• Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
          • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

          • W naszej szkole 6 marca, z racji przypadajacego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, odbyło się spotkanie z przedstawicielem Stowarzyszenia Historycznego 71. Pułku Piechoty. Uczniowie szkoły podstawowej i branżowej szkoły pierwszego stopnia uczestniczyli w wyjątkowej lekcji historii, w czasie której gość przedstawił sylwetki tych żołnierzy, którzy przez komunistyczny rząd Polski zostali wymazani z kart historii.

            Dzień wcześniej, 5 marca, delegacja naszej szkoły na czele z panią dyrektor, uczestniczyła w Zespole Szkół Ogólnokształcących, w Powiatowych Obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

            Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest w całej Polsce 1 marca. Został on uchwalony na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku. Inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia nowego święta podjął w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński. Pomysł ustanowienia święta 1 marca wysunął ówczesny prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce − będących ostatnim ogólnopolskim koordynatorem „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”. Pierwsze obchody święta pamięci odbyły się 1 marca 2011 roku w 60. rocznicę zamordowania dowództwa WiN. 

            FOTORELACJA W GALERII

        • Wyjazd na stok narciarski do Rybna
          • Wyjazd na stok narciarski do Rybna

          • We wtorek, 20 lutego, ponad 50-u uczniów naszej szkoły, pod opieką wychowawców wyjechało na stok narciarski do Rybna. Dla wielu osób była to pierwsza okazja, żeby spróbować tego najpopularniejszego zimowego sportu. Na miejscu spotkaliśmy się z instruktorem, któy przedstawił zasady bezpieczeństwa obowiązujące na stoku. Odbyły się również zajęcia pokazujące podstawy jazdy na nartach. Wszyscy chętni mogli przez 3 godziny szusować na stoku bez ograniczeń, korzystająć z wyciągu.

            Była to fantastyczna okazja nie tylko, aby aktywnie i na sportowo spędzić dzień, ale także do wspólnej integracji.

            FOTORELACJA W GALERII

        • UCZNIOWIE PRZYGOTOWUJĄ SIĘ DO WYJAZDU NA STAŻ ZAWODOWY DO GRECJI
          • UCZNIOWIE PRZYGOTOWUJĄ SIĘ DO WYJAZDU NA STAŻ ZAWODOWY DO GRECJI

          • Ruszyła realizacja kolejnego programu staży zagranicznych. Tym razem uczniowie naszej szkoły, zdobywający zawodowy fach w zawodach fryzjer, mechanik pojazdów samochodowych, piekarz, cukiernik i kucharz, wyjadą do Grecji. Wyjazd planowany jest w terminie od 15 do 28 kwietnia 2018 r., ale uczniowie zakwalifikowani do wyjazdu na staż w lutym uczestniczyli w zajęciach wprowadzających w kulturę Grecji, w zajęciach doskonalących znajomość języka angielskiego, a także w spotkaniach integracyjnych.

             

             

            PROGRAM SPOTKANIA, KTÓRE ODBYŁO SIĘ W DNIACH 12-13 LUTEGO 2018 R.

            w Bursie Szkolnej w Zambrowie (ul. Obwodowa 2)

            12 LUTEGO - PONIEDZIAŁEK

            10:00 Rozpoczęcie spotkania – informacja o projekcie

            10:15 Omówienie „dobrych praktyk” w trakcie pobytu za granicą, relacje w grupie rówieśników, zagrożenia - p. Barbara Głębocka

            10:45 Język angielski zawodowy - p. Maria Krzyżanowska

            13:00 obiad

            13: 30 – 16:30 Grecja –  geografia, historia, kultura, język

            16:45 – wyjście do kina

            19:00 – kolacja

             

            13 LUTEGO - WTOREK

            8:00 śniadanie

            9:00 dalszy ciąg zajęć z tematu Grecja, zajęcia językowe

            12:00 zapoznanie z dokumentami projektowymi do wypełnienia przez uczestników staży.

            13:00 obiad i wyjazd

             

            Zagraniczny staż to nie tylko doskonała szansa do nabycia kolejnych praktycznych umiejętności zawodowych, ale także okazja do poznania kultury, obyczajów odwiedzanego kraju przez wycieczki, wyjazdy do najciekawszych miejsc Grecji, rozmowy z mieszkańcami.

            Niezwykle interesujące było spotkanie z ks. Rafałem Wawreniukiem, prawosłanym duchownym, który podzielił się własnymi doświadczeniami z pobytu w tym pięknym kraju i opowiedział o zwyczajach, które tam panują.

            Warto przypomnieć, że jest to już kolejny zagraniczny staż, który nasza szkoła z powodzeniem realizuje i z którego korzystają uczniowie uczący się w naszej szkole. W minionym roku szkolnym kilkunastoosobowa grupa uczniów wyjechała w dwóch turach do Götz w Niemczech.

            FOTORELACJA W GALERII

        • Wyjazd do stacji narciarskiej
          • Wyjazd do stacji narciarskiej

          • Śniegu w tym roku jak na lekarstwo, ale to nam nie przeszkadza, aby  zapklanować całodniowy wyjazd do stacji narciarskiej w Rybnie. Będzie to przede wszystkim okazja do odbycja niecodziennej lekcji wychowania fizycznego pod okiem wykwalifikowanych instruktrów, do podszlifowania swoich umiejętności jazdy na nartach, ale także do wspólnej zabawy i integracji. Oferta wyjazdu jest skierowana do wszystkich uczniów szkoły podstawowej i branżowej szkoły pierwszego stopnia - częśc kosztów wyjazdu pokryje organ prowadzący szkołę, czyli Stowarzyszenie Wspierania Edukacji i Rynku Pracy w Łomży, razem z Hufcem Pracy w Zambrowie. Uczniowie z najwyższą frekwencją i dobrymi wynikami w nauce nie poniosą żadnych kosztów - będzie to nagroda za włąsciwą postawę ucznia oraz realizowanie obowiązku szkolnego

        • XIX Turniej Piłki Nożnej na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
          • XIX Turniej Piłki Nożnej na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

          • Już po raz dziewiętnasty uczniowie zambrowskich szkół zagrali dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Miasta Zambrów. Przez cały dzień w hali MG1 rywalizowały drużyny szkół podstawowych, gimnazjów i średnich.

            Głównym organizatorem i jednocześnie osobą prowadzącą turniej był Dariusz Grabowski. Na parkiecie od rana do godziny 16:00 rywalizowały ze sobą drużyny szkół podstawowych (w dwóch kategoriach: I-III i IV-VII), gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

            W tym roku w turnieju udział wzięło 14 zespołów: 6 w kategorii szkół podstawowych klas I -III i IV - VII, 4 w kategorii szkół gimnazjalnych oraz 4 – ponadgimnazjalnych. Nie zabrakło również drużyny z naszej szkoły, która w ten sposób włącza się w pomoc chorym dzieciom organizowaną przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

            WIĘCEJ ZDJĘĆ W GALERII

        • Jest jedna taka noc... - jasełka i wigilia szkolna
          • Jest jedna taka noc... - jasełka i wigilia szkolna

          • Koniec grudnia to wyjątkowy czas. Pięknie ubrana choinka, odświętnie przygotowany stół i najbliżsi, którzy na ten czas zjeżdżają się z najodleglejszych nawet zakątków - to nieodłączne elementy świąt Bożego Narodzenia. Żaden inny okres w ciągu roku nie może równać się z tym wyjątkowym czasem.

            Polską tradycją jest gromadzenie się razem w miejscach, gdzie tworzymy z innymi jakąś wspólnotę, nawet najmniejszą: w miejscach pracy, w szkołach i urzędach… Również w naszej szkole jest to ciągle żywa i pielęgnowana tradycja. W tym roku  20 grudnia na naszej szkolnej auli zgromadzili się uczniowie, rodzice, grono pedagogiczne, pracownicy szkoły, a także zaproszeni goście i przyjaciele naszej szkoły, m.in. prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Wspierania Edukacji i Rynku Pracy w Łomży Roman Szmyt, starosta powiatu zambrowskiego Robert M. Rosiak, Dyrektor Centrum Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych w Zambrowie Marek Dąbrowski, Dyrektor Bursy Szkolnej w Zambrowie Iwona Romanek, Dziekan dekanatu zambrowskiego ks. Jerzy Samsel.

            Na początku dyrektor szkoły Małgorzata Leszczyńska oraz komendant Hufca Pracy w Zambrowie Grażyna Dembek, przywitały wszystkich zaproszonych gości oraz przypomniały wyjątkowe znaczenie świąt Bożego Narodzenia i głębokie symboliczne znaczenie zwyczajów związanych z tym okresem.

            Bożonarodzeniowe jasełka przedstawili uczniowie naszej szkoły pod opieką p. Barbary Głębockiej. Można  było zobaczyć nie tylko świętą rodzinę i trzech króli, ale także aniołów, króla Heroda czy alegorie diabła i śmierci.

            Po wspólnym kolędowaniu był czas na składanie sobie życzeń i dzielenie się opłatkiem. Na koniec wszyscy zasiedli do wspólnego wigilijnego stołu, aby zasmakować tradycyjnych polskich potraw.

            FOTOGALERIA

        • Bożonarodzeniowa paczka dla BOHATERA
          • Bożonarodzeniowa paczka dla BOHATERA

          • Akcja „Paczka dla Bohatera” to działająca już od 7 lat inicjatywa społeczna, w której biorą udział wolontariusze z całej Polski. Działania polegają na zbiórce artykułów spożywczych i chemicznych dla kombatantów i weteranów II wojny światowej i podziemia niepodległościowego."Można przygotować kartki świąteczne, laurki, paczkę z artykułami spożywczymi lub higienicznymi i przesłać do koordynatora akcji lub przekazać w miejscu wskazanym na stronie wydarzenia „VII Bożonarodzeniowa Paczka dla Bohatera” na  Facebooku" - informuje prezes Stowarzyszenia "Paczka dla Bohatera" Tomasz Sawicki. Z roku na rok pojawia się coraz więcej potrzebujących. "Przy pierwszej zbiórce było 36 weteranów do obdarowania, teraz jest ponad 1500. Początkowo działaliśmy tylko w Szczecinie, dziś akcja obejmuje całą Polskę" - mówi Sawicki.
            "Pomagamy nie tylko kombatantom II wojny światowej, ale też opozycjonistom z czasów PRL, ze Stowarzyszenia Grudzień’70, NSZZ +Solidarność+. Głównie jednak opieramy się na pomocy żołnierzom Armii Krajowej, Związku Powstańców Warszawskich, NSZ" - informuje prezes Stowarzyszenia.

            "Paczka jest takim pretekstem do odwiedzin, których te osoby również potrzebują. Pomagamy również w ciągu roku - w remontach domu, robieniu zakupów. Przy wręczaniu paczki możemy zapytać, w jaki sposób możemy pomóc takiej osobie w pozostałe dni w roku" - dodaje Sawicki.

            W tym roku do tej ogólnopolskiej akcji dołączyła również nasza szkoła. Uczniowie, wspólnie z nauczycielami i pracownikami szkoły, przygotowują paczkę, która na pewno będzie miłym upominkiem dla jednego z bohaterów i wyrazem naszej wdzięczności za wszelkie działania podejmowane dla dobra naszej Ojczyzny. Koordynatorem akcji w naszej szkole jest Samorząd Uczniowski.

        • Mistrzowska lekcja wizażu
          • Mistrzowska lekcja wizażu

          • Od 28 listopada do 12 grudnia br. dla wszystkich chętnych uczennic naszej szkoły zorganizowano na kurs „Podstawy wizażu”. Zajęcia teoretyczne i ćwiczeniowe prowadzone są przez panią Jolantę Kołdys w Akademii Wizażu Make Up ART w Zambrowie. Celem szkolenia jest nabycie kompetencji z zakresu wizażu przez uczestników szkolenia poprzez zdobycie wiedzy oraz umiejętności praktycznych w zakresie: opracowania kolorystyki makijażu, ubioru eksponującego walory urody klientki, rozpoznawania defektów kosmetycznych skóry twarzy w celu właściwego ich zatuszowania, korygowania kształtu twarzy i defektów skórnych poprzez odpowiedni makijaż, wykonywania klasycznego makijażu dziennego i wieczorowego, fantazyjnego oraz charakteryzacyjnego twarzy, określanie zasad i wykonanie makijażu na potrzeby fotografii i pokazu mody, kina oraz teatru. Dziewczęta biorą aktywny udział w spotkaniach. Jest to dla nich ciekawa forma nauki dbania o swój wygląd i okazja do poznania nowych trendów w kosmetyce. Aby chociaż w części posiadać takie umiejętności w tworzeniu pięknych i artystycznych makijaży, jakie tworzy pani Jolanta Kołdys, trzeba ciężkiej pracy i lat praktyki, ale na święta Bożego Narodzenia i Sylwester kursantki z pewnością będą wyglądały olśniewająco.

            FOTOGALERIA:

        • 11 Listopada 1918 r. - Polska nie umarła, z martwych wstała...
          • 11 Listopada 1918 r. - Polska nie umarła, z martwych wstała...

          • Spotykamy się dzisiaj na apelu z okazji 99 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystości poświęconej ojczyźnie i wolności - tymi słowami dyrektor szkoły Małgorzata Leszczyńska rozpoczęła uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole. Na szkolnej auli zebrali się, przyozdobieni w biało-czerwne kotyliony, uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum oraz branżowej szkoły I stopnia, a także nauczyciele, pracownicy szkoły, przedstawiciele Hufca Pracy w Zambrowie, aby w ten sposób wyrazić swoje przywiązanie do Ojczyzny i oddać hołd tym, którzy zginęli w walkach o wolną i niepodległą Polskę. 

            W swoim wystąpeniu dyrektor szkoły mówiła o znaczeniu słowa patriotyzm i  o tym, czym on jest dzisiaj: Patriotyzm winien być czymś bardzo ważnym dla każdego młodego człowieka. Młodzież powinna z dumą śpiewać hymn jak jest ku temu okazja, a przed chwilą była, powinna znać historię własnego kraju, a w szkole  można ją poznać. W przeciwnym wypadku można stracić coś bardzo  ważnego i wyróżniającego nas. Nasi pradziadowie od wieków przelewali własną krew, aby nasza ojczyzna mogła istnieć. Dlaczego mamy teraz to marnować?  Tracąc swoją narodowość tracimy też swoją tożsamość. Państwo, w którym przyszło nam żyć daje nam pewne szanse, ale stawia też i wymagania. Idealnie nie jest, ale to my tworzymy ten kraj i my możemy mieć wpływ jaki on będzie.

            Historię walk o niepodległość przypomniała młodzież zasadniczej szkoły zawodowej, która pod opieką p. Małgorzaty Olender przygotowała na tę okoliczność program słowno-muzyczny. Wszyscy zgromadzeni na auli mieli możliwość uczestnictwa w inscenizacji poprzez włączenie się we wspólny śpiew żołnierskich piosenek.

            W drugiej częsci spotkania odbyło się ślubowanie uczniów stanowiących nowy skład pocztu sztandarowego. Uczniowie, pod opieką p. Jarosława Pogorzelskiego, złożyli uroczyste ślubowanie, że będą godnie reprezentować szkołę i dbać o jej dobre imię.

            Uroczysta akademia zakończyła się wręczeniem nagród laureatom Szkolnego Dyktanda Ortograficznego oraz Konkursu Wiedzy o Polsce.

            FOTO-GALERIA:

        • Spotkanie z Wojskami Obrony Terytorialnej
          • Spotkanie z Wojskami Obrony Terytorialnej

          • 7 listopada odbyło się w naszej szkole spotkanie informacyjno - promocyjne z przedstawicielem Wojskowej Komendy Uzupełnień w Łomży. Była to okazja, aby poznać cele, zadania oraz warunki wstąpienia do Wojsk Obrony Terytorialnej, które od niedawna są piątym rodzajem sił zbrojnych. Ich misją jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności w czasie konfliktu zbrojnego, ale także podczas klęsk żywiołowych lub katastrof.

            O pełnienie TSW może ubiegać się osoba, która ma obywatelstwo polskie, zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia czynnej służby wojskowej, ukończyła 18 lat, nie była karana za przestępstwa umyślne, nie była przeznaczona do służby zastępczej, nie jest zwolniona z obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny oraz nie pełni innego rodzaju czynnej służby. Szeregowy Marcin Sadziński, żołnierz Terytorialnej Służby Wojskowej opowiedział o własnych doświadczeniach, bardzo ciekawie przybliżył młodzieży plan 16-dniowego szkolenia, które odbywało się w Czerwonym Borze, wyposażenie żołnierza w mundur, musztrę, ćwiczenia z bronią, pierwszą pomoc przedmedyczną, strzelanie oraz warunki socjalno-bytowe i żywieniowe. Zainteresowanie pełnieniem służby w Wojskach Obrony Terytorialnej  wśród uczniów było bardzo duże, o czym może świadczyć duża liczba pytań, z którymi na koniec musiał zmierzyć się gość spotkania. Jednak swoją pasją do wojska oraz wstąpieniem do WOT, szeregowy zachęcił 10 uczniów, którzy wypełnili już wnioski o powołanie do Terytorialnej Służby Wojskowej. Wystarczy, aby dopełnili jeszcze formalności, a przejdą szkolenie i złożą uroczystą przysięgę.

            FOTO-GALERIA:

        • Biel i czerwień - barwy narodowe
          • Biel i czerwień - barwy narodowe

          • Konstytucja RP mówi w ust. 2, że barwami Polski są biały i czerwony. Biel u góry, czerwień na dole. 2 maja każdego roku obchodzi się dzień barw narodowych. Ale szacunek do nich wyrażamy nie tylko tego jednego dnia, lecz przez cały rok. 

            Początkowo barwą Polski był tzw. karmazyn, był on symbolem bogactwa i szlachetności. Kolor ten był w ówczesnych czasach bardzo drogi, stanowił o wyjątkowości i bogactwie. Karmazyn wykorzystywali tylko najbogatsi, to symbolizowało siłę, władzę i potęgę. Barwy narodowe Polski zaczęto stosować podczas bitew, delegacji królewskich i wojen, a także różnego rodzaju wypraw. 

            Barwy królewskie pojawiają się po raz pierwszy w XV w. chociaż już wcześniej stosowane były insygnia orła i korony na flagach. Za pierwszą polską flagę uważa się barwy Rzeczpospolitej Obojga Narodów, gdzie widniały trzy pasy na fladze – dwa czerwone i biały oddzielający oba czerwone. 

            Po raz pierwszy kolory te jako narodowe uznano 3 maja 1792 r. Flaga zaczęła przyjmować coraz bardziej zbliżony format do obecnego. Sejm Królestwa Polskiego zatwierdził polską flagę w 1831 r. za sprawą posła Walentego Zwierkowskiego. Dopiero po odzyskaniu niepodległości w 1919 r. ustalono barwy i kształt polskiej flagi.

            W naszej szkole, przed Świętem Niepodległości, młodzież z Koła Artystycznego postanowiła w sposób szczególny przygotować się do świętowania odzyskanej przez Polskę w 1918 r. niepodległości. Przygotwała więc ozdobne kotyliony w barwach narodowych, wyrażając w ten sposób szacunek wobec barw narodowych - bieli i czerwieni. Wykonoane przez młodzież kotyliony zostana wykorzystane podczas zbliżającej sie akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

            FOTO-GLAERIA:

        • W podróży prawie dookoła świata
          • W podróży prawie dookoła świata

          • 23 października uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej wzięli udział w spotkaniu „Hulajnogą przez Chiny'' z podróżnikiem Tomaszem Jakimiukiem w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Gość opowiadał zgromadzonym o swojej niezwykłej podróży hulajnogą i autostopem z Podlasia aż do Chin. Przebył 18 153 km, jadąc i odkrywając Ukrainę, Rosję, Mongolię, aż po Wyżynę Tybetańską. Podróż do Chin zajęła mu 69 dni. Podczas swojej opowieści podkreślał młodzieży, że trzeba zawsze wierzyć w siebie, w swoje marzenia i to, co wydaje nam się czasami niemożliwe, staje się możliwe.

            „To nie do pomyślenia! Udało mi się dotrzeć z Podlasia do Chin i to jedynie przy zastosowaniu hulajnogi i autostopu! Wciąż w to nie wierzę! Wszędzie Chińczycy! To niesamowite, że za mną już ponad 12 tysięcy kilometrów” - udało mu się to, co wielu osobom wydawało się niemożliwe. Zwłaszcza, że na dzień wyprawy miał budżet w wysokości ok. 3 zł. Tomek do Chin wyruszył 1 lipca. Najpierw dotarł na Ukrainę, po kilku dniach - do Rosji. Tam miał do wykonania jeden z celów swojej podróży. Dotarł nad Bajkał, gdzie wrzucił butelkę z zamkniętymi marzeniami ludzi z całej Polski. „Każdemu, kto wysłał marzenie, teraz na pewno się spełni” - napisał na swoim profilu w 28 dniu podróży, po przebytych 7 tys. km. Przed wyjazdem jego marzeniem było m.in. zjedzenie w tym kraju stuletniego jajka”  I udało mu się to zrealizować. Jak opowiadał - zjadł stuletnie jajko - tradycyjnie tak nazywane w Chinach, za które zapłacił w przeliczeniu na złotówki - 1 zł.

            W czasie prezentacji multimedialnej 26-latek przybliżył zebranym dziedzictwo kulturowe państw, tradycje, religie, infrastrukturę oraz pokazał piękne krajobrazy i położenie muru chińskiego.  By zrealizować swój cel musiał przezwyciężyć wiele barier, podejmować ryzyko, wykazać się kreatywnością i siłą ducha. Dopiął swego i podczas spotkania udowodnił, że hulajnoga może być doskonałym narzędziem podróży, okazją do poznawania ludzi i odkrywania siebie. „Bariery są jedynie w Twojej głowie! Jeśli pragniesz czegoś bardzo mocno, to nic nie jest w stanie Cię zatrzymać - to motto Tomka.”

            WIĘCEJ ZDJEĆ W GALERII:

        • Z pamięcią o tych, co odeszli
          • Z pamięcią o tych, co odeszli

          • 20 października 2017 roku uczniowie gimnazjum oraz VII klasy szkoły podstawowej udali się na najstarszą zambrowską nekropolię, na której spoczywają szczątki żołnierzy poległych w walkach w obronie naszego miasta i regionu oraz znajdują się zabytkowe groby, niejednokrotnie zapomniane i pozostawione bez opieki najbliższych. Dlatego po raz kolejny społeczność naszej szkoły, w związku ze zbliżającą się uroczystością Wszystkich Świętych, postanowiła zadbać o mogiły znjadujące się na zambrowskim cmentarzu. W ten sposób młodzi ludzie dali wyraz swojemu patriotyzmowi i wyrazili swój szacunek wobec tych, których szczątki znajdują się na tym cmentarzu.

            WIĘCEJ ZDJĘĆ W GALERII:

        • Ortograficzne łamigłówki
          • Ortograficzne łamigłówki

          • Jak co roku odbyło się w naszej szkole dyktando ortograiczne. Tym razem sprawdzało ono umiejętność poprawnego zapisu najcześciej używanych wyrazów i zwrotów w języku polskim, z którymi nie tylko uczniowie mają problemy na co dzień.

            Ze względu na duże zainteresowanie udziałem w konkursie, odbył się on w dwóch terminach: 17 października - dla uczniów zasadniczej szkoły zawodowej oraz 20 października - dla uczniów gimnazjum i klasy 7 szkoły podstawowej.

            Podsumowanie konkursu i wręczenie nagród odbędzię się na najbliższej akademii szkolnej.

            WIĘCEJ ZDJĘĆ W GALERII:

        • XVII Dzień Papieski
          • XVII Dzień Papieski

          • W minioną niedzielę już po raz siedemnasty obchodzono w całej Polsce Dzień Papieski. Ustawiony on został na pamiątkę wyboru Karola Wojtyły na papieża i przypada w niedzielę poprzedzającą dzień wyboru, czyli 16 października. Tradycyjnie, obchody Dnia Papieskiego w naszym mieście rozpoczęła msza święta w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej. W uroczystościach udział wzięli: władze samorządowe miasta, powiatu i gminy, zambrowskie poczty sztandarowe, delegacje związków, stowarzyszeń, organizacji, szkół, przedszkoli. Obecna była także delegacja naszej szkoły z pocztem sztandarowym.
            W tym roku uroczystym obchodom Dnia Papieskiego w naszej Ojczyźnie towarzyszy hasło: „Idźmy naprzód z nadzieją”.

            Po mszy wszyscy wszyscy obecni na uroczystościach udali się pod pomnik świętego Jana Pawła II, gdzie wartę honorową zaciągnęły zuchy z 4. Zambrowskiej Gromady Zuchowej ze Szkoły Podstawowej Nr 4 oraz harcerze z 3. Zambrowskiej Drużyny Harcerskiej „Grota”. Po odegraniu Hymnu Watykańskiego, delegaci złożyli pod pomnikiem wieńce, kwiaty oraz znicze. 

            Podczas obchodów harcerze przeprowadzili zbiórkę na fundusz stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, wyrównujący szanse edukacyjne utalentowanej młodzieży, pochodzącej z małych miejscowości.

            WIĘCEJ ZDJĘĆ W GALERII

        • Z wdzięcznością w Dniu Edukacji Narodowej
          • Z wdzięcznością w Dniu Edukacji Narodowej

          • Tradycją w każdej szkole są październikowe obchody święta Edukacji Narodowej.  Historia tego święta sięga 1773 roku, kiedy to powstała Komisja Edukacji Narodowej. Jej pełna nazwa brzmiała Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca. Była to pierwsza instytucja w Europie, która sprawowała obowiązki dzisiejszych ministerstw edukacji. Dzięki powołanej przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego Komisji, stawiającej sobie za cel „stworzyć naród przez wychowanie publiczne”, szkolnictwo polskie XVIII wieku osiągnęło jeden z najwyższych poziomów nauczania w Europie. Działalność samej Komisji zaczęto kojarzyć z najlepszymi tradycjami intelektualnymi naszego narodu, dlatego właśnie tego dnia w sposób szczególny myśli się o szkole  oraz o jej chlubnej misji. Również i w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej obchodzony był jak zawsze uroczyście. 

            Dyrekcja, nauczyciele, wychowawcy, pracownicy administracji i obsługi, Kadra wychowawcza Hufca Pracy w Zambrowie, a przede wszystkim uczniowie naszej szkoły, zgromadzili się na szkolnej auli. Młodzież pod kierunkiem p. Anny Gwardiak, przygotowała program artystyczny, w którym wszyscy zebrani goście, mogli usłyszeć wiele ciepłych słów pod swoim adresem i przekonać się, że ich praca, choć trudna i wymagająca wiele cierpliwości, ma niezwykłą wartość w oczach młodych ludzi, którzy choćby podczas tego szczególnego dnia, chcieliby za ten trud włożony w ich wychowanie podziękować.

            Wszystkim nauczycielom, wychowawcom i pozostałym osobom, które tworzą to szczególne miejsce, jakim jest szkoła, dziękujemy za trud włożony w wychowywanie młodego pokolenia i życzymy wciąż niesłabnących sił i energii, aby szkoła ciągle zachwycała i przyciągała każdego, kto chce poznawać świat.

            Więcej zdjęć w GALERII:

        • Ślady Legionów Polskich w Zambrowie
          • Ślady Legionów Polskich w Zambrowie

          • 3 października odbyło się w naszej szkole spotkanie z członkami Stowarzyszenia Historycznego im. 71. Pułku Piechoty zatytułowane „Ślady Legionów Polskich w Zambrowie”. Spotkanie przybliżyło wydarzenia związane z dziejami Legionów Polskich 1914-1918, wkładu Józefa Piłsudskiego w odzyskanie niepodległości i kształtowanie się wolnego państwa polskiego, a zwłaszcza czynu zbrojnego Legionów Polskich ze szczególnym uwzględnieniem ich pobytu w Zambrowie. Podczas prelekcji uczniowie dowiedzieli się różnych mało znanych faktów z życia Józefa Piłsudskiego m.in. tego, że w 1899 Piłsudski ożenił się z Marią z Koplewskich Juszkiewiczową, która należała do Kościoła ewangelicko-augsburskiego, dlatego w celu zawarcia małżeństwa, Piłsudski zmienił wyznanie. Przeszedł na luteranizm 24 maja w Łomży, a ślub odbył się 15 lipca 1899 w kościele we wsi Paproć Duża, niedaleko Zambrowa. Miejscowość jest położona na planie koła o średnicy około 300 metrów. W środku znajduje się kościół. Do miejscowości prowadzi osiem promieniście rozchodzących się dróg. Całość, szczególnie z lotu ptaka i zdjęć satelitarnych wygląda bardzo ciekawie. W 1917 roku w zambrowskich koszarach stacjonował m.in. 1. Pułk Piechoty Legionów pod dowództwem płk. Edwarda Rydza Śmigłego.

            Głównym celem tego przedsięwzięcia było rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań historycznych uczniów, ze szczególnym uwzględnieniem historii najbliższego otoczenia oraz wpajanie poprzez to ciekawości poznawczej, aktywnej postawy wobec rzeczywistości oraz podstawowych wartości humanistycznych i patriotycznych.

             

            Więcej zdjęć w GALERII:

        • Paintbaalowa integracja
          • Paintbaalowa integracja

          • We wrześniu, jak co roku, dla uczniów pierwszych klas gimnazjum i zasadniczej szkoły zawodowej oraz dla uczniów, którzy w tym roku rozpoczęli naukę w naszej szkole, przy współpracy z Hufcem Pracy, zostały przygotowane zabawy integracyjno-sportowe. W tym roku miały one formę rozgrywek w paintbaala. Na zaproszenie zambrowskiej grupy NexXTeam, która może pochwalić się  sukcesami na  imprezach ogólnopolskich i krajowych, ponad 30-o osobowa grupa uczniów, w dniu 27 września uczestniczyła w zajęciach paintbaala na specjalnej hali treningowej. Młodzież musiała dobrać się w czteroosobowe grupy i wymyślić nazwę swojej drużyny. Później kolejno rozegrane zostały zawody międzydrużynowe. Wygrana drużyny między sobą  i tak aż do wyłonienia najlepszego zespołu. Mimo tego, że rozgrywki trwały kilka godzin, to taka forma aktywnej integracji bardzo podobała się uczniom.

            W trakcie zajęć integracyjnych odbyły się również zabawy otrzęsinowe dla nowoprzybyłych uczniów zorganizowane przez Samorząd Uczniowski, podczas których młodzież wykonywała portrety swoich wychowawców, a także bawiła się w kalambury.

            Środowy wypad integracyjny zakończył wspólny posiłek.

            Więcej zdjęć w GALERII

        • Uczniowie wyjadą na staż zawodowy do Grecji
          • Uczniowie wyjadą na staż zawodowy do Grecji

          • Nasza szkoła realizować będzie kolejny zagraniczny staż zawodowy. Tym razem uczniowie zdobywający zawodowy fach w zawodach fryzjer, mechanik pojazdów samochodowych, piekarz, cukiernik i kucharz wyjadą do Grecji. Już teraz ruszyła rekrutacja uczniów do projektu, a wyjazd planowany jest w terminie od 15 do 28 kwietnia 2018 r.

            Zagraniczny staż to nie tylko doskonała szansa do nabycia kolejnych praktycznych umiejętności zawodowych, ale także okazja do poznania kultury, obyczajów odwiedzanego kraju przez wycieczki, wyjazdy do najciekawszych miejsc Grecji, rozmowy z mieszkańcami.

            Warto przypomnieć, że jest to już kolejny zagraniczny staż, który nasza szkoła z powodzeniem realizuje i z którego korzystają uczniowie uczący się w naszej szkole. W minionym roku szkolnym kilkunastoosobowa grupa uczniów wyjechała w dwóch turach do Götz w Niemczech.

        • Cześć i chwała bohaterom - 78. rocznica bitwy o Zambrów
          • Cześć i chwała bohaterom - 78. rocznica bitwy o Zambrów

          • W niedzielę, 10 września, odbyły się uroczyste obchody 78. rocznicy bitwy o Zambrów. O godz. 12.00 w kościele p.w. Ducha Św. odprawiona została msza święta, w której udział wzięły poczty sztandarowe, władze samorządowe miasta i powiatu, delegacje przedszkoli, szkół, stowarzyszeń, policji, straży, kombatantów, Sybiraków i innych związków, zakładów pracy oraz partii politycznych funkcjonujących w Zambrowie. Po mszy poczty sztandarowe, władze samorządowe i delegacje przemaszerowali pod odnowiony pomnik 71. Pułku Piechoty na ul. Wyszyńskiego.

            Uroczystość rozpoczęła się od złożenia hołdu przez poczty sztandarowe oraz odśpiewania hymnu państwowego. Następnie przypomniano historię działań wojennych na terenie Zambrowa. Kolejnym ważnym punktem uroczystości było odsłonięcie i poświęcenie przez proboszcza parafii pw. Ducha Świętego ks. kan. Jarosława Olszewskiego odnowionego pomnika Poległych Żołnierzy w bitwie o Zambrów 1939.

            - „Odrestaurowanie pomnika świadczy o trosce władz miasta o godne upamiętnienie dla przyszłych pokoleń naszych poległych żołnierzy zambrowskiego pułku. Dziś jest czas i właściwe miejsce, aby wspomnieć o żołnierzach 71. Pułku, który w tym mieście miał swój garnizon przez wiele lat do chwili wybuchu II wojny światowej.” - mówił pod pomnikiem Jerzy Dąbrowski, syn poległego 11 września 1939 r. kpt. Władysława Dąbrowskiego, dowódcy I Kampanii CKM 71 Pułku Piechoty

            Na zakończenie delegacje, w tym reprezentacja naszej szkoły, złożyły wieńce i kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym poległych żołnierzy, a Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod batutą Krzysztofa Witkowskiego wykonała wiązankę wojskowych piosenek.

             

            Więcej zdjęć w GALERII