• Światowy Dzień Zdrowia.

          • Światowy Dzień Zdrowia

            Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zambrowie informuje, że hasłem roku 2023 Światowego Dnia Zdrowia (World Health Day), który przypada na 7 kwietnia  jest  „Zdrowie dla wszystkich”. 7 kwietnia 2023 r. Światowa Organizacja Zdrowia będzie obchodzić 75. rocznicę swojego istnienia.

            W 1948 roku kraje z całego świata połączyły siły i założyły WHO, aby promować zdrowie, zapewniać światu bezpieczeństwo i służyć potrzebującym – aby każdy i wszędzie mógł mieć dostęp do opieki zdrowotnej na najwyższym poziomie.

            75. rocznica WHO jest okazją do spojrzenia wstecz na sukcesy zdrowia publicznego, które poprawiły jakość życia w ciągu ostatnich siedmiu dekad. To także okazja do zmotywowania do działania, aby stawić czoła nowym wyzwaniom zdrowotnym i epidemicznym.

            Zdrowie dla wszystkich

            Przez dziesięciolecia WHO zajmowała się kluczowymi wyzwaniami związanymi ze swoją misją: wysiłkom na rzecz poprawy warunków społecznych, aby ludzie rodzili się, dorastali, pracowali, żyli i starzeli się w dobrym zdrowiu. Jednak postęp ten jest stale zagrożony przez utrzymywanie się nierówności zdrowotnych. Cel osiągnięcia "Zdrowie dla wszystkich" pozostaje zatem tak samo ważny dzisiaj, jak 75 lat temu.

            Łagodzenie śmiertelnych chorób

            Jedną z kluczowych misji WHO jest zapobieganie, łagodzenie i całkowite zatrzymanie rozprzestrzeniania się śmiertelnych infekcji. W wyniku bezprecedensowego globalnego partnerstwa ospa prawdziwa została wyeliminowana, a rozprzestrzenianie się polio zostało zredukowane do 99,9%.

            Ochrona ludzi przed pandemiami

            WHO wykrywa tysiące sygnałów alarmowych dla zdrowia każdego dnia i działa na rzecz ochrony ludzi przed zagrożeniami i skutkami epidemii i pandemii. W ciągu ostatnich dziesięcioleci WHO była na pierwszej linii wszystkich poważnych zagrożeń zdrowotnych: od cholery i eboli po ptasią grypę (H5N1), SARS i pandemię COVID-19.

            Pokój dla zdrowia, zdrowie dla pokoju

            WHO odgrywa często niewidoczną rolę w negocjacjach usług humanitarnych i zdrowotnych podczas wojen i konfliktów. Od lat 80. WHO realizuje projekty „Zdrowie jako pomost do pokoju” w Afryce, Azji, Europie i Ameryce Łacińskiej, prowadząc interwencje humanitarne w miejscach konfliktów.

            Kierowanie polityką i normami dotyczącymi zdrowia

            WHO jest światowym autorytetem w zakresie wydawania zasad i wytycznych w celu poprawy zdrowia ludzi. W 1981 roku państwa członkowskie WHO przyjęły Międzynarodowy Kodeks Marketingu Produktów Zastępujących Mleko Kobiece, który do 2020 roku został wdrożony w 136 krajach, promując karmienie piersią milionów dzieci.

            Zapobieganie chorobom poprzez szczepienia

            WHO odegrała pionierską rolę w dostarczaniu szczepionek zapobiegających chorobom. Organizacja ustanowiła swój Rozszerzony Program Szczepień w 1974 roku, aby wspierać wprowadzanie szczepionek dziecięcych na całym świecie, ukierunkowanych na wiele chorób jednocześnie, nie pozostawiając nikogo w tyle. Mamy teraz szczepionki, które chronią nas przed ponad 20 chorobami zagrażającymi życiu, pomagając ludziom w każdym wieku żyć dłużej i zdrowiej.

            Sprostanie wyzwaniom zdrowotnym związanym z klimatem

            Zmiana klimatu jest obecnie największym zagrożeniem dla zdrowia ludzkości. Wpływa na jakość powietrza, wodę pitną, zaopatrzenie w żywność, warunki sanitarne, schronienie i środowisko jako całość. WHO promuje lepsze dane, naukę, politykę i zarządzanie w celu poprawy zarządzania środowiskowych zagrożeń dla zdrowia i ich skutków.

            WHO wspiera kraje w opracowywaniu kompleksowych planów działania w celu przeciwdziałania skutkom zdrowotnym zmian klimatycznych, budowaniu bardziej odpornych, bezemisyjnych i zrównoważonych systemów i obiektów opieki zdrowotnej.

             

            Szczegółowe informacje dotyczące Światowego Dnia Zdrowia dostępne na stronie: https://www.who.int/campaigns/75-years-of-improving-public-health

          • "Zmieniamy nawyki na lepsze"

          • Zdrowy styl życia ma co raz więcej zwolenników. Wszyscy chcemy lepiej wyglądać, być w lepszej formie fizycznej i cieszyć się dobrym zdrowiem. Do tego nie trzeba nikogo przekonywać. W praktyce nie zawsze  znajdujemy czas, żeby o siebie zadbać. Jak to zmienić? Rada Młodzieży wraz z Samorządem szkolnym dnia 15.03.2023 zaprosiła na spotkanie wielokrotnego Mistrza Polski w kulturystyce i fitness p. Mateusza Ramatowskiego. Obecnie jest trenerem personalnym i dalej kontynuuje swoją karierę zawodową. To właśnie on opowiedział nam dziś jak zmienić swoje nawyki żywieniowe i jak zadbać o swój rozwój fizyczny. Zaznaczył, że należy zacząć od podstaw, czyli uświadomienia sobie, że na zdrowy styl życia składają się decyzje i wybory podejmowane każdego dnia, a dotyczą one różnych sfer życia: odżywiania, aktywności fizycznej, higieny snu. Ruch w życiu jest bardzo ważny. To podczas aktywności fizycznej wydzielamy endorfiny nazywane "hormonami szczęścia". To one odpowiadają za dobre samopoczucie i zadowolenie z siebie. Korzyści, które niesie ze sobą codzienna aktywność fizyczna, jest jednak o wiele więcej. Uprawianie sportu pomaga nam  także  utrzymać prawidłową masę ciała, wzmocnić odporność, zredukować stres i napięcie. Mamy nadzieję, ze uda się większości naszej młodzieży wprowadzić te cenne rady do swojego życia. Panu Mateuszowi Ramatowskiemu serdecznie dziękujemy!

          • Niech żyje bal.

          • Dnia 21 lutego 2023 roku w Miejskim Przedszkolu nr 4 w Zambrowie odbył się coroczny „Bal Karnawałowy”. Jest on atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą wielu przeżyć i radości. Dzięki uprzejmości pani Ewy Grabowskiej- wychowawczyni grupy,  uczennice naszej szkoły uczestniczyły wspólnie z przedszkolakami w „ostatkowej” zabawie.                   Na czas zabawy, dziewczynki zamieniły się w księżniczki, wróżki, motylki, biedronki itp., a chłopcy w piratów, policjantów, strażaków, Spider-Manów, Batmanów i wiele innych postaci bajkowego świata. Nasze uczestniczki malowały przedszkolakom twarze farbkami dobierając odpowiednie wzory do strojów i upodobań dzieci.

            Przebierańcy świetnie się bawili, a rytmiczna muzyka porywała ich do tańca w parach, kole oraz korowodach. Śpiewali teksty muzycznych hitów skacząc i klaszcząc z radości. Na zmęczonych tancerzy czekał słodki poczęstunek, który pociechy małe i duże zajadały z wielkim apetytem. Bal karnawałowy przebiegł w wesołej i serdecznej atmosferze. Wszyscy byli tak szczęśliwi i radośni, że jeszcze długo po zakończonej zabawie z ekscytacją opowiadali o swoich wrażeniach.

            Wspomnienia z tego balu na długo pozostaną w naszej pamięci. Do zobaczenia za rok!

            Była to kolejna już inicjatywa naszej młodzieży realizowana wspólnie z przedszkolakami       z „Biedronek”

             

          • Spotkanie z przedstawicielem Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (EKES)

          •  07.02.2023 w naszej szkole na zaproszenie Podlaskiej Wojewódzkiej Komendy OHP w Białymstoku odbyło się spotkanie uczniów z członkiem  Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, NSZZ „Solidarność” panem Mateuszem Szymańskim.

            Uczniowie z  kl. III i I BS mieli możliwość zapoznać się                          z polityką europejską, która stanowi jeden z przedmiotów rozmów w EKES. Dowiedzieli się również, co to jest EKES, co należy do jego podstawowych zadań, jakie są europejskie cele wobec młodzieży? EEKS jako organ doradczy UE, reprezentuje różne organizacje społeczeństwa obywatelskiego z całej Europy m.in. przedsiębiorców, pracowników, związki zawodowe i inne grupy interesów. Powstał w 1957 roku z siedzibą w Brukseli (Belgia). Wydaje opinie na temat spraw UE skierowane do Komisji Europejskiej, Rady UE i Parlamentu Europejskiego. EKES organizuje imprezy artystyczne i młodzieżowe oraz inne wydarzenia, które mają przybliżyć UE społeczeństwu. Działa na rzecz wartości, na których opiera się integracja europejska i propaguje demokrację uczestniczącą oraz rolę społeczeństwa obywatelskiego.

            Podczas spotkania pan Mateusz przedstawił programy wsparcia młodych na rynku pracy w UE takie jak; Gwarancje dla młodzieży, ERASMUS+, Eures, Europejski Korpus Solidarności, które to min; realizują bądź realizowali Ochotnicze Hufca Pracy oraz główne postulaty EKES – rynek pracy i edukacja.

            Młodzież podczas prac w grupach miała okazję wypracować ważne priorytety dotyczące UE, zatrudnienia czy edukacji oraz podyskutować na temat problemów z jakimi borykają się obecnie żyjąc w swoich środowiskach oraz co dla nich jest ważne jakby wyjechali za granice. Ważnymi dla uczniów priorytetami okazały się min: wyrównanie szans zatrudnienia i zarobków dla kobiet i mężczyzn, przestrzeganie zasad BHP w zakładach pracy, brak mobbingu, płaca dostosowana do wykonywanego zawodu, godne warunki mieszkaniowe, podnoszenie zasobów wiedzy na różnych poziomach edukacji, zdobywanie nowych doświadczeń i umiejętności, wyposażenie szkół w nowoczesne  technologie informatyczne. 

            Na zakończenie spotkania pan Mateusz przekazał uczniom materiały promocyjne; broszurę pn „Dowiedz się co EKES może zrobić dla Ciebie, notesy, długopisy oraz różne publikacje. Było to ciekawe i pouczające spotkanie dla uczniów oraz dla pana Mateusza.  

          • Dzień bezpiecznego internetu.

          • 7 lutego 2023 roku obchodzony był  Dzień Bezpiecznego Internetu. Z tej okazji w naszej szkole odbyła się prelekcja profilaktyczna odnośnie propagowania działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetu oraz zaznajomienie nauczycieli i opiekunów z problematyką bezpieczeństwa w sieci.

            W Polsce, internet dostępny jest oficjalnie od 20 grudnia 1991 r. Od tego czasu dynamiczny jego rozwój sprawił, że dziś jest on nieodłączną częścią naszej codzienności. To, co jeszcze niedawno robiliśmy w sposób tradycyjny, dziś szybko i sprawnie wykonujemy wirtualnie. Dzięki szerokiemu dostępowi do internetu możemy zrobić zdalnie zakupy, zapłacić rachunki czy odbyć rozmowy przez komunikator lub uczestniczyć w zajęciach online.

            W ramach działań profilaktycznych pracownicy Powiatowej Komendy Policji w Zambrowie zaprezentowali film profilaktyczny dotyczących zagrożeń płynących z sieci, opowiedzieli też uczniom uczniom  o tym, skąd bierze się dyskryminacja, uprzedzenia i jak nie poddać się stereotypom, które mogą prowadzić do hejtu oraz mowy nienawiści. Przytoczono także kilka aspektów prawnych, dzięki którym policja może eliminować tego typu zachowania. Znajomość konsekwencji prawnych dyskryminacji i mowy nienawiści pozwoli tym młodym jeszcze osobom zrozumieć skalę i powagę problemu.

            Wirtualna rzeczywistość, poza mnóstwem zalet, skrywa również szereg niebezpieczeństw. Warto zatem w Dniu Bezpiecznego Internetu przypomnieć sobie podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z sieci.

          • Walentynki.

          • Zwyczaj obchodzenia Walentynek przywędrował  do Polski z krajów Europy zachodniej, gdzie święto to obchodzone było już w średniowieczu. Dzień Świętego Walentego stał się okazją do obdarowywania się miłym słowem, listami zawierającymi wyznania miłosne, czy drobnymi upominkami. Walentynki to szczególny dzień, na który warto starannie przygotować coś wyjątkowego. Dlatego uczniowie naszej szkoły z inicjatywy młodzieżowej rady Hufca Pracy  oraz samorządy szkolnego zorganizowali zajęcia na wykonanie  kartki walentynkowej. Zajęcia plastyczne w wychowaniu młodzieży odgrywa ogromną rolę. Umożliwiają im ujawnienie własnych myśli i uczuć oraz obrazu świata widzianego z ich perspektywy. Ta prosta aktywność pozwala wyciszyć się, uspokoić, złagodzić stres, daje radość i przyjemność, pozwala przekroczyć trudności emocjonalne. Głównym celem przedsięwzięcia była popularyzacja wartości życia, przyjaźni i miłości wśród młodych ludzi.

          • Apel podsumowujący pracę w I sem. roku szkolnego 2022/23

          • Tak jak co roku, po feriach zebraliśmy się na apelu podsumowującym pracę szkoły w pierwszym półroczu. Apel odbył się w środę 2023 roku w sali konferencyjnej naszej szkoły.

               Celem apelu jest podsumowanie pracy w pierwszym semestrze. Dokonała go tradycyjnie Pani Dyrektor-Małgorzata Leszczyńska, która przedstawiła  sukcesy uczniów i dotychczasowe osiągnięcia. Nakreśliła też plany i oczekiwania, jakie czekają społeczność szkolną w drugim semestrze. Coroczny apel to również okazja do wyróżnienia uczniów, którzy osiągnęli najwyższe średnie dydaktyczne z poszczególnych klas, jak też tych, którzy mogą pochwalić się stuprocentową frekwencją. Wymienieni uczniowie otrzymali gratulacje z rąk pani dyrektor i gromkie brawa ze strony kolegów i koleżanek. 

            Na apelu została przedstawiona uczniom i pracownikom szkoły nowo zatrudniona pedagog specjalny- P. Emilia Laskowska.

          • Dzień Babci i Dziadka.

          • Wielkimi krokami zbliża się Dzień Babci i Dzień Dziadka. To właśnie te osoby  często spędzają czas z wnukami, gdy rodzice dzieci pracują. Również dorosłe już wnuki łączy z seniorami bliska więź i chętnie ich odwiedzają. Laurka dla babci  czy dziadka jest wyrazem uczuć  dla seniorów. Własnoręcznie wykonany upominek dla babci w postaci laurki, nawet jeśli nie będzie idealny, z pewnością dostarczy obdarowanej wzruszeń i będzie przez nią pieczołowicie przechowywany. Dlatego młodzież naszej szkoły dnia 17.01.2023 w ramach inicjatywy Samorządu Uczniowskiego miała za zadanie przygotowanie  laurek charakterystycznych dla tego święta. Uczestnicy nie tylko przygotowała kolorowe rysunki, ale także napisali piękne życzenia dla swoich własnych bądź przybranych dziadków.  Była to  okazja do nauki  umiejętności niesienia bezinteresownego zainteresowania się drugim człowiekiem. Uczestnicy mieli możliwość zastanowienia się nad własnymi relacjami z babciami oraz dziadkami.

          • Andrzejkowe wróżby.

          •  Wzorem lat ubiegłych  Samorząd Uczniowski we współpracy z Hufcem Pracy naszej szkoły  zorganizowali dla wszystkich uczniów Andrzejki. Był to dzień wróżb i zabaw. Raz w roku zdarza się taki dzień, gdy możemy sprawdzić co nas czeka w przyszłości.  Wierzymy czy nie wierzymy ale spróbować warto. Na początku spotkania została przybliżona uczniom historia wróżb andrzejkowych. Tradycyjnie podczas tego wydarzenia wykonane zostały różnego rodzaju wróżby, m.in  kubki przyszłości, szpilka prawdy, odczytywanie przyszłości z daty swoich urodzin i wiele innych. Do zabawy włączyła się nie tylko młodzież ale i wszyscy pracownicy szkoły. Kiedyś andrzejkowe wróżby miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt. Dziś  przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych  i przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadząc młodzież na wspólnej zabawie.

             

          • Obchody święta Odzyskania przez Polskę Niepodległości w naszej szkole.

          • 11 listopada to dzień dla nas wszystkich bardzo szczególny, to jedno z najważniejszych świąt państwowych upamiętniający wielkie poświęcenie tych, którzy odeszli abyśmy my mogli żyć. Święto radosne, ponieważ nasza ojczyzna odzyskała niepodległość. Aby uczcić to święto młodzież naszej szkoły dzień wcześniej  wzięła udział  w dyktandzie niepodległościowym  „To ta, co nie zginęła ”oraz w turnieju tenisa stołowego( o czym pisaliśmy wcześniej). Podczas  apelu w dniu 10.11.2022r. zwycięzcy dyktanda zostali uroczyście nagrodzeni.. Kolejnym punktem naszego świętowania było przedstawienie prezentacji na temat „Odzyskania przez Polskę niepodległości”- przygotowaną przez P. Andrzeja Konopka nauczyciela historii w naszej szkole. Każdy z zaciekawieniem słuchał  ciekawych informacji związanych z tymi ważnymi dla nas Polaków wydarzeniamui. Uroczyste obchody Niepodległości kształtuje wśród młodych osób poczucie świadomości historycznej, regionalnej i narodowej. To niepowtarzalna lekcja historii i niezawodny sposób przekazywania pamięci o tych, którzy stracili życie, abyśmy mogli żyć jako wolny naród.

            Poniżej przedstawiamy listę zwycięzców dyktanda:

            KL I

            Agata Perkowska

            Julia Szablonowska

            Joanna Zaręba

            Konrad Rogowski

            KL II

            Konrad Choiński

            KL III

            Piotr Pietrzak

            Patryk Ożarowski

            Weronika Wądołowska

            Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          • Niepodległościowy Turniej Tenisa Stołowego

          • Niepodległościowy Turniej Tenisa Stołowego.

            W dniu 9 listopada 2022r. odbył się w naszej szkole II Niepodległościowy Turniej Tenisa Stołowego. Został on zorganizowany przy współpracy Hufca Pracy w Zambrowie. Młodzież startowała w dwóch kategoriach: dziewczyn i chłopców. Lista zwycięzców:

            Kategoria dziewczęta:

            I miejsce: Natalia Ostasiuk kl. III

            II miejsce: Agnieszka Zaleska kl. I

            III miejsce: Agata Perkowska kl. I

            Kategoria chłopcy:

            I miejsce : Piotr Pietrzak kl III

            II miejsce: Jakub Modzelewski: kl. III

            III miejsce: Tomasz Modzelewski kl. I

            Zwycięzcy otrzymali otrzymali medale i puchary ufundowane przez Hufiec Pracy. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          • Kartki z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

          • 11 listopada to najważniejsze święto narodowe w Polsce. W tym dniu obchodzimy rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości po długich latach niewoli pod zaborami okupantów. Z tej okazji w dniu 03.11.2022 zostały zorganizowane  zajęcia plastyczne,  w ramach których młodzież własnoręcznie wykonała kartki  z okazji Święta Odzyskania Niepodległości.  Zostaną  one przekazane dla seniorów . Dzięki tym wszystkim wydarzeniom dziś   możemy cieszyć się wolnością. Możemy żyć jak chcemy i gdzie chcemy. Gdyby nie nasi bohaterowie zapewne dziś nie używalibyśmy języka polskiego, zniknąłby on zupełnie. Nie mielibyśmy naszej biało-czerwonej flagi, ani orła białego w godle narodowym. Dlatego tak ważne jest krzewienie historii w młodym pokoleniu, aby nie zapomniało  o odważnych czynach naszych przodków walczących o naszą wolność. Z tego względu musimy doceniać to, że nasz kraj jest już wolny i uczyć kolejne pokolenia patriotyzmu i przywiązania do własnego narodu.

          • Hołd poległym w walce za ojczyznę.

          • Listopad jest miesiącem szczególnym, ze względu na Święto Wszystkich Zmarłych. W związku z tym uczniowie z kl. I   udali się na cmentarz , na którym spoczywają żołnierze, którzy polegli  w bitwie o Zambrów.  Celem wyjścia było uporządkowanie grobów. Symboliczny znicz młodzież zapaliła również przy grobie Dzieci Utraconych. Inicjatywa miała na celu  wzbogacenie wiedzy uczniów, kształtowanie szacunku do historii minionych pokoleń, uświadomienie młodym Polakom roli wartości patriotycznych w życiu narodu. Akcja sprzątania grobów była okazją do wzbudzenia szacunku do tych, którzy już odeszli oraz zadumy nad własnym życiem.

          • Integracja kl. I

          •  Uczniowie   klasy pierwszej naszej szkoły   biorą udział w integracji. W ramach programu „Integracja w Branżowej Szkoły I stopnia” uczestnicy wybrali się do centrum rozrywki  „Gniazda Żubra” w Zambrowie. Do dyspozycji naszych podopiecznych były cztery sale: sala gier, kinosalon, sala taneczna   oraz karaoke. Można było też zagrać w bilard oraz,  darta. Wspólny posiłek urozmaicił młodzieży  to wyjście . Uczestnicy mają również szereg zajęć o tematyce integracji podczas lekcji. Mogą poznać swoje mocne i słabe strony charakteru. Głównym celem przedsięwzięcia jest integracja uczniów i wzmocnienie więzi koleżeńskiej. Właściwie przeprowadzony  proces integracyjno- adaptacyjny nowo przyjętych uczniów jest  warunkiem dalszego prawidłowego funkcjonowania młodzieży w szkole. Podjęcie przez młodzież nowych wyzwań związanych z rozpoczęciem nauki, zmianą szkoły, wiąże się z często z trudnościami życia.  Zadaniem programu jest wsparcie nowego ucznia w sposób zapewniający mu pozytywny start w nowej rzeczywistości, pozbawiony lęku, niepokoju w sposób który pozytywnie wpłynie na rozwój dalszej ścieżki edukacyjnej. Warto dodać, że program integracyjny prowadzony jest wspólnie z wychowawcą Hufca Pracy w Zambrowie- P. Ewą Fabiańską i wychowawcą klasy -P. Katarzyną Dams.

             

          • Dęby papieskie.

          • Sadzenie Dębów Papieskich

            W dniu 19.10.2022r posadziliśmy na terenie Ośrodka Kształcenia Zawodowego ZDZ w Zambrowie Dęby Papieskie.

            W inicjatywie udział wzięli Dyrektor Branżowej Szkoły I Stopnia Nr 3 – Małgorzata Leszczyńska, uczniowie klasy III oraz zawodnicy Biegu Papieskiego Joanna Zaręba, Sylwester Wdziękoński, Jakub Modzelewski, którzy to z rąk księdza proboszcza w Świętej Wodzie  odebrali sadzonki dębów przy okazji zakończenia Biegu Papieskiego.

            Na początku komendant hufca – Grażyna Dembek zapoznała całą społeczność szkolną                  z klasy I, II i III BS z przebiegiem Ogólnopolskiego Biegu Papieskiego Ochotniczych Hufców Pracy, który w województwie podlaskim odbył się 15.10.2022r. na terenie Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie. Inicjatywa miała na celu upamiętnienie 44 rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Papieża.

            W dalszej kolejności na ręce Pani Dyrektor zostały przekazane sadzonki dwóch dębów oraz Certyfikaty. Młodzież z radością i zapałem przystąpiła do sadzenia drzewek oraz zobowiązała się je pielęgnować.

            Sadzonki dębów pochodzą z nasion zebranych w 2020 roku z dębu oznaczonego nr 22, rosnącego przy Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie. Pochodzi on z żołędzi zebranych w 2003 roku z najstarszego w Polsce dębu „Chrobry”, które poświęcił Ojciec Święty Jan Paweł II 28 kwietnia 2004 roku.

            Mamy nadzieje, iż w przyszłości wyrosną one na dwa okazałe drzewa i będą zdobiły  teren przy naszej szkole.

             

             

          • Ogólnopolski Bieg Papieski Hufców Pracy.

          • W tym roku przypadła 44 rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża. Z tej okazji kilkoro naszych uczniów wzięło udział w ogólnopolskim Biegu Papieskim Hufców Pracy w Świętej wodzie obok Wasilkowa. Celem akcji była nie tyle rywalizacja co integracja uczestników Hufca Pracy oraz dobra zabawa. Warto dodać, że I miejsce zajął Jakub Modzelewski z kl. III . Gratulujemy wygranej i życzymy dalszych sukcesów

          • Wybory do Samorządu Uczniowskiego.

          • Dnia 14.09.2022r w naszej szkole przeprowadzone zostały wybory do Samorządu Uczniowskiego . Przewodniczącą została Natalia Ostasiuk, zastępcą przewodniczącej Weronika Wądołowska i sekretarzem Eryk Rębiszewski.

            Podrzędnym celem działalności  Samorządu Uczniowskiego jest zachęcenie młodzieży do podejmowania różnorodnych działań na rzecz środowiska lokalnego,  rozbudzenie wśród młodzieży postaw wrażliwości, szczególnie wobec osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.

            „Samorząd jest to właściwie praca organizowana po to, aby jednakowo dobrze działo się wszystkim, którzy razem uczą się, działają... Żeby jeden drugiego nie krzywdził, nie przeszkadzał, nie dokuczał... Żeby świadczył przysługi, pomagał, opiekował się, pilnował porządku i praworządności...”Tak mówił pedagog Janusz Korczak (1878-1942).

            Samorząd Uczniowski stanowi nieodłączną część naszej szkoły. Tworzą go wszyscy uczniowie i wszyscy oni posiadają prawo do działania w szkole i w środowisku lokalnym.

          • Sprzątanie świata.

          • Sprzątanie świata to  międzynarodowa kampania odbywająca się na całym świecie w trzeci weekend września. Polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa. Uczniowie naszej szkoły również wzięli udział w tejże akcji. Pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego- P. Marka Pietranika sprzątali tereny garaży znajdujące się  przy ul Magazynowej w Zambrowie. Pamiętajmy, że należy dbać o naszą Matkę Ziemię i nie zaśmiecać środowiska

          • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/23.

          • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/23.

            O1 września  cala społeczność uczniowska rozpoczęła nowy rok szkolny. Wypoczęci i odprężeni po dwóch miesiącach wakacji wróciliśmy z nowym zapasem sil, aby rozpocząć edukację. Dla nas było to nietypowe rozpoczęcie roku , bo przywitaliśmy się w nowej lokalizacji, nowym budynku. Nasza szkoła z dniem 01 września przeszła pod inny organ prowadzący- Zakład Doskonalenia Zawodowego w Białymstoku, a co za tym idzie zmieniła siedzibę.

            Na początku spotkania Pani Dyrektor: Małgorzata Leszczyńska powitała wszystkich uczniów, nauczycieli i rodziców. Zaznaczyła, że po raz pierwszy wszyscy gromadzimy się w naszej nowej szkole i  życzyła uczniom samych sukcesów w nauce. Zapewniła społeczność uczniowską, że zawsze mogą liczyć na wsparcie swoich wychowawców, nauczycieli i dyrektora.

            Po krótkim przemówieniu P. Leszczyńskiej poszczególne klasy spotkały się ze swoimi wychowawcami w przydzielonych salach lekcyjnych.

            Wszystkim uczniom, nauczycielom życzymy owocnej pracy. Pamiętajcie do wakacji zostało już tylko 294 dni czyli 7065 godzin.