli piękne komory, niesamowite podziemne jeziora, majestatyczne konstrukcje ciesielskie i unikalne solne rzeźby. Blisko 3 kilometry krętych korytarzy, 800 schodów do pokonania i zejście na głębokość 135 metrów pod ziemię. Wnętrze kopalni soli naprawdę zachwyca.
Po wyjściu z kopalni, zmęczeni, gdyż ponad trzygodzinny spacer szlakiem kopalnianych korytarzy dało nam się we znaki, udaliśmy się na kolację, a następnie na nocleg do Krakowa.
Plan drugiego dnia naszej wycieczki przedstawiał się naprawdę ambitnie. Z uwagi na ograniczony czas oraz dlatego, żeby zobaczyć możliwie jak najwięcej z dziedzictwa kultury Krakowa, to, co zwykle wycieczki oglądają w dwa dni, my postanowiliśmy zobaczyć w ciągu jednego dnia. Udało nam się - wszystko to, co zostało zaplanowane, udało nam się zobaczyć. Zaczęliśmy zwiedzanie od spaceru po żydowskiej części Krakowa, czyli Kazimierzu. Następnie odwiedziliśmy kościół i klasztor oo. paulinów Na Skałce. Nie mogliśmy oczywiście ominąć Zamku Królewskiego na Wawelu, Katedry Wawelskiej, jej podziemi. Wdrapaliśmy się także na dzwon Zygmunta. Po obiedzie udało nam się zobaczyć Kościół Mariacki ze słynnym ołtarzem Wita Stwosza.
Trzeciego, ostatniego dnia wycieczki przed południem zwiedziliśmy podziemia Rynku Głównego w Krakowie. Zaplanowane na 6 miesięcy badania archeologiczne wschodniej jego strony rozpoczęły się latem 2005 roku, jednak skala i ranga odkryć sprawiły, że prace trwały 5 lat. Efekty badań prezentowane są na podziemnej wystawie, której celem jest między innymi ukazanie ścisłych związków łączących średniowieczny Kraków z innymi ośrodkami europejskimi. To podziemne muzeum zrobiło na nas ogromne wrażenie.
Po południu dojechaliśmy autokarem do Oświęcimia, aby zobaczyć był obóz koncentracyjny w Auschwitz. W ciągu niespełna 5 lat istnienia w Auschwitz zginęło jak szacują historycy od 1 do 1,5 miliona ludzi. Wśród nich większość, czyli około 1-1,35 mln stanowili Żydzi. W skupieniu i powadze, oddaliśmy hołd ofiarom nazistowskich zbrodni i na własne oczy przekonaliśmy się, jak wielkim złem jest nienawiść i wojna.
Późnym popołudniem opuściliśmy Małopolskę i udaliśmy się w drogę powrotną do Zambrowa. Dojechaliśmy późno w nocy zmęczeni, ale zachwyceni tym, co udało nam się zobaczyć w ciągu tych 3 dni.
Ta, co nie zginęła - szkolne obchody Święta Niepodległości
Narodowe Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym. 11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość.
Po latach rozbiorów, dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję w latach 1772-1795, powstaniach narodowych (Listopadowym-1830 i Styczniowym-1863), zmaganiach na różnych frontach, Polacy dzięki niezłomności, patriotyzmowi i bohaterstwu wywalczyli wolność. Ogromną rolę w odzyskaniu niepodległości odegrał pierwszy marszałek Polski – Józef Piłsudski. Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym w 1937 roku. Od roku 1939 do 1989 obchodzenie tego święta było zakazane. Po upadku rządów komunistycznych nabrało szczególnego znaczenia i jest dniem wolnym od pracy.
Główne obchody z udziałem najwyższych władz państwowych mają miejsce w Warszawie na placu Józefa Piłsudskiego. W samo południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbywa się uroczysta zmiana warty. Również i w naszej szkole Narodowe Święto Niepodległości jest obchodzone uroczyście. Podczas patriotycznej akademii, którą pod kierunkiem p. Elżbiety Kaczmarczyk, przygotowali uczniowie gimnazjum i zasadniczej szkoły zawodowej, wszyscy mieliśmy okazję poczuć dumę z tego, że jesteśmy Polakami i przypomnieć sobie te wydarzenia, które doprowadziły do tego, że nasza Ojczyzna, po 123. latach niewoli znów była wolna i suwerenna.
Miejskie obchody Święta Niepodległości
Narodowe Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym. 11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. W całym kraju organizowane z tej okazji są patriotyczne wiece i pochody, a w kościołach odprawiane msze w intencji ojczyzny.
Główna część miejskich obchodów 95. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę rozpoczęła się uroczystą Mszą Św. w intencji Ojczyzny o godz. 12.00 w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej. Wzięły w niej udział władze samorządowe, poczty sztandarowe, przedstawiciele i delegacje zambrowskich szkół, gromady zuchowe, drużyny harcerskie, instytucji, urzędów, partii politycznych oraz Związku Sybiraków i kombatanci. We mszy licznie uczestniczyli również mieszkańcy Zambrowa. Po Mszy odbył się przemarsz ulicami miasta pod pomnik Powstania Styczniowego na Pl. Sikorskiego.Pod pomnikiem odbyła się druga część oficjalnych uroczystości, w czasie, której głos zabrał burmistrz Miasta Zambrów Kazimierz Dąbrowski oraz poseł na Sejm RP Lech Antoni Kołakowski.Podniosłym momentem było złożenie wieńców i kwiatów pod pomnikiem. Naszą szkołę reprezentowała młodzież z klasy I zasadniczej szkoły zawodowej: Magdalena Kuczyńska, Patrycja Załuska oraz Michał Jaroś oraz nauczyciel języka polskiego p. Marcin Szczepański.
Miejskie obchody Święta Niepodległości zakończył krótki patriotyczny koncert w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Zambrowie.
Szkolny Dzień Papieski
Miesiąc październik w sposób szczególny poświęcony jest pamięci bł. Jana Pawła II. Nie tylko ze względu na kolejną rocznicę wyboru Papieża Polaka na Stolicę Piotrową, ale również ze względu na liturgiczne wspomnienie tego nowego polskiego błogosławionego, które Kościół ustanowił na dzień 22 października.
Aby przybliżyć młodym ludziom postać i życie bł. Jana Pawła II, który dla obecnej młodzieży szkolnej staje się coraz bardziej historią, gdyż czas jej dorastania przypadł już niestety po śmierci Papieża Polaka, uczniowie z Koła Literackiego działającego przy naszej szkole, pod opieką nauczyciela języka polskiego, p. Marcina Szczepańskiego, przygotowali dla swoich kolegów i koleżanek program słowno-muzyczny, ukazujący postać Jana Pawła II – największego z rodu Słowian - nie tylko na tle historii Polski i świata, ale także przedstawiający wyjątkowość i aktualność jego nauki dziś.
Program słowno-muzyczny rozpoczął się od obejrzenia filmu pokazującego ostatnie chwile z życia Jana Pawła II, które dla nas Polaków i dla tysięcy ludzi na całym świecie był swoistymi szczególnymi rekolecjami. W dalszej części uczniowie obejrzeli m.in. moment wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, najważniejsze fragmenty z pielgrzymek Papieża Polaka do Ojczyzny i wypowiadane wtedy słowa, które zmieniły bieg Polski i świata. Dopełnieniem akademii była odpowiednio przygotowana poezja, a przede wszystkim strona wokalna akademii, która także została przygotowana przez uczniów.
Młodzież z niezwykłym zainteresowaniem i w skupieniu uczestniczyła w tym szczególnym wydarzeniu, jakim było oddanie hołdu, czci, a przede wszystkim przybliżenie postaci Jana Pawła II, który dla wszystkich Polaków był, jest i powinien być Postacią szczególną, o któej nigdy nie wolno zapomnieć.
Miejskie obchody Dnia Papieskiego
Uroczystą Mszą Św. w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w niedzielę, 13 października, rozpoczęły się miejskie obchody XIII Dnia Papieskiego. W uroczystościach udział wzięli: władze samorządowe miasta, powiatu i gminy, zambrowskie poczty sztandarowe, delegacje związków, stowarzyszeń, organizacji, szkół, przedszkoli i partii politycznych.
Co roku święto to obchodzone jest pod innym hasłem. Tegorocznym jest „Jan Paweł II – Papież Dialogu”. Podczas homilii nawiązał do niego dziekan ks. prał. dr Jerzy Samsel.
- „Ostatnie lata pokazały, z jaką trudnością przychodzi nam prowadzenie dialogu. Zauważa się to w wielu dziedzinach życia, w rodzinie i w pracy, w życiu społecznym i w polityce, w relacjach z obcymi i bliskimi, którzy do nas przybywają. Ludziom trudno jest porozumiewać się w kwestiach światopoglądu, etyki, kultury, nie mówiąc o polityce, czy gospodarce. Trudny, ale potrzebny jest dialog na temat współczesnej rodziny, czy wychowania” – mówił w czasie homilii ks. dziekan Jerzy Samsel. - „Pontyfikat Jana Pawła II był czasem wielkiego dialogu, czyli rozmowy Papieża z Bogiem w modlitwie, w czasie liturgii i w osobistych kontaktach. Lata papieskiego posługiwania były również naznaczone jego dialogiem z człowiekiem i ze współczesnym światem.” - dodał.
Po Mszy wszyscy wierni udali się pod pomnik Papieża Jana Pawła II. Miejska Młodzieżowa Orkiestra dęta zagrała Hymn Watykański, a następnie delegaci złożyli wieńce, kwiaty oraz znicze pod pomnikiem. W tym ważnym wydarzeniu, pod opieką nauczyciela języka polskiego p. Marcina Szczepańskiego, uczestniczyli również przedstawiciele naszej szkoły Elwira Tomaszewska z klasy III gimnazjum, Norbert Martus z klasy II gimnazjum oraz Michał Jaroś z klasy I ZSZ.
Dzień Edukacji Narodowej
Nauczyciel to ktoś, kto widzi w każdym dziecku wyjątkową osobę i zachęca je do rozwijania jego indywidualnych talentów oraz mocnych stron.
Barbara Cage
Dzień Edukacji Narodowej, popularnie zwany Dniem Nauczyciela jest polskim świętem państwowym oświaty i szkolnictwa wyższego. Zostało ustanowione 27 kwietnia 1972 r. pod nazwą Dnia Nauczyciela, a następnie w 1982 r. przemianowane na Dzień Edukacji. Święto to upamiętnia powstanie Komisji Edukacji Narodowej, która była pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce. Komisja ta została powołana z inicjatywy króla polskiego Stanisława Augusta Poniatowskiego na mocy uchwały Sejmu Rozbiorowego z dnia 14 października 1773 r.
Jak co roku Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest w naszej szkole bardzo uroczyście. Z tej okazji 10 października miała miejsce uroczysta akademia, którą przygotowali uczniowie klasy I i II gimnazjum oraz klasy I ZSZ, pod opieką nauczycielki języka angielskiego p. Małgorzaty Załuskiej. Na uroczystość, oprócz dyrekcji szkoły, przybyli także nauczyciele, wychowawcy oraz pracownicy szkoły.
Uczniowie, w ciekawy i żartobliwy sposób, przedstawili realia życia szkoły. Wywołało to uśmiech i radość na twarzach zgromadzonej na sali gimnastycznej społeczności szkolnej.
Na koniec akademii wszyscy nauczyciele i pracownicy szkoły zostali obdarowani przez uczniów słodkim upominkiem.
VI Szkolny Rajd Rowerowy
W poniedziałkowe przedpołudnie, 30 września, kilkunastoosobowa grupa uczniów naszej szkoły pod opieką nauczycieli wzięła udział w rajdzie rowerowym połączonym z zabawą otrzęsinową uczniów klas pierwszych. Był to już VI Szkolny Rajd Rowerowy. Tym razem miejscem docelowym była leśna polana w miejscowości Konopki Jałbrzyków Stok. W sumie do pokonania rowerzyści mieli ok. 16 km w obie strony. Po drodze uczestnicy zwiedzili Grodzisko, zwane przez okolicznych mieszkańców „Okopem”, które znajduje się w okolicach miejscowości Poryte – Jabłoń. Wysokie na około 6 metrów wzgórze, którego powstanie datowane jest na ok. XII-XIII w, odznacza się na tle innych wzgórz. Jest to fragment średniowiecznych zabudowań i zagród. W prowadzonych na tym terenie wykopaliskach archeologicznych odnaleziono przedmioty codziennego użytku z XII i XIII w.
Na miejscu młodzież zespołu szkół wzięła udział w otrzęsinach klas pierwszych. Uczniowie wzięli udział w kilku humorystycznych konkurencjach, które były okazją do świetnej zabawy.
Przygotowane zostało także ognisko. Było więc pieczenie kiełbasek. Na wszystkich czekała również ciepła grochówka i herbata. Ponadto były gry i zabawy zespołowe, m.in. gra w dwa ognie i przeciąganie liny.
Wspólny posiłek i zawody sportowe miały służyć integracji uczniów. Było dużo śmiechu i zabawy. W wyprawie rowerowej udział wzięło ok. 30 uczniów z klas I gimnazjum oraz klas I i II Zasadniczej Szkoły Zawodowej SWEiRP. Opiekę nad grupą uczniów sprawowało czterech opiekunów.
Rajdy rowerowe stały się już tradycją w naszej szkole. Odbywają się one zawszena początku roku we wrześniu i na początku czerwca z okazji Dnia Dziecka.
Inauguracja roku szkolnego 2013/2014
Minęły wakacje - czas błogiego odpoczynku i niczym nieograniczonego leniuchowania. Lipiec i sierpień w tym roku były jakby wyjątkowo krótkie.
Nadszedł wrzesień, a z nim nie tylko piękna, złota jesień. Wrzesień kojarzy się nierozerwalnie ze szkołą i początkiem nowego roku edukacyjnej wędrówki.
2 września w całej Polsce odbyły się uroczyste inauguracje nowego roku szkolnego 2013/2014. Tak było i w naszej szkole. O godzinie 8.00 cała społeczność Zespołu Szkół Stowarzyszenia Wspierania Edukacji i Rynku Pracy w Zambrowie uczestniczyła w uroczystej mszy św. sprawowanej w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Zambrowie.
Dalsza część uroczystości miała miejsce na sali gimnastycznej. Wśród gości, którzy tego dnia zaszczycili nas swoją obecnością był min. Komendant Hufca Pracy w Zambrowie Paweł Stankowski. Na początku głos zabrała Dyrektor Zespołu Szkół SWEiRP Małgorzata Leszczyńska, która przywitała wszystkich zebranych, a szczególnie uczniów klas I, którzy zaczynają naukę w murach naszej szkoły. W swoim wystąpieniu Pani Dyrektor przedstawiła również główne założenia pracy dydaktyczno-wychowawczej Zespołu Szkół SWEiRP na rok szkolny 2013/2014.
Następnie głos zabrał Komendant Hufca Pracy w Zambrowie, który zachęcał do korzystania z bogatej oferty edukacyjnej kierowej przez siebie jednostki oraz życzył wszystkim uczniom samych dobrych dni przez cały rok szkolny.
Ostatnim punktem uroczystości były spotkania wychowawców z poszczególnymi klasami w salach lekcyjnych, co było nie tylko okazją do przekazania tygodniowego planu lekcji, ale także do poznania się „na nowo” po wakacjach.
W hołdzie bohaterom września 1939 roku...
W niedzielę, 15 września 2012 r., przedstawiciele społeczności naszej szkoły, delegacja uczniów pod opieką nauczyciela historii p. Elżbiety Kaczmarczyk uczestniczyła w miejskiej uroczystości patriotyczno-religijnej, upamiętniającej 74. rocznicę bitwy o Zambrów.
Rocznicowe obchody rozpoczęły się mszą świętą w intencji Polski i „za Tych, którzy Boga i Ojczyznę umiłowali” sprawowaną w kościele pw. Ducha Świętego w Zambrowie oraz ceremonią pod pomnikiem 71. Pułku Piechoty na placu przy ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Charakteru wyjątkowości oraz niezwykłej powagi dodały tej ceremonii werble i salwy honorowe oraz apel poległych. Delegacja uczniów klasy II gimnazjum w składzie: Magda Kulesza, Katarzyna Nowacka oraz Kamil Łabanowski złożyła okolicznościową wiązankę kwiatów, oddając hołd oficerom i żołnierzom, poległym podczas bitwy o Zambrów 11 września 1939 r.
Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod batutą p. Krzysztofa Witkowskiego.
Postawa bohaterów września 1939 roku jest wzorem miłości do Ojczyzny. Świętując rocznice historyczne, staramy się, by młode pokolenie pamiętało tych, którzy w służbie Ojczyzny oddali swe życie lub poznali koszmar wojny.Przypomina nam również o niezwykłym poświęceniu setek ludzi, którzy w imię patriotyzmu i umiłowania wolności oddali swoje życie.
Archiwum Aktualności