Menu

 • Podsumowanie stażu zawodowego w Grecji

  Od 16 do 27 kwietnia 2018 r.  uczniowie naszej szkoły kształcący się w zawodach mechanika pojazdów samochodowych, piekarza, kucharza i cukiernika odbyli 2-tygodniowe praktyki w Grecji w ramach projektu „Zagraniczna praktyka zawodowa - możliwością poszerzenia naszych perspektyw zawodowych” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+.

  Głównym celem zagranicznych praktyk zawodowych było zwiększenie kompetencji zawodowych uczniów oraz zdobycie przez nich doświadczenia w pracy w międzynarodowym środowisku, zwiększając tym samym ich atrakacyjność na rynku pracy. Staż był także szansą dla młodych ludzi na doskonalenie zdolności językowych oraz rozwinięcie wiedzy dotyczącej kultury Grecji.

  Mechanicy pojazdów samochodowych pogłębiali swoje umiejętności w warsztacie znajdującym się w mieście Larissa. Tam szkolili ich mechanicy z Grecji, między innymi właściciel warsztatu. Chłopcy mieli okazję wykonywać prace konserwacyjne i naprawcze samochodów osobowych. Zajmowali się także kontrolą stanu technicznego zespołów i układów samochodowych oraz sprawdzali działanie pojazdu jako całości za pomocą urządzeń diagnostycznych na uniwersalnych i specjalizowanych stanowiskach obsługowo-naprawczych, z użyciem narzędzi ślusarskich i monterskich. Przeprowadzili diagnostykę między innymi greckiego radiowozu.

  Praktyki umożliwiły młodzieży z zawodów gastronomicznych poznanie podstaw kuchni greckiej. Każdy dzień był inny, przynosił nowe wyzwania i doświadczenia. Uczniowie mogli się sprawdzić pracując w  kuchni czy przy obsłudze gości. Pod czujnym okiem pracowników hotelu uczniowie poznali techniki przygotowywania i serwowania oraz sekrety parzenia kawy, m.in. na zimno typu fredo i frappe, które na co dzień nie występują w Polsce. Pod nadzorem doświadczonego szefa kuchni nauczyli się przygotowywać tradycyjne dania greckie – m.in. pyszną  moussakę, której nie powstydziłaby się niejedna dobra restauracja. Podczas codziennej praktyki w kuchni do zadań młodych ludzi należało przygotowywanie półproduktów, sałatek i dań głównych, jak również obsługa klienta i serwis. Przyszli kucharze mieli także okazję obserwacji procesu wypiekania chleba w miejscowej piekarni.

  Przy okazji wykonywania codziennych prac uczniowie ćwiczyli język angielski i grecki. Życzliwość i pomoc Greków pomogła w przyjemny sposób pokonać wszelkie nowe wyzwania jakie stanęły przed naszą młodzieżą. 

  Po pracy młodzież mogła korzystać z kąpieli w Morzu Egejskim, wypoczywać na plaży i korzystać z pięknej, słonecznej pogody oraz miejscowych atrakcji. Niezapomniane były też wycieczki po Grecji, między innymi na Meteory. Kolejna niezapomniana wyprawa to rejs po Morzu Egejskim na wyspę Skiathos, gdzie kręcone były sceny do popularnego musicalu „Mamma Mia”. Po rejsie pełnym greckich tańców i dobrej zabawy uczniowie zwiedzali wyspę i zobaczyli typowe dla tego regionu malownicze białe domki z niebieskimi okiennicami. Po zwiedzaniu wypoczywali na plaży Koukounaries słynącej ze złotego piasku. Wszystko to odbywało się w ramach realizacji programu kulturowego w dni wolne od praktyk.

  Podsumowując, praktyki w Grecji na pewno umożliwiły uczniom możliwość rozwoju zawodowego i zapewne dla wielu były niesamowitą przygodą, w czasie której poznali „kawałek świata”, zakosztowali innego życia, stali się bardziej komunikatywni, otwarci i odważni a przy okazji poprawili znajomość języka angielskiego.

 • Piłkarska klasa sportowa od września w branżowej szkole I stopnia

  Piłkarska klasa sportowa od września w branżowej szkole I stopnia

  Trwa rekrutacja do klasy sportowej o profilu piłkarskim branżowej szkoły I stopnia, która od nowego roku szkolnego ruszy w naszej szkole. Przewidujemy 10 godzin wychowania fizycznego w tygodniu. Współpracować będziemy z Klubem Piłkarskim Olimpia Zambrów, gdzie będzie odbywać się większość zajęć z w-f-u i treningi. Więcej informacji w zakładce REKRUTACJA.

 • Uczniowie dotarli na staż zawodowy do Grecji

  Uczniowie dotarli na staż zawodowy do Grecji

  Uczniowie naszej szkoły, razem z uczniami pozostałych szkół prowadzonych przez Stowarzyszenie Wspierania Edukacji i Rynku Pracy: z Łomży i Siemiatycz, w niedzielę wyruszyła do Grecji na staż zawodowy. Po długiej podróży wszyscy szczęśliwie dotarli do celu - do miejscowości Leptokaria, w której znajduje się hotel Poseidon Palace (zobacz jak wygląda hotel www.poseidonpalace.gr

  Wczorajszy dzień był dla naszych stażystów bardzo aktywny. Zaraz po śniadaniu grupa ucząca się w zawodach gastronomicznych wyruszyła do pobliskiej miejscowości Nea Mesagkala. Tam w kameralnym, rodzinnym hotelu Golden Sun przygotowywała tradycyjną grecką zapiekankę – musakę. Pod czujnym okiem greckiego kucharza Pana Nikosa udało się im przygotować pyszny posiłek dla gości hotelu.

  Mechanicy pojazdów samochodowych odwiedzili warsztat znajdujący się w mieście Larissa. Tam szkolili ich mechanicy z Grecji, między innymi właściciel warsztatu Pan Janis. Chłopcy mieli okazję przeprowadzić diagnostykę między innymi greckiego radiowozu.

  Wyjazd został zorganizowany w ramach projektu: „Zagraniczna praktyka zawodowa - możliwością poszerzenia naszych perspektyw zawodowych” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.

  Więcej zdjęć w FOTOGALERII:

  Uczniowie dotarli na staż zawodowy do Grecji - Obrazek 1

 • Kształcenie zawodowe ma sens - spotkanie z pracodawcami

  Kształcenie zawodowe ma sens - spotkanie z pracodawcami

  W minionym tygodniu w naszej szkole odbyło się spotkanie z pracodawcami zatrudniającymi naszych uczniów jako młodocianych pracowników. Z inicjatywą spotkania wyszła dyrektor naszej szkoły Małgorzata Leszczyńska, komendant Hufca Pracy w Zambrowie Grażyna Dembek oraz kierownik Biura Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości Waldemar Dzieniszewski. Wśród zaproszonych gości obecni byli: Wojewódzki Komendant OHP w Białymstoku - Adam Krzysztof Romatowski, prezes Zarządu Stowarzyszenia Wspierania Edukacji i Rynku Pracy w Łomży - Roman Szmyt, Koordynator Zespołu ds. kształcenia, wychowania i refundacji Podlaskiej Wojewódzkiej Komendy OHP – Ewa Kosińska, specjalista ds. refundacji PWK OHP Iwona Pietruszewska. Na spotkanie przybyli pracodawcy m.in. z branży samochodowej, handlowej, budowlanej elektrycznej i piekarniczej.

  Tematem spotkania było kształcenie zawodowe uczniów branżowej szkoły pierwszego stopnia na lokalnym rynku pracy. Dyrektor Szkoły Małgorzata Leszczyńska przedstawiła główne założenia zmian systemu oświaty dotyczące kształcenia zawodowego: „W kształceniu zawodowym, a zwłaszcza w szkole branżowej, nacisk położony jest na zajęcia praktyczne. W związku z tym zajęć z przedmiotów ogólnokształcących jest niedużo. (…) W sumie nauka w szkole trwa 3 dni w tygodniu a w klasie II i III jeszcze mniej- 2 dni. W pozostałe dni tygodnia uczniowie uczą się zawodu u pracodawców w zakładach pracy. Na kształcenie zawodowe - teoretyczne uczniowie są kierowani do ośrodka dokształcania i doskonalenia zawodowego na turnus w zakresie danego zawodu i odbywają je przez okres 4 tygodni w każdej klasie, w wymiarze 34 godzin tygodniowo. (…) Jako szkoła zawodowa możemy kształcić praktycznie we wszystkich zawodach, gdyż jesteśmy szkołą dla młodocianych pracowników. Szkoła branżowa pierwszego stopnia posiada oddziały wielozawodowe i to jest jej wielki atut.”

  Spotkanie miało na celu skoordynowanie działań służących promocji naszej szkoły, a także pomocy młodemu człowiekowi w wyborze przyszłej szkoły i ścieżki zawodowej. Wszyscy obecni na spotkaniu pracodawcy wyrazili chęć dalszej ścisłej współpracy z naszą szkołą, a także możliwość prezentacji własnych zakładów pracy przed kandydatami do branżowej szkoły pierwszego stopnia.

 • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

  Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

  W naszej szkole 6 marca, z racji przypadajacego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, odbyło się spotkanie z przedstawicielem Stowarzyszenia Historycznego 71. Pułku Piechoty. Uczniowie szkoły podstawowej i branżowej szkoły pierwszego stopnia uczestniczyli w wyjątkowej lekcji historii, w czasie której gość przedstawił sylwetki tych żołnierzy, którzy przez komunistyczny rząd Polski zostali wymazani z kart historii.

  Dzień wcześniej, 5 marca, delegacja naszej szkoły na czele z panią dyrektor, uczestniczyła w Zespole Szkół Ogólnokształcących, w Powiatowych Obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

  Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest w całej Polsce 1 marca. Został on uchwalony na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku. Inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia nowego święta podjął w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński. Pomysł ustanowienia święta 1 marca wysunął ówczesny prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce − będących ostatnim ogólnopolskim koordynatorem „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”. Pierwsze obchody święta pamięci odbyły się 1 marca 2011 roku w 60. rocznicę zamordowania dowództwa WiN. 

  FOTORELACJA W GALERII

  Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Obrazek 1

 • Wyjazd na stok narciarski do Rybna

  Wyjazd na stok narciarski do Rybna

  We wtorek, 20 lutego, ponad 50-u uczniów naszej szkoły, pod opieką wychowawców wyjechało na stok narciarski do Rybna. Dla wielu osób była to pierwsza okazja, żeby spróbować tego najpopularniejszego zimowego sportu. Na miejscu spotkaliśmy się z instruktorem, któy przedstawił zasady bezpieczeństwa obowiązujące na stoku. Odbyły się również zajęcia pokazujące podstawy jazdy na nartach. Wszyscy chętni mogli przez 3 godziny szusować na stoku bez ograniczeń, korzystająć z wyciągu.

  Była to fantastyczna okazja nie tylko, aby aktywnie i na sportowo spędzić dzień, ale także do wspólnej integracji.

  FOTORELACJA W GALERII

  Wyjazd na stok narciarski do Rybna - Obrazek 1

 • UCZNIOWIE PRZYGOTOWUJĄ SIĘ DO WYJAZDU NA STAŻ ZAWODOWY DO GRECJI

  UCZNIOWIE PRZYGOTOWUJĄ SIĘ DO WYJAZDU NA STAŻ ZAWODOWY DO GRECJI

  Ruszyła realizacja kolejnego programu staży zagranicznych. Tym razem uczniowie naszej szkoły, zdobywający zawodowy fach w zawodach fryzjer, mechanik pojazdów samochodowych, piekarz, cukiernik i kucharz, wyjadą do Grecji. Wyjazd planowany jest w terminie od 15 do 28 kwietnia 2018 r., ale uczniowie zakwalifikowani do wyjazdu na staż w lutym uczestniczyli w zajęciach wprowadzających w kulturę Grecji, w zajęciach doskonalących znajomość języka angielskiego, a także w spotkaniach integracyjnych.

   

   

  PROGRAM SPOTKANIA, KTÓRE ODBYŁO SIĘ W DNIACH 12-13 LUTEGO 2018 R.

  w Bursie Szkolnej w Zambrowie (ul. Obwodowa 2)

  12 LUTEGO - PONIEDZIAŁEK

  10:00 Rozpoczęcie spotkania – informacja o projekcie

  10:15 Omówienie „dobrych praktyk” w trakcie pobytu za granicą, relacje w grupie rówieśników, zagrożenia - p. Barbara Głębocka

  10:45 Język angielski zawodowy - p. Maria Krzyżanowska

  13:00 obiad

  13: 30 – 16:30 Grecja –  geografia, historia, kultura, język

  16:45 – wyjście do kina

  19:00 – kolacja

   

  13 LUTEGO - WTOREK

  8:00 śniadanie

  9:00 dalszy ciąg zajęć z tematu Grecja, zajęcia językowe

  12:00 zapoznanie z dokumentami projektowymi do wypełnienia przez uczestników staży.

  13:00 obiad i wyjazd

   

  Zagraniczny staż to nie tylko doskonała szansa do nabycia kolejnych praktycznych umiejętności zawodowych, ale także okazja do poznania kultury, obyczajów odwiedzanego kraju przez wycieczki, wyjazdy do najciekawszych miejsc Grecji, rozmowy z mieszkańcami.

  Niezwykle interesujące było spotkanie z ks. Rafałem Wawreniukiem, prawosłanym duchownym, który podzielił się własnymi doświadczeniami z pobytu w tym pięknym kraju i opowiedział o zwyczajach, które tam panują.

  Warto przypomnieć, że jest to już kolejny zagraniczny staż, który nasza szkoła z powodzeniem realizuje i z którego korzystają uczniowie uczący się w naszej szkole. W minionym roku szkolnym kilkunastoosobowa grupa uczniów wyjechała w dwóch turach do Götz w Niemczech.

  FOTORELACJA W GALERII

  UCZNIOWIE PRZYGOTOWUJĄ SIĘ DO WYJAZDU NA STAŻ ZAWODOWY DO GRECJI - Obrazek 1

 • Wyjazd do stacji narciarskiej

  Wyjazd do stacji narciarskiej

  Śniegu w tym roku jak na lekarstwo, ale to nam nie przeszkadza, aby  zapklanować całodniowy wyjazd do stacji narciarskiej w Rybnie. Będzie to przede wszystkim okazja do odbycja niecodziennej lekcji wychowania fizycznego pod okiem wykwalifikowanych instruktrów, do podszlifowania swoich umiejętności jazdy na nartach, ale także do wspólnej zabawy i integracji. Oferta wyjazdu jest skierowana do wszystkich uczniów szkoły podstawowej i branżowej szkoły pierwszego stopnia - częśc kosztów wyjazdu pokryje organ prowadzący szkołę, czyli Stowarzyszenie Wspierania Edukacji i Rynku Pracy w Łomży, razem z Hufcem Pracy w Zambrowie. Uczniowie z najwyższą frekwencją i dobrymi wynikami w nauce nie poniosą żadnych kosztów - będzie to nagroda za włąsciwą postawę ucznia oraz realizowanie obowiązku szkolnego

 • XIX Turniej Piłki Nożnej na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

  XIX Turniej Piłki Nożnej na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

  Już po raz dziewiętnasty uczniowie zambrowskich szkół zagrali dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Miasta Zambrów. Przez cały dzień w hali MG1 rywalizowały drużyny szkół podstawowych, gimnazjów i średnich.

  Głównym organizatorem i jednocześnie osobą prowadzącą turniej był Dariusz Grabowski. Na parkiecie od rana do godziny 16:00 rywalizowały ze sobą drużyny szkół podstawowych (w dwóch kategoriach: I-III i IV-VII), gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

  W tym roku w turnieju udział wzięło 14 zespołów: 6 w kategorii szkół podstawowych klas I -III i IV - VII, 4 w kategorii szkół gimnazjalnych oraz 4 – ponadgimnazjalnych. Nie zabrakło również drużyny z naszej szkoły, która w ten sposób włącza się w pomoc chorym dzieciom organizowaną przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

  WIĘCEJ ZDJĘĆ W GALERII

  XIX Turniej Piłki Nożnej na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - Obrazek 1

 • Jest jedna taka noc... - jasełka i wigilia szkolna

  Jest jedna taka noc... - jasełka i wigilia szkolna

  Koniec grudnia to wyjątkowy czas. Pięknie ubrana choinka, odświętnie przygotowany stół i najbliżsi, którzy na ten czas zjeżdżają się z najodleglejszych nawet zakątków - to nieodłączne elementy świąt Bożego Narodzenia. Żaden inny okres w ciągu roku nie może równać się z tym wyjątkowym czasem.

  Polską tradycją jest gromadzenie się razem w miejscach, gdzie tworzymy z innymi jakąś wspólnotę, nawet najmniejszą: w miejscach pracy, w szkołach i urzędach… Również w naszej szkole jest to ciągle żywa i pielęgnowana tradycja. W tym roku  20 grudnia na naszej szkolnej auli zgromadzili się uczniowie, rodzice, grono pedagogiczne, pracownicy szkoły, a także zaproszeni goście i przyjaciele naszej szkoły, m.in. prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Wspierania Edukacji i Rynku Pracy w Łomży Roman Szmyt, starosta powiatu zambrowskiego Robert M. Rosiak, Dyrektor Centrum Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych w Zambrowie Marek Dąbrowski, Dyrektor Bursy Szkolnej w Zambrowie Iwona Romanek, Dziekan dekanatu zambrowskiego ks. Jerzy Samsel.

  Na początku dyrektor szkoły Małgorzata Leszczyńska oraz komendant Hufca Pracy w Zambrowie Grażyna Dembek, przywitały wszystkich zaproszonych gości oraz przypomniały wyjątkowe znaczenie świąt Bożego Narodzenia i głębokie symboliczne znaczenie zwyczajów związanych z tym okresem.

  Bożonarodzeniowe jasełka przedstawili uczniowie naszej szkoły pod opieką p. Barbary Głębockiej. Można  było zobaczyć nie tylko świętą rodzinę i trzech króli, ale także aniołów, króla Heroda czy alegorie diabła i śmierci.

  Po wspólnym kolędowaniu był czas na składanie sobie życzeń i dzielenie się opłatkiem. Na koniec wszyscy zasiedli do wspólnego wigilijnego stołu, aby zasmakować tradycyjnych polskich potraw.

  FOTOGALERIA

  Jest jedna taka noc... - jasełka i wigilia szkolna - Obrazek 1

 • Bożonarodzeniowa paczka dla BOHATERA

  Bożonarodzeniowa paczka dla BOHATERA

  Akcja „Paczka dla Bohatera” to działająca już od 7 lat inicjatywa społeczna, w której biorą udział wolontariusze z całej Polski. Działania polegają na zbiórce artykułów spożywczych i chemicznych dla kombatantów i weteranów II wojny światowej i podziemia niepodległościowego."Można przygotować kartki świąteczne, laurki, paczkę z artykułami spożywczymi lub higienicznymi i przesłać do koordynatora akcji lub przekazać w miejscu wskazanym na stronie wydarzenia „VII Bożonarodzeniowa Paczka dla Bohatera” na  Facebooku" - informuje prezes Stowarzyszenia "Paczka dla Bohatera" Tomasz Sawicki. Z roku na rok pojawia się coraz więcej potrzebujących. "Przy pierwszej zbiórce było 36 weteranów do obdarowania, teraz jest ponad 1500. Początkowo działaliśmy tylko w Szczecinie, dziś akcja obejmuje całą Polskę" - mówi Sawicki.
  "Pomagamy nie tylko kombatantom II wojny światowej, ale też opozycjonistom z czasów PRL, ze Stowarzyszenia Grudzień’70, NSZZ +Solidarność+. Głównie jednak opieramy się na pomocy żołnierzom Armii Krajowej, Związku Powstańców Warszawskich, NSZ" - informuje prezes Stowarzyszenia.

  "Paczka jest takim pretekstem do odwiedzin, których te osoby również potrzebują. Pomagamy również w ciągu roku - w remontach domu, robieniu zakupów. Przy wręczaniu paczki możemy zapytać, w jaki sposób możemy pomóc takiej osobie w pozostałe dni w roku" - dodaje Sawicki.

  W tym roku do tej ogólnopolskiej akcji dołączyła również nasza szkoła. Uczniowie, wspólnie z nauczycielami i pracownikami szkoły, przygotowują paczkę, która na pewno będzie miłym upominkiem dla jednego z bohaterów i wyrazem naszej wdzięczności za wszelkie działania podejmowane dla dobra naszej Ojczyzny. Koordynatorem akcji w naszej szkole jest Samorząd Uczniowski.

 • Mistrzowska lekcja wizażu

  Mistrzowska lekcja wizażu

  Od 28 listopada do 12 grudnia br. dla wszystkich chętnych uczennic naszej szkoły zorganizowano na kurs „Podstawy wizażu”. Zajęcia teoretyczne i ćwiczeniowe prowadzone są przez panią Jolantę Kołdys w Akademii Wizażu Make Up ART w Zambrowie. Celem szkolenia jest nabycie kompetencji z zakresu wizażu przez uczestników szkolenia poprzez zdobycie wiedzy oraz umiejętności praktycznych w zakresie: opracowania kolorystyki makijażu, ubioru eksponującego walory urody klientki, rozpoznawania defektów kosmetycznych skóry twarzy w celu właściwego ich zatuszowania, korygowania kształtu twarzy i defektów skórnych poprzez odpowiedni makijaż, wykonywania klasycznego makijażu dziennego i wieczorowego, fantazyjnego oraz charakteryzacyjnego twarzy, określanie zasad i wykonanie makijażu na potrzeby fotografii i pokazu mody, kina oraz teatru. Dziewczęta biorą aktywny udział w spotkaniach. Jest to dla nich ciekawa forma nauki dbania o swój wygląd i okazja do poznania nowych trendów w kosmetyce. Aby chociaż w części posiadać takie umiejętności w tworzeniu pięknych i artystycznych makijaży, jakie tworzy pani Jolanta Kołdys, trzeba ciężkiej pracy i lat praktyki, ale na święta Bożego Narodzenia i Sylwester kursantki z pewnością będą wyglądały olśniewająco.

  FOTOGALERIA:

  Mistrzowska lekcja wizażu - Obrazek 1

 • 11 Listopada 1918 r. - Polska nie umarła, z martwych wstała...

  11 Listopada 1918 r. - Polska nie umarła, z martwych wstała...

  Spotykamy się dzisiaj na apelu z okazji 99 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystości poświęconej ojczyźnie i wolności - tymi słowami dyrektor szkoły Małgorzata Leszczyńska rozpoczęła uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole. Na szkolnej auli zebrali się, przyozdobieni w biało-czerwne kotyliony, uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum oraz branżowej szkoły I stopnia, a także nauczyciele, pracownicy szkoły, przedstawiciele Hufca Pracy w Zambrowie, aby w ten sposób wyrazić swoje przywiązanie do Ojczyzny i oddać hołd tym, którzy zginęli w walkach o wolną i niepodległą Polskę. 

  W swoim wystąpeniu dyrektor szkoły mówiła o znaczeniu słowa patriotyzm i  o tym, czym on jest dzisiaj: Patriotyzm winien być czymś bardzo ważnym dla każdego młodego człowieka. Młodzież powinna z dumą śpiewać hymn jak jest ku temu okazja, a przed chwilą była, powinna znać historię własnego kraju, a w szkole  można ją poznać. W przeciwnym wypadku można stracić coś bardzo  ważnego i wyróżniającego nas. Nasi pradziadowie od wieków przelewali własną krew, aby nasza ojczyzna mogła istnieć. Dlaczego mamy teraz to marnować?  Tracąc swoją narodowość tracimy też swoją tożsamość. Państwo, w którym przyszło nam żyć daje nam pewne szanse, ale stawia też i wymagania. Idealnie nie jest, ale to my tworzymy ten kraj i my możemy mieć wpływ jaki on będzie.

  Historię walk o niepodległość przypomniała młodzież zasadniczej szkoły zawodowej, która pod opieką p. Małgorzaty Olender przygotowała na tę okoliczność program słowno-muzyczny. Wszyscy zgromadzeni na auli mieli możliwość uczestnictwa w inscenizacji poprzez włączenie się we wspólny śpiew żołnierskich piosenek.

  W drugiej częsci spotkania odbyło się ślubowanie uczniów stanowiących nowy skład pocztu sztandarowego. Uczniowie, pod opieką p. Jarosława Pogorzelskiego, złożyli uroczyste ślubowanie, że będą godnie reprezentować szkołę i dbać o jej dobre imię.

  Uroczysta akademia zakończyła się wręczeniem nagród laureatom Szkolnego Dyktanda Ortograficznego oraz Konkursu Wiedzy o Polsce.

  FOTO-GALERIA:

  11 Listopada 1918 r. - Polska nie umarła, z martwych wstała... - Obrazek 1

 • Spotkanie z Wojskami Obrony Terytorialnej

  Spotkanie z Wojskami Obrony Terytorialnej

  7 listopada odbyło się w naszej szkole spotkanie informacyjno - promocyjne z przedstawicielem Wojskowej Komendy Uzupełnień w Łomży. Była to okazja, aby poznać cele, zadania oraz warunki wstąpienia do Wojsk Obrony Terytorialnej, które od niedawna są piątym rodzajem sił zbrojnych. Ich misją jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności w czasie konfliktu zbrojnego, ale także podczas klęsk żywiołowych lub katastrof.

  O pełnienie TSW może ubiegać się osoba, która ma obywatelstwo polskie, zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia czynnej służby wojskowej, ukończyła 18 lat, nie była karana za przestępstwa umyślne, nie była przeznaczona do służby zastępczej, nie jest zwolniona z obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny oraz nie pełni innego rodzaju czynnej służby. Szeregowy Marcin Sadziński, żołnierz Terytorialnej Służby Wojskowej opowiedział o własnych doświadczeniach, bardzo ciekawie przybliżył młodzieży plan 16-dniowego szkolenia, które odbywało się w Czerwonym Borze, wyposażenie żołnierza w mundur, musztrę, ćwiczenia z bronią, pierwszą pomoc przedmedyczną, strzelanie oraz warunki socjalno-bytowe i żywieniowe. Zainteresowanie pełnieniem służby w Wojskach Obrony Terytorialnej  wśród uczniów było bardzo duże, o czym może świadczyć duża liczba pytań, z którymi na koniec musiał zmierzyć się gość spotkania. Jednak swoją pasją do wojska oraz wstąpieniem do WOT, szeregowy zachęcił 10 uczniów, którzy wypełnili już wnioski o powołanie do Terytorialnej Służby Wojskowej. Wystarczy, aby dopełnili jeszcze formalności, a przejdą szkolenie i złożą uroczystą przysięgę.

  FOTO-GALERIA:

  Spotkanie z Wojskami Obrony Terytorialnej - Obrazek 1

 • Biel i czerwień - barwy narodowe

  Biel i czerwień - barwy narodowe

  Konstytucja RP mówi w ust. 2, że barwami Polski są biały i czerwony. Biel u góry, czerwień na dole. 2 maja każdego roku obchodzi się dzień barw narodowych. Ale szacunek do nich wyrażamy nie tylko tego jednego dnia, lecz przez cały rok. 

  Początkowo barwą Polski był tzw. karmazyn, był on symbolem bogactwa i szlachetności. Kolor ten był w ówczesnych czasach bardzo drogi, stanowił o wyjątkowości i bogactwie. Karmazyn wykorzystywali tylko najbogatsi, to symbolizowało siłę, władzę i potęgę. Barwy narodowe Polski zaczęto stosować podczas bitew, delegacji królewskich i wojen, a także różnego rodzaju wypraw. 

  Barwy królewskie pojawiają się po raz pierwszy w XV w. chociaż już wcześniej stosowane były insygnia orła i korony na flagach. Za pierwszą polską flagę uważa się barwy Rzeczpospolitej Obojga Narodów, gdzie widniały trzy pasy na fladze – dwa czerwone i biały oddzielający oba czerwone. 

  Po raz pierwszy kolory te jako narodowe uznano 3 maja 1792 r. Flaga zaczęła przyjmować coraz bardziej zbliżony format do obecnego. Sejm Królestwa Polskiego zatwierdził polską flagę w 1831 r. za sprawą posła Walentego Zwierkowskiego. Dopiero po odzyskaniu niepodległości w 1919 r. ustalono barwy i kształt polskiej flagi.

  W naszej szkole, przed Świętem Niepodległości, młodzież z Koła Artystycznego postanowiła w sposób szczególny przygotować się do świętowania odzyskanej przez Polskę w 1918 r. niepodległości. Przygotwała więc ozdobne kotyliony w barwach narodowych, wyrażając w ten sposób szacunek wobec barw narodowych - bieli i czerwieni. Wykonoane przez młodzież kotyliony zostana wykorzystane podczas zbliżającej sie akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

  FOTO-GLAERIA:

  Biel i czerwień - barwy narodowe - Obrazek 1

 • W podróży prawie dookoła świata

  W podróży prawie dookoła świata

  23 października uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej wzięli udział w spotkaniu „Hulajnogą przez Chiny'' z podróżnikiem Tomaszem Jakimiukiem w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Gość opowiadał zgromadzonym o swojej niezwykłej podróży hulajnogą i autostopem z Podlasia aż do Chin. Przebył 18 153 km, jadąc i odkrywając Ukrainę, Rosję, Mongolię, aż po Wyżynę Tybetańską. Podróż do Chin zajęła mu 69 dni. Podczas swojej opowieści podkreślał młodzieży, że trzeba zawsze wierzyć w siebie, w swoje marzenia i to, co wydaje nam się czasami niemożliwe, staje się możliwe.

  „To nie do pomyślenia! Udało mi się dotrzeć z Podlasia do Chin i to jedynie przy zastosowaniu hulajnogi i autostopu! Wciąż w to nie wierzę! Wszędzie Chińczycy! To niesamowite, że za mną już ponad 12 tysięcy kilometrów” - udało mu się to, co wielu osobom wydawało się niemożliwe. Zwłaszcza, że na dzień wyprawy miał budżet w wysokości ok. 3 zł. Tomek do Chin wyruszył 1 lipca. Najpierw dotarł na Ukrainę, po kilku dniach - do Rosji. Tam miał do wykonania jeden z celów swojej podróży. Dotarł nad Bajkał, gdzie wrzucił butelkę z zamkniętymi marzeniami ludzi z całej Polski. „Każdemu, kto wysłał marzenie, teraz na pewno się spełni” - napisał na swoim profilu w 28 dniu podróży, po przebytych 7 tys. km. Przed wyjazdem jego marzeniem było m.in. zjedzenie w tym kraju stuletniego jajka”  I udało mu się to zrealizować. Jak opowiadał - zjadł stuletnie jajko - tradycyjnie tak nazywane w Chinach, za które zapłacił w przeliczeniu na złotówki - 1 zł.

  W czasie prezentacji multimedialnej 26-latek przybliżył zebranym dziedzictwo kulturowe państw, tradycje, religie, infrastrukturę oraz pokazał piękne krajobrazy i położenie muru chińskiego.  By zrealizować swój cel musiał przezwyciężyć wiele barier, podejmować ryzyko, wykazać się kreatywnością i siłą ducha. Dopiął swego i podczas spotkania udowodnił, że hulajnoga może być doskonałym narzędziem podróży, okazją do poznawania ludzi i odkrywania siebie. „Bariery są jedynie w Twojej głowie! Jeśli pragniesz czegoś bardzo mocno, to nic nie jest w stanie Cię zatrzymać - to motto Tomka.”

  WIĘCEJ ZDJEĆ W GALERII:

  W podróży prawie dookoła świata - Obrazek 1

 • Z pamięcią o tych, co odeszli

  Z pamięcią o tych, co odeszli

  20 października 2017 roku uczniowie gimnazjum oraz VII klasy szkoły podstawowej udali się na najstarszą zambrowską nekropolię, na której spoczywają szczątki żołnierzy poległych w walkach w obronie naszego miasta i regionu oraz znajdują się zabytkowe groby, niejednokrotnie zapomniane i pozostawione bez opieki najbliższych. Dlatego po raz kolejny społeczność naszej szkoły, w związku ze zbliżającą się uroczystością Wszystkich Świętych, postanowiła zadbać o mogiły znjadujące się na zambrowskim cmentarzu. W ten sposób młodzi ludzie dali wyraz swojemu patriotyzmowi i wyrazili swój szacunek wobec tych, których szczątki znajdują się na tym cmentarzu.

  WIĘCEJ ZDJĘĆ W GALERII:

  Z pamięcią o tych, co odeszli - Obrazek 1

 • Ortograficzne łamigłówki

  Ortograficzne łamigłówki

  Jak co roku odbyło się w naszej szkole dyktando ortograiczne. Tym razem sprawdzało ono umiejętność poprawnego zapisu najcześciej używanych wyrazów i zwrotów w języku polskim, z którymi nie tylko uczniowie mają problemy na co dzień.

  Ze względu na duże zainteresowanie udziałem w konkursie, odbył się on w dwóch terminach: 17 października - dla uczniów zasadniczej szkoły zawodowej oraz 20 października - dla uczniów gimnazjum i klasy 7 szkoły podstawowej.

  Podsumowanie konkursu i wręczenie nagród odbędzię się na najbliższej akademii szkolnej.

  WIĘCEJ ZDJĘĆ W GALERII:

  Ortograficzne łamigłówki - Obrazek 1

 • XVII Dzień Papieski

  XVII Dzień Papieski

  W minioną niedzielę już po raz siedemnasty obchodzono w całej Polsce Dzień Papieski. Ustawiony on został na pamiątkę wyboru Karola Wojtyły na papieża i przypada w niedzielę poprzedzającą dzień wyboru, czyli 16 października. Tradycyjnie, obchody Dnia Papieskiego w naszym mieście rozpoczęła msza święta w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej. W uroczystościach udział wzięli: władze samorządowe miasta, powiatu i gminy, zambrowskie poczty sztandarowe, delegacje związków, stowarzyszeń, organizacji, szkół, przedszkoli. Obecna była także delegacja naszej szkoły z pocztem sztandarowym.
  W tym roku uroczystym obchodom Dnia Papieskiego w naszej Ojczyźnie towarzyszy hasło: „Idźmy naprzód z nadzieją”.

  Po mszy wszyscy wszyscy obecni na uroczystościach udali się pod pomnik świętego Jana Pawła II, gdzie wartę honorową zaciągnęły zuchy z 4. Zambrowskiej Gromady Zuchowej ze Szkoły Podstawowej Nr 4 oraz harcerze z 3. Zambrowskiej Drużyny Harcerskiej „Grota”. Po odegraniu Hymnu Watykańskiego, delegaci złożyli pod pomnikiem wieńce, kwiaty oraz znicze. 

  Podczas obchodów harcerze przeprowadzili zbiórkę na fundusz stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, wyrównujący szanse edukacyjne utalentowanej młodzieży, pochodzącej z małych miejscowości.

  WIĘCEJ ZDJĘĆ W GALERII

  XVII Dzień Papieski - Obrazek 1

 • Z wdzięcznością w Dniu Edukacji Narodowej

  Z wdzięcznością w Dniu Edukacji Narodowej

  Tradycją w każdej szkole są październikowe obchody święta Edukacji Narodowej.  Historia tego święta sięga 1773 roku, kiedy to powstała Komisja Edukacji Narodowej. Jej pełna nazwa brzmiała Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca. Była to pierwsza instytucja w Europie, która sprawowała obowiązki dzisiejszych ministerstw edukacji. Dzięki powołanej przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego Komisji, stawiającej sobie za cel „stworzyć naród przez wychowanie publiczne”, szkolnictwo polskie XVIII wieku osiągnęło jeden z najwyższych poziomów nauczania w Europie. Działalność samej Komisji zaczęto kojarzyć z najlepszymi tradycjami intelektualnymi naszego narodu, dlatego właśnie tego dnia w sposób szczególny myśli się o szkole  oraz o jej chlubnej misji. Również i w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej obchodzony był jak zawsze uroczyście. 

  Dyrekcja, nauczyciele, wychowawcy, pracownicy administracji i obsługi, Kadra wychowawcza Hufca Pracy w Zambrowie, a przede wszystkim uczniowie naszej szkoły, zgromadzili się na szkolnej auli. Młodzież pod kierunkiem p. Anny Gwardiak, przygotowała program artystyczny, w którym wszyscy zebrani goście, mogli usłyszeć wiele ciepłych słów pod swoim adresem i przekonać się, że ich praca, choć trudna i wymagająca wiele cierpliwości, ma niezwykłą wartość w oczach młodych ludzi, którzy choćby podczas tego szczególnego dnia, chcieliby za ten trud włożony w ich wychowanie podziękować.

  Wszystkim nauczycielom, wychowawcom i pozostałym osobom, które tworzą to szczególne miejsce, jakim jest szkoła, dziękujemy za trud włożony w wychowywanie młodego pokolenia i życzymy wciąż niesłabnących sił i energii, aby szkoła ciągle zachwycała i przyciągała każdego, kto chce poznawać świat.

  Więcej zdjęć w GALERII:

  Z wdzięcznością w Dniu Edukacji Narodowej - Obrazek 1

strona:

Galeria zdjęć

Kontakt

 • Zespół Szkół Stowarzyszenia Wspierania Edukacji i Rynku Pracy im. Janusza Korczaka w Zambrowie
  Aleja Wojska Polskiego 37C
  18 - 300 Zambrów
 • 86 271 00 92