Od 30 maja do 6 czerwca w naszej szkole obchodzony jest Tydzień Korczakowski, poświęcony pamięci naszego Patrona Szkoły - Janusza Korczaka oraz ideoom, które głosił i które stały się mottem podejmowanych przez niego działań. Z tej okazji we wtorek, 30 maja, cała społeczność szkolna, pod opieką nauczycieli, wyjechała do Treblinki - miejsca, w któym zginął Janusz Korczak.
W tej miejscowości hitlerowcy założyli w 1941 r. obóz pracy przymusowej, który potem funkcjonował pod nazwą Treblinka I. Przez cały okres istnienia do 1944 r. przeszło przez obóz około 10 tysięcy więźniów, z czego większość zginęła. W pobliżu tego obozu, w lipcu 1042 r., powstał obóz zagłady ludności żydowskiej, noszący nazwę Treblinka II. Pierwszy transport więźniów z warszawskiego getta przybył tutaj w lipcu 1942 i odtąd między Warszawą a Treblinką codziennie kursowały wahadłowe pociągi z rzekomymi przesiedleńcami z gett polskich i europejskich (głównie z Niemiec, Czechosłowacji, Austrii, Belgii). Przeciętna liczba więźniów przebywających w obozie jednorazowo wynosiła od 1000 do 2000 osób. Pobyt w warunkach głodu i terroru - kończył się najczęściej śmiercią, ponadto w trzynastu komorach gazowych hitlerowcy uśmiercali jednocześnie 2 tysiące ofiar. Ogółem w obozie zagłady zginęło około 750 tysięcy ludzi.
Na terenie dawnego obozu, będącego symbolicznym cmentarzyskiem, otworzone zostało w 1964 r. Muzeum Walki i Męczeństwa. Szczególne wrażenie wywołuje monumentalny cmentarz utworzony z 17 tysięcy głazów.
Wspólny wyjazd do Treblinki - miejsca pamięci i męczęństwa tysięcy ludzi - był dla uczniów żywą lekcją historii, podczas której każdy mógł na własne oczy zobaczyć jaki "los zgotowali ludziom ludzie". Kolejny raz, jak echo, powtarzany bły apel: nigdy więcej, nigdy więcej...
Galeria FOTO