• Życzenia świąteczne.

          • Rodzicom/ Opiekunom i Uczniom

             

            Z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku życzenia zdrowia, wielu dobrych dni i wszelkiej pomyślności  składają : Dyrektor Branżowej Szkoły I stopnia im. Janusza Korczaka w Zambrowie oraz nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni.

          • Warsztaty bożonarodzeniowe.

          • Z inicjatywy Rady Młodzieży Hufiec Pracy i  Samorządu Szkolnego Branżowej Szkoły Zawodowej w Zambrowie zorganizował warsztaty  bożonarodzeniowe dnia 15.12.2021r. podczas których młodzież miała za zadanie wykonać kartki świąteczne. Zajęcia skierowane był  do wszystkich chętnych uczestników. Celem warsztatów było rozwijanie kreatywności, uzdolnień plastycznych i wrażliwości artystycznej uczniów, zachęcenie do samodzielnego poszukiwania informacji o kulturze i historii świąt Bożego Narodzenia. Akcja miała na celu budowanie systemu wartości, w tym wychowywanie młodzieży tak, żeby młodzi ludzie lepiej orientowali się w tradycjach związanych z obchodzeniem Świąt Bożego Narodzenia w swoim regionie. Własnoręcznie wykonane kartki zostaną przekazane zambrowskim pracodawcom oraz zaprzyjaźnionym instytucjom.

          • Zawieszenie zajęć w szkołach.

          • Minister Edukacji i Nauki podpisał rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Zgodnie z w.w. rozporządzeniem w przyszłym tygodniu 21 i 22 XII wszyscy uczniowie łączą się z nauczycielami za pomocą Meet'a i uczestniczą w lekcjach online. Jeśli chodzi o zajęcia rewalidacyjne to będą prowadzone stacjonarnie w szkole. Jednocześnie przypominam, iż po nowym roku 4 i 5 I 2022 to dni dodatkowo wolne o zajęć dydaktyczno- wychowawczych w szkole. Jeśli chodzi o praktyki zawodowe, to mogą być prowadzone stacjonarnie u pracodawców lub w indywidualnych gospodarstwach rolnych, o ile w podmiotach tych nie wystąpią zdarzenia, które ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną mogą zagrozić zdrowiu uczniów.

          • Nie tylko święty rozdaje prezenty.

          • Uczestnicy Hufca Pracy oraz Branżowej Szkoły I stopnia im. Janusza Korczaka w Zambrowie pod opieką Ewy Fabiańskiej oraz Katarzyny Dams z powodzeniem włączyli się w akcję zbiórki zabawek, artykułów plastycznych, książeczek/bajek, gier planszowych/ edukacyjnych dla Wojowników z Oddziału Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Białymstoku. Jest to II edycja zbiórki artykułów na rzecz chorych dzieci, w którą włączył się hufiec oraz szkoła. Pierwsza odbyła się na Wielkanoc pt. „Wypełnij pisankę uśmiechem”. Zebrane artykuły i własnoręcznie wykonana kartka z najserdeczniejszymi życzeniami z okazji Świąt trafiła do dzieci i pracowników szpitala. Dziękujemy wszystkim darczyńcom z Hufca oraz osobom z zewnątrz za włączenie się do akcji

          • Szkoła przechodzi w tryb nauki zdalnej.

          • Zgodnie z zarządzeniem Dyrektora Szkoły od jutra tj. 01 grudnia 2021r do 02.grudnia2021r. włącznie- szkoła przechodzi na tryb nauki zdalnej. Zgodnie z przedstawionym na początku roku szkolnego regulaminem nauki zdalnej łączymy się na zajęcia lekcyjne poprzez platformę Google Meet . Linki do zajęć nauczyciele podadzą na Clasroom. Jednocześnie informujemy, że nauka zdalna nie jest czasem wolnym od zajęć lekcyjnych. Nie uczestnictwo w zajęciach wiąże się z brakiem obecności na zajęciach i odnotowaniem tego w dzienniku lekcyjnym.

          • Apel z okazji Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

          • Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym. 11 listopada 1918 roku, po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. W tym roku obchodzimy 103. rocznicę tego wydarzenia. Z tej okazji 10listopada w naszej szkole odbył się apel na który został zaproszony prezes Stowarzyszenia 71 Pułku Piechoty w Zambrowie- p. Grzegorz Sanewski.

            Na  wstępie Pani Dyrektor Małgorzata Leszczyńska zaprezentowała krótki film przypominający wydarzenia z tamtego okresu. Po nim p. Grzegorz zaprezentował uczniom broń białą-szable, którymi posługiwano się w walkach o niepodległość oraz o sposobach walki  . Apel był też okazją do podsumowania konkursu na najlepszą prezentację multimedialną : „ Za co kocham Polskę”. I tu na wyróżnienie zasłużyli: Natalia Ostasiuk z kl.II, Amelia Turowska z kl. I, Mikołaj Siedlecki z kl. I, Krystian Stodulski z kl. I, Dryżba Oliwer z kl. III A, Dzieniszewska Karolina z kl. III A, Niczewski Mateusz z kl. III A.

          • Miejskie obchody Święta Niepodległości.

          • 11 listopada w większości miast Polski obchodzone są uroczystości związane z narodowym Świętem Odzyskania Niepodległości. Również w naszej miejscowości miały miejsce takie obchody. Delegacja uczniów z naszej szkoły wzięła udział w uroczystej Mszy św. w intencji Ojczyzny w parafii Trójcy Przenajświętszej w Zambrowie, po której nastąpił przemarsz pod pomnik Powstania Styczniowego. Tam uczniowie złożyli w imieniu całej społeczności szkolnej symboliczną wiązankę kwiatów. Na obchodach obecny był również nasz Poczet Sztandarowy .

          • ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA.

          • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM)  to bezpłatna akcja edukacyjna. Odbywa się każdego roku w  październiku.

             

            Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Również w naszej szkole uczniowie wzięli udział ŚDTM, pozwoliło to uczniom na uświadomienie , że znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym.

          • Turniej strzelecki.

          • Dnia 21 października 2021r uczniowie kl. II i dziewczęta z kl. III B uczestniczyli w Turnieju Strzeleckim na strzelnicy w Czerwonym Borze. W ramach zajęć lekcji w-fu postanowiłyśmy razem z HP zorganizować uczniom ten czas w inny sposób. Taka lekcja odbyła się po raz pierwszy z tego powodu, iż strzelnica ta utworzona została niedawno w kompleksie lasu Czerwony Bór przez Stowarzyszenie Historyczne.

            Na początku młodzież została zapoznana z regulaminem pobytu na strzelnicy przez pana Pawła Sanewskiego, jak posługiwać się bronią oraz w jaki sposób oddać celny strzał. Strzelanie i celowanie na terenie strzelnicy odbywało się wyłącznie na wyznaczonych stanowiskach strzeleckich, do tarcz z odległości 25m będących celem na strzelnicy z karabinku sportowego. Turniej odbył się w 3 kategoriach - dziewczęta, chłopcy oraz nauczyciele.

            Na komendę instruktora zawodnik wykonywał 3 strzały próbne następnie odbywało się strzelanie na ocenę złożone z 5 strzałów. Celem wyłonienia najlepszego Strzelca Turnieju liczona była punktacja indywidualna każdego uczestnika. Po podsumowaniu wszystkich punktów wyłoniono zwycięzców. I tak:

            I miejsce zdobył Kacper Rostkowski uzyskując wynik

            II miejsce Kulesza Mateusz

            III miejsce Oleszczenko Aleksandr

            W kategorii dziewczęta

            I miejsce zdobyła – Julia Kuczyńska,

            II miejsce -Natalia Kaczyńska

            III miejsce -Pogroszewska Katarzyna.

            W kategorii nauczyciele

            I miejsce zdobył p. Marek Pietraniuk,

            II - p. Małgorzata Leszczyńska,

            III – p. Grażyna Dembek.

            Impreza została zorganizowana w ramach współpracy szkoły, Hufca Pracy w Zambrowie i Stowarzyszenia Historycznego.

            Nad sprawnym oraz bezpiecznym przebiegiem Turnieju czuwali; p. Z. Turowski, p. M. Pietranik, p. J. Jabłońska i p. Grażyna Dembek. Turniej strzelecki na stałe zostanie wpisany w plan pracy szkoły oraz HP.

          • Karol Wojtyła – Jan Paweł II

          • Dnia16 października 1978 roku Arcybiskup Krakowski kardynał Karol Wojtyła został wybrany papieżem. Przybrał imię Jan Paweł II. Polski Kościół Rzymskokatolicki ustanowił Dzień Papieski. Święto to obchodzone jest  w niedzielę przed 16 października. Ma to być symbol wdzięczności oraz łączności duchowej z papieżem św. Janem Pawłem II.W tym roku obchodzono XXI Dzień Papieski, który przebiegał pod hasłem „Nie lękajcie się”. Słowa te Jan Paweł II wypowiedział w homilii inaugurującej Jego pontyfikat 22 października 1978 roku na placu św. Piotra w Rzymie. Z tej okazji  dla młodzieży III klasy Branżowej Szkoły Zawodowej  dnia 20.X.2021 został wyświetlony film pt. „Karol Wojtyła – Jan Paweł II”. Przybliżył młodzieży  życie i pontyfikat papieża. Uczestnicy z zaangażowaniem i  z ciekawością śledzili losy rodaka. Był to czas refleksji i zadumy nad  swoim życiem..

          • Krok dalej niż inni.

          • Hufiec Pracy w Zambrowie był organizatorem spotkań informacyjnych EURES dla młodzieży III klas Branżowej Szkoły I Stopnia Nr 3 im. Janusza Korczaka w Zambrowie w dniu 20.10.2021 r.  Spotkania realizowane było w ramach V edycji projektu EURES GO FURTHER - KROK DALEJ NIŻ INNI. Doradca EURES z Podlaskiej WK OHP przedstawił ogólne informacje o sieci EURES: kto tworzy sieć  i jakie są cele sieci EURES oraz oferowane usługi. Poinformował też o aktualnej sytuacji na europejskim rynku pracy oraz ograniczeniach związanych z mobilnością w dobie pandemii koronawirusa Covid-19. Przypomniał, iż niezbędne jest odpowiednie przygotowanie do wyjazdu za granicę i  o czym należy wiedzieć przed wyjazdem do pracy do UE/EFTA, na co zwrócić uwagę korzystając z usług agencji pracy. Konieczne zabezpieczenie przed wyjazdem to wiedza na temat adresów placówek dyplomatycznych, ubezpieczenie i posiadanie karty EKUZ, zarejestrowanie wyjazdu w serwisie Ministerstwa Spraw Zagranicznych „Odyseusz” i korzystanie z aplikacji mobilnej „SAFE Travel & Work Abroad”. Jest to niezwykle ważne w celu zwiększenia naszego bezpieczeństwa przy wyjazdach za granicę oraz uniknięcia niepotrzebnych problemów. Poruszono też temat dokumentów aplikacyjnych, w tym CV w formacie Europass CV czy usługi „Fabryka CV” świadczonej przez Zieloną Linię. Doradca EURES poinformował uczestników spotkań jak skutecznie poszukiwać pracy w innych krajach UE/EFTA. Omówił funkcjonalność krajowej strony internetowej EURES oraz portali internetowych: Centralnej Bazy Ofert Pracy oraz Europejskiego Portalu Mobilności Zawodowej EURES. Przedstawił sposoby korzystania z porali, jak szukać pracy, jak się zalogować czy utworzyć i zamieścić swoje CV na portalu. Wskazał gdzie znajdują się informacje o warunkach życia i pracy w państwach członkowskich UE, takich jak podatki, emerytury, ubezpieczenia zdrowotne i ubezpieczenia społeczne. Zachęcił do udziału w wydarzeniach rekrutacyjnych za pośrednictwem platformy Europejskich Dni Pracy (online). Na koniec przedstawił inicjatywy w ramach EURES, staże i praktyki zawodowe, a także ukierunkowane programy mobilności pracowników EURES takie jak: „Twoja Pierwsza Praca z EURES” oraz „Reactivate”. Wszyscy uczestnicy obu spotkań otrzymali materiały informacyjno – promocyjne dotyczące usług sieci EURES.  Mieli też możliwość skorzystania z konsultacji indywidualnych z doradcą EURES po zakończonej prelekcji.

          • Święto Komisji Edukacji Narodowej

          • 14 października w całej Polsce obchodzone jest święto Komisji Edukacji Narodowej. W tym roku nasza szkoła postanowiła uczcić ten dzień poprzez podsumowanie konkursu na najlepszy felieton „ Co daje wykształcenie?- o tym, że warto chodzić do szkoły” . Wszyscy uczniowie uczestniczyli w wyżej wymienionym konkursie przeprowadzonym przez p. Katarzynę Dams i Ewę Fabiańską podczas lekcji języka polskiego. Spośród prac komisja wyłoniła trzy najlepsze, za którzy autorzy felietonu dostali bardzo atrakcyjne nagrody rzeczowe. I tak :

            I miejsce zajęła uczennica kl. II – Natalia Ostasiuk

            II miejsce zajęła uczennica kl. III B – Julia Kuczyńska

            III miejsce zajął uczeń kl. III B – Mateusz Bączyk

            Serdecznie gratulujemy laureatom konkursu i życzymy dalszych sukcesów.

            W dalszej części spotkania z uczniami Dyrektor szkoły – p. Małgorzata Leszczyńska nawiązując do tematyki konkursu przedstawiła zalety kształcenia przez całe życie, mówiła m.in. że wiedza poszerza horyzonty ,że trzeba ją ciągle aktualizować, jest też podstawą sukcesu zawodowego, a sama nauka odmładza, dodaje pewności siebie i zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Na koniec spotkania uczniowie mieli możliwość obejrzenia prezentacji o edukacji w krajach trzeciego świata, gdzie dzieci chcą się uczyć, ale często nie mogą, co dało do myślenia nam wszystkim , że my w naszym kraju możemy się uczyć, ale  często nie chcemy.

          • Krótka lekcja historii.

          • W tym roku przypada 100 rocznica  nadania nazwy 71 Pułku Piechoty, który w latach 1926-1939 stacjonował w Zambrowie. Z tej okazji z inicjatywy Pani Dyrektor -Małgorzaty Leszczyńskiej oraz komendant Hufca Pracy- P. Grażyny Dembek w naszej szkole odbyła się krótka lekcja historii poświęcona właśnie tej tematyce. Zaproszony do jej przeprowadzenia- Prezes Stowarzyszenia Historycznego 71 pułku piechoty w Zambrowie – Pan Grzegorz Sanewski przybliżył uczniom wydarzenia związane z tym pułkiem piechoty. Na początku wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami zostali zapoznani z ideą samego Stowarzyszenia, ich działalnością. W dalszej części zostaliśmy zapoznani z historią stacjonowania 71 pułku piechoty w naszym mieście. Historia pułku sięga okresu międzywojennego. W setną rocznicę przyjęcia przez pułk nazwy oddano w Zambrowie hołd żołnierzom, którzy  stacjonowali w zambrowskich koszarach i  bronili naszego miasta , często poświęcając swoje życie. Na zakończenie chętni zadawali pytania dotyczące tej tematyki.

             

          • Integracja klasy I.

          • Integracja na wesoło i sportowo  to hasło przewodnie kl. I BS I st. nr. 3 im. Janusza Korczaka w Zambrowie – uczestników hufca.  Młodzież  w dniu 06.10.2021 wraz z wychowawcami Hufca Pracy Ewą Fabiańską, Justyną Jabłońską oraz nauczycielem wychowania fizycznego Zbigniewem Turowskim wybrali się do Kompleksu Agroturystycznego  OLSZYNKA.   Kompleks położony jest 15 km od Łomży, w malowniczej dolinie rzeczki Łojewka, w otoczeniu wzgórz lasów i łąk – czyli w samym sercu Zielonych Płuc Polski.  

            Wyjazd miał na celu zintegrowanie nowoprzybyłych uczestników hufca oraz spędzenie wspólnie miłego dnia  w harmonii z naturą z dala od wielkomiejskiego zgiełku.

             Klasa pierwsza to zawsze coś nowego, wiele pytań i myśli, które towarzyszą młodzieży. Gry i zabawy sportowe na świeżym powietrzu takie jak: wspinaczka, mega-piłkarzyki,  jeden za drugim czy tor przeszkód,  były dobrą okazją do poznania się wzajemnie dzięki zdrowej rywalizacji i grze fair play.

            Zwieńczeniem dnia pełnego przygód był wspólny posiłek przy ognisku przygotowanym przez instruktorów i pracowników kompleksu, którym bardzo dziękujemy.

            Wszyscy uczestnicy z uśmiechem na twarzy oznajmili, iż to był najlepszy dzień i pragną powtórki.

          • Akcja charytatywna

          • Tradycją Samorządu Uczniowskiego i Rady[H1]   Młodzieży Hufca Pracy jest dołączanie do akcji charytatywnej wspierającej dzieci z oddziałów onkologicznych. Również w tym roku będziemy wspierać tych małych wojowników. Dołączając się do akcji zbierać będziemy zabawki, książeczki, kolorowanki, bajki, artykuły plastyczne, gry planszowe. Wszystkich chcących wesprzeć tę inicjatywę prosimy o przynoszenie darów do Opiekuna Samorządu Uczniowskiego P. Katarzyny Dams lub bezpośrednio do Hufca Pracy. Po zebraniu przekażemy prezenty do Klubu Wolontariatu działającego przy  Szkole Podstawowej w Srebrnej- głównego inicjatora akcji. Pamiętaj taki mały gest z Twojej strony może sprawić wiele radości choremu dziecku.

             

          • Zmiana planu na dzień 6 października.

          • Uwaga!

            W związku z wyjazdem kl. I na wycieczkę integracyjną do Olszyn w najbliższą środę 6 października nastąpi zmiana planu:

            klasa II                                            klasa IIIA                                                klasa III B

            1. matematyka                               1. religia                                                 1. wdż

            2. historia                                         2. język polski                                       2. matematyka

            3. matematyka                                 3. wdż                                                   3. godz. wych.

            4. biologia                                      4. matematyka                                       4. religia

            5. język polski                                5. język angielski                                     5. WOS

            6. religia                                        6. biologia                                                6. język angielski

            7. religia                                         7. geografia                                             7. język angielski

                                                                   8. język angielski

          • Myślę, więc nie śmiecę.

          • Sprzątanie świata to międzynarodowa kampania odbywająca się na całym świecie w trzeci weekend września. Polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Po raz kolejny nasza  młodzież   wzięła udział Ogólnopolskiej Akcji Sprzątanie Świata pod hasłem:  „Myślę, więc nie śmiecę!”. Główne przesłanie przedsięwzięcia to segregacja odpadów w celu zmniejszenia ich masy trafiającej na składowiska odpadów.  Uświadomienie młodzieży, że każdy z nas ma wpływ na środowisko oraz ilość wytwarzanych odpadów podczas codziennych czynności. Organizatorem akcji był Urząd Miasta w Zambrowie, od którego grupa uczestników  otrzymała worki i rękawice niezbędne do wykonania pracy. Wyznaczony teren sprzątali uczniowie klas I i II Branżowej Szkoły  I stopnia. Zebrane i posegregowane worki odpadów pozostawiono  przy  ulicy Grunwaldzkiej. Akcja była dla naszych uczestników doskonałą lekcją ekologii.