• Nasi uczniowie na stażu zawodowym w Niemczech

          • Ośmioro uczniów naszej szkoły, kształcących się w zawodzie kucharza, od 23 lutego do 7 marca bierze udział w projekcie "Zagraniczne staże zawodowe - młodzi kucharze, murarze i mechanicy gotowi na standardy europejskie" w ramach programu " Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego", realizowanego ze środków PO WER na zasadach programu Erasmus+. W ramach programu młodzież odbywa staż zawodowy w Niemczech, poznając specyfikę i warunki pracy w swoim zawodzie.

            Druga grupa uczniów naszej szkoły, w ramach tego samego programu, wyjedzie na zagraniczny staż zawodowy w maju.

          • OGŁOSZENIE

          • Zgodnie z decyzją Ministra Edukacji Narodowej wynikającą z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa, uczniowie branżowej szkoły I stopnia będący młodocianymi pracownikami nie uczęszczają do szkoły od 16 do 25 marca 2020 r.

            Realizują jednak przygotowanie zawodowe u pracodawców na dotychczasowych zasadach.

            Od 16 marca br. będą również zawieszone zajęcia realizowane w ramach turnusów dokształcania teoretycznego młodocianych pracowników, czyli tak zwane kursy teoretycznej nauki zawodów.

             

            UCZNIU!

            • pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w domu. Unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra handlowe);
            • przerwa w funkcjonowaniu Twojej szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki;
            • odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w Twojej szkole. Przeczytaj ulubioną książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje. Skorzystaj przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela;
            • przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz.
            •  

            RODZICU!

            • zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki w czasie gdy nie będzie lekcji w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny;
            • jeśli masz dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej ZUS;
            • przekaż osobom, które będą opiekować się Twoim dzieckiem, podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny;
            • rygorystycznie przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz;
            • śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora szkoły.

             

            JAK SIĘ ZABEZEPIECZYĆ PRZED KORONAWIRUSEM?

             

            • Często myj ręce przy użyciu mydła i wody.
            • Przy kasłaniu i kichaniu zakrywaj usta i nos. Zachowaj co najmniej metr odległości od osób, które kaszlą i kichają.
          • Nagrody i wyróżnienia na koniec I semestru

          • Po zasłużonych feriach zimowych, trzeba było wrócić znów do szkolnych ławek. Początek nowego semestru to okazja do podsumowania tego, co za nami i wyznaczenia nowych celów. Podczas szkolnego apelu Małgorzata Leszczyńska, dyrektor szkoły, przedstawiła dane o wynikach dydaktyczno-wychowawczych za I semestr roku szkolnego 2019/2020 oraz najważniejsze wydarzenia, w których brali udział uczniowie naszej szkoły. Była to także okazja, aby w obecności całej społeczności szkolnej nagrodzić uczniów za dobre wyniki w nauce stypendiami naukowymi, a osoby z najwyższą frekwencją nagrodami rzeczowymi.

            Grażyna Dembek, komendant Hufca Pracy w Zambrowie, podziękowała uczniom za aktywne uczestnictwo w konkursach i projektach, za godne reprezentowanie szkoły na forum miasta i regionu, a także przypomniała, iż dla uczniów z dobrymi wynikami w nauce oraz wysoką frekwencją przygotowano możliwość wyjazdu na staże zawodowe do Niemiec.

          • Wigilia szkolna

          • Pięknie ubrana choinka, odświętnie przygotowany stół i najbliżsi, którzy na ten czas zjeżdżają się z najodleglejszych nawet zakątków - to nieodłączne elementy świąt Bożego Narodzenia. Żaden inny okres w ciągu roku nie może równać się z tym wyjątkowym czasem.

            Polską tradycją jest gromadzenie się razem w miejscach, gdzie tworzymy z innymi jakąś wspólnotę, nawet najmniejszą: w miejscach pracy, w szkołach i urzędach… Również w naszej szkole jest to ciągle żywa i pielęgnowana tradycja. W poniedziałek, 16 grudnia, cała społecznośc szkoły, razem z nauczycielami, dyrekcją szkoły oraz wychowawcami Hufca Pracy w Zambrowie, zgromadziła się w szkolnej auli, aby wspólnie zaśpiewać kolędy oraz obejrzeć prezentację, przedstawiającą polskie zwyczaje bożonarodzeniowie. Nie zabrakło także życzeń dla wszystkich uczniów, które złożyła dyrektor szkoły Małgorzata Leszczyńska.

            Nastepnie każda z klas wraz ze swoim wychowawcą, przygotowała w swoich salach stół wigilijny. Po przełamaniu się opłatkiem był czas na degustację potraw i wspólny świąteczny posiłek. Do niektórych osób zawitał także św. Mikołaj.

          • Apel z okazji Święta Niepodległości

          • 11 listopada jest dla każdego Polaka dniem szczególnym. Wspominamy wtedy setki naszych rodaków, którzy oddali swoje życie w obronie Ojczyzny, co doprowadziło do tego, że Polska o 123 latach niewoli stała się wolnym i niepodległym krajem. Tego dnia odbywają się w całym kraju uroczyste akademie, koncerty, msze święte za Ojczynę, a pod pomnikmi i i miejscami pamięci skłądane są wiązanki.

            W naszej szkole 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczciliśmy uroczystym apelem. Oprócz przedstawienia chronologii dochodzenia naszego kraju do wolności, nie zabrakło patriotycznych pieśni, żołnierskich szlagierów, a także najpiękniejszego utworu poetyckiego, mówiącego o tym, co to znaczy być Polakiem, czyli "Katechizmu polskiego dziecka" Władysława Bełzy.

            Gość spotkania, Paweł Sanewski ze Stowarzyszenia Historycznego im. 71 Pułku Piechoty, mówił o tym, w jaki sposób polscy żołnierze musieli stawiać czoła nieprzyjaciołom i jakiego rodzaju broń wykorzystwywania była do walki. Uczniowie mieli możliowość zobaczenia oryginalnych eksponatów broni białej z pięknie grawerowanymi napisami i polskimi symbolami narodowymi.

            Na koniec wręczone zostały nagrody dla zwycięzców Dyktanda Niepodległościowego. I miesjce zajął Mateusz Turemka z klasy II BS, II miejsce - Bartosz Danilewski z kl. I B, III miejsce - Angelika Rogowska z klasy II BS, Ramona Ptaszyńska z kl. I B oraz Mateusz Bączyk z kl. I B.

          • Miejskie obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

          • Narodowe Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym. 11 listopada 1918 roku, po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. W tym roku obchodzimy 101. rocznicę tego wydarzenia. W całym kraju organizowane są z tej okazji patriotyczne wiece i pochody, a w kościołach odprawiane msze w intencji Ojczyzny.

            Główna część zambrowskich obchodów 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęła się uroczystą mszą św. w intencji Ojczyzny o godz. 12:00 w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej. Wzięły w niej udział władze samorządowe, poczty sztandarowe, przedstawiciele i delegacje zambrowskich szkół, instytucji, urzędów, partii politycznych oraz Związku Sybiraków, kombatanci, gromada zuchowa i drużyna harcerska. Na uroczystościach była obecna delegacja naszej szkoły ze sztandarem. Oprawę muzyczną zapewniła Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod batutą Krzysztofa Witkowskiego.

            Po mszy świętej wszyscy przemaszerowali ulicami miasta pod pomnik Powstania Styczniowego na Placu Sikorskiego, przy którym wartę honorową zaciągnęli harcerze oraz członkowie Stowarzyszenia Historycznego im. 71. Pułku Piechoty w Zambrowie. Pod pomnikiem, po odśpiewaniu hymnu narodowego, odbyła się druga część oficjalnych uroczystości, w czasie której głos zabrali przedstawiciele sejmu i senatu. Następnie delegacje złożyły wieńce i kwiaty, a na koniec Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod batutą Krzysztofa Witkowskiego wykonała wiązankę pieśni patriotycznych.

          • Spotkanie z podróżnikiem Robertem Czerniakiem

          • 376 stron, 42 rozdziały, 2 epilogi i podziękowania, 115 zdjęć, 45 ilustracji i 17 map – tak na pierwszy rzut oka wyglądają „Podróże do granic”. O tym, co jest treścią książki i o czym rzeczywiście opowiada, mówił podczas spotkania z młodzieżą jej współautor - Robert Czerniak. Uczestniczyli w nim również uczniowie naszej szkoły, którzy dzięki temu mogli przekonać się, że warto mieć w życiu marzenia i dążyć do ich spełnienia.

            Robert Czerniak z zawodu jest cukiernikiem. Jednak jego ciekawość świata, która narodziła się z książek, pasja (już jako nastolatek zaczął podróżować po Polsce) i żelazna konsekwencja sprawiły, że z cukiernika stał się geografem, a swoje wykształcenie uzupełnił nieco później, po trzydziestce. Ukończył Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, a jednocześnie żeglował, poznawał Arktykę i północną Afrykę. W 2008 r. przez sześć miesięcy samotnie przemierzał bezkresy Ameryki Południowej - od peruwiańskiego Iquitos po Ziemię Ognistą, a także zgłębiał tajemnice Wyspy Wielkanocnej. Na kolejną wyprawę, tym razem przez Amazonię, przesmyk Darien, Amerykę Środkową i do Meksyku, pojechał z pełnoletnim już synem Joachimem.

            - „Książka jest o przyjaźni, owinięta w podróże, opakowana w podróże… To historia o prawdziwym życiu i o zmaganiach ze śmiertelną chorobą. Mówi o rzeczach, które są najważniejsze w naszym życiu.” – zdradził nam autor „Podróży do granic” Robert Czerniak. Ciekawostką jest, że jeden z pierwszych egzemplarzy książki został wylicytowany podczas 25 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy za kwotę 611zł.

          • Na grobach żołnierzy, którzy oddali życie za naszą Ojczyznę

          • Patriotyzm można budować wśród młodych ludzi na wiele sposobów. Jednym z nich jest akcja sprzątania grobów bohaterów naszych małych Ojczyzn.

            Uczniowie klasy kasy II BS, pod opieką wychowawców,  przed uroczystością Wszystkich Świętych wybrali się na zambrowską nekropolię, aby w najstarszej części cmentarza, uporządkować mogiły żołnierzy i ofiar ludności cywilnej, którzy oddali swoje życie w walce o wolność naszego miasta. Była to wspaniała okazja do uczczenia pamięci naszych lokalnych bohaterów, a także do podziękowania za ich trud podejmowany dla dobra Ojczyzny, a przede wszystkim za ofiarę ich życia, dzięki której możemy dziś żyć w wolnym kraju.

          • Z wdzięcznością - za wychowanie

          • Tradycją w każdej szkole są październikowe obchody święta Edukacji Narodowej.  Historia tego święta sięga 1773 roku, kiedy to powstała Komisja Edukacji Narodowej. Jej pełna nazwa brzmiała Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca. Była to pierwsza instytucja w Europie, która sprawowała obowiązki dzisiejszych ministerstw edukacji. Dzięki powołanej przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego Komisji, stawiającej sobie za cel „stworzyć naród przez wychowanie publiczne”, szkolnictwo polskie XVIII wieku osiągnęło jeden z najwyższych poziomów nauczania w Europie. Działalność samej Komisji zaczęto kojarzyć z najlepszymi tradycjami intelektualnymi naszego narodu, dlatego właśnie tego dnia w sposób szczególny myśli się o szkole  oraz o jej chlubnej misji. Również i w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej obchodzony był jak zawsze uroczyście. 

            Dyrekcja, nauczyciele, wychowawcy, pracownicy administracji i obsługi oraz uczniowie naszej szkoły, zgromadzili się na szkolnej auli. Młodzież pod kierunkiem p. Katarzyny Dams oraz p. Ewy Fabiańskiej, przygotowała program artystyczny, w którym wszyscy zebrani goście, mogli usłyszeć wiele ciepłych słów pod swoim adresem i przekonać się, że ich praca, choć trudna i wymagająca wiele cierpliwości, ma niezwykłą wartość w oczach młodych ludzi, którzy choćby podczas tego szczególnego dnia, chcieliby za ten trud włożony w ich wychowanie podziękować. Była to też okazja, aby w humorystyczny sposób spojrzeć na szkołę oczami uczniów.

            Wszystkim nauczycielom, wychowawcom i pozostałym osobom, które tworzą to szczególne miejsce, jakim jest szkoła, dziękujemy za trud włożony w wychowywanie młodego pokolenia i życzymy wciąż niesłabnących sił i energii, aby szkoła ciągle zachwycała i przyciągała każdego, kto chce poznawać świat.

          • VI Marsz Pamięci Szlakiem 18. Dywizji Piechoty

          • W sobotę 12 października delegacja naszej szkoły uczestniczyli w VI Marszu Pamięci Szlakiem 18. Dywizji Piechoty. Wydarzenie zorganizowało Stowarzyszenie Historyczne 71 Pułku Piechoty, a patronat nad nim objął Starosta Zambrowski Stanisław Ożlański. W inauguracji wymarszu udział wziął Wójt Gminy Zambrów Jarosław Kos.

            Marsz miał na celu poznanie wydarzeń z września 1939 roku, jakie miały miejsce w okolicach Zambrowa oraz oddanie czci żołnierzom walczącym w wojnie obronnej jak również tym, którzy oddali życie za wolność i niepodległość Rzeczpospolitej.

            10-cio kilometrową trasę po okolicznym terenie oznaczonym na mapach sztabowych jako Sokola Łąka, oprócz przedstawicieli naszej szkoły, członków Stowarzyszenia Historycznego im.71 Pułku Piechoty i 10. Pułku Ułanów z Grabowa, pokonali również lokalni patrioci, strażacy ochotnicy oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Porytem Jabłoni.

            Po zakończeniu marszu na uczestników czekał ciepły poczęstunek w postaci grochówki oraz słodkich wypieków przygotowany przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Jabłoneczki”.

          • Spotkanie z Sybirakiem

          • W naszej szkole gościł p. Roman Kalista, preze Związku Sybiraków w Zambrowie. Było to wyjątkowe spotkanie z człowiekiem, który na własnej skórzy przeżył wywózkę na Syberię i jako naoczny świadek opowiadał o tym jak wyglądało życie Polaków, którzy przez Związek Radziecki zostali wywiezieni w głąb Rosji. Nasz gość przypomniał losy swojej rodziny i mówił o tragicznych wydarzeniach, które spotkały jego i wiele osób z jego otoczenia. Była to doskonała lekcja historii, w czasie któej nasi uczniowie mogli już nie z kart podręczników, ale z opowieści świadka, dowiedzieć się tego, jak kształtowała się przeszłość naszej Ojczyzny.

          • Wyjazd integracyjny do Nowogrodu i Parku Trampolin w Łomży

          • Korzystając z ładnej jesiennej pogody, uczniowie klas pierwszych pod opieką wychowawców, wzięli udział w wyjeździe integracyjnym do Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie oraz do Jump6 Park Trampolin w Łomży.

            Skansen Kurpiowski został założony przez Adama Chętnika w 1927 roku. Jest to obszar o specyficznej, tradycyjnej kulturze ludowej z charakterystycznym ubiorem, rzeźbą, zdobnictwem i budownictwem drewnianym. Skansen położony jest na wysokiej skarpie nadnarwiańskiej na wprost u ujścia Pisy do Narwi. Na trasie zwiedzania młodzież obejrzała 34 obiekty dawnej architektury.

            Kolejnym punktem wycieczki było ognisko. Wspólne rozmowy podczas pieczenia kiełbasek dało możliwość lepszego poznania się. Na koniec uczestnicy pojechali do Jump6 Parku Trampolin w Łomży, gdzie mogli sprawdzić swoją kondycję fizyczną oraz spożytkować swoje niemałe pokłady energii.

            Ten miło spędzony czas z pewnością na długo pozostanie w pamięci  uczestników wyjazdu.

          • Sprzątanie Świata 2019 - w trosce o czystą ziemię

          • Jak co roku, we wrześniu w całej Polsce organizowana jest akcja SPRZĄTANIE ŚWIATA. Tegoroczna edycja odbyła się  pod hasłem: „ Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy! ”. Do tej akcji co roku włącza się nasza szkoła, która w ten sposób chce pokazać, że los naszej planety nie jest jej obojętny.

            W poniedziałek (23.09), uczniowie naszej szkoły, pod opieką nauczycieli, przeprowadzili selektywną zbiórkę odpadów. Urząd Miasta Zambrów, organizator akcji, zapewnił worki i rękawice do zbierania odpadów. Do  worków zbierano surowce wtórne, odpady biodegradowalne i szkło.

            Akcja Sprzątania Świata, co roku cieszy się niegasnącym zainteresowaniem. Dzięki temu doświadczeniu, dzieci i młodzież dowiadują się jak ważne jest szanowanie środowiska, przede wszystkim  najbliższej okolicy.

            Jeśli wszyscy będziemy dbać o swoje otoczenie, to nasza planeta będzie przyjazna dla ludzi jeszcze przez długie lata.

          • Kromka chleba dla sąsiada

          • Samorząd Uczniowski, działający w naszej szkole, wraz z opiekunem Katarzyną Dams, uczestniczył w akcji zbiórki żywności organizowanej przez Caritas Polska pod hasłem „Kromka chleba dla sąsiada”.

            Celem przedsięwzięcia było wsparcie starszych osób w przeżywaniu codzienności oraz uwrażliwienie społeczeństwa na ich los. Młodzież wraz z opiekunem dyżurowała przy wejściu do sklepu spożywczego „Eden” w Zambrowie, zachęcając klientów do udziału w akcji poprzez dobrowolne przekazanie produktów spożywczych z długotrwałym terminem przechowywania. Uczestnicy inicjatywy niezwykle sumiennie podeszli do powierzonych im zadań oraz postarali się, aby jak najsprawniej przeprowadzić akcję.

            Zebrane artykuły spożywcze trafią do najuboższych rodzin za pośrednictwem organizacji Caritas Polska. Z zebranych w ten sposób produktów skorzystają osoby starsze, chore, samotne oraz żyjące w biedzie.

          • 80. rocznica bitwy o Zambrów

          •  

            Wspólną modlitwą w intencji poległych kościele pw. Ducha Świętego, salwą honorową oraz złożeniem wieńców zakończyły się obchody 80. rocznicy bitwy o Zambrów, która miała miejsce 11 września 1939 roku.

            Mszy świętej w intencji poległych w obronie Ojczyzny przewodniczył ks. kan. Jarosław Olszewski, proboszcz parafii pw. Ducha Świętego w Zambrowie. W homilii ks. Łukasz Rybiński mówił, że mimo iż próba odbicie miasta z rąk Niemców tak naprawdę zakończyła się porażką, to jest to po dzień dzisiejszy dowód na niezwykłą odwagę i honor polskich żołnierzy – To dla nas zaproszenie do tego, aby podejmować w naszym życiu na co dzień walkę z naszymi słabościami, grzechami. To dla nas wezwanie do tego, aby nie ustawać w walce o piękno naszego życia – mówił kaznodzieja.

            Po zakończonej liturgii, władze samorządowe, przedstawiciele miejskich organizacji, stowarzyszeń, instytucji oświatowych, kombatanci i mieszkańcy miasta przeszli pod pomnik Żołnierzy 71. Pułku Piechoty na ul. Wyszyńskiego, gdzie odbyła się druga część uroczystości. Po odegraniu hymnu państwowego przez Miejską Młodzieżową Orkiestrę Dętą pod batutą Krzysztofa Witkowskiego, przemówienie wygłosił Kazimierz Dąbrowski, burmistrz Zambrowa – Dziś oddajemy cześć poległym podczas II wojny światowej w tym żołnierzom poległym w Bitwie o Zambrów, należy się im bezwzględny szacunek, pamięć i hołd. Chwała bohaterom! – powiedział burmistrz miasta.

            Por. Adam Buczkowski odczytał apel poległych, a kompania honorowa funkcjonariuszy z Zakładu Karnego w Czerwonym Borze pod dowództwem kpt. Adama Czerwonko oddała salwę honorową. Na koniec przedstawiciele władz samorządowych, miejskich organizacji i delegacje przedszkoli i szkół złożyli okolicznościowe wieńce. Na uroczystościach obecna była delegacja naszej szkoły. Byli to uczniowie z klasy II BS: Marta Zakrzewska, Martyna Zakrzewska i Dawid Zakrzewski.

          • Nowy rok szkolny rozpoczęty

          • W poniedziałek, 2 września wszystkie szkoły w naszym kraju zainagurowały nowy rok szkolny. Jedni na to wydarzenie czekali z utęsknieniem. Dla innych będzie to 10 miesięcy obowiązku.

            W naszej szkole uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego odbyło się o godz. 10.00. Cała społeczność szkoły, na czele z dyrekcją, nauczycielami, rodzicami i zaproszonymi goścmi, wśród któych była  komendant Hufca Pracy w Zambrowie p. Grażyna Dembek, zgromadziła się na szkolnej auli. Po odśpiewaniu hymnu państwowego oraz wprowadzeniu sztandaru szkoły, głos zabrała dyrektor szkoły Małgorzata Leszczyńska, która powitała wszystkich uczniów i życzyła sił i determinacji do podjęcia obowiązków ucznia przez cały rok. Głos zabrała także Komendant Hufca Pracy, która zaznaczyła, że szkoła stwarza dla każdego ucznia szerokie możliwości rozwoju i zdobycia potrzebnego wykształcenia.

            Ostatnim punktem uroczystości były spotkania wychowawców z poszczególnymi klasami w salach lekcyjnych.

          • Posiedzenie Rady Pedagogicznej

          • Posiedzenie Rady Pedagogicznej organizującej pracę dydaktyczno-wychowawczą w roku szkolnym 2019/2020 odbędzie się 30 sierpnia (piątek) o godz. 10.00.

          • Wycieczka do Warszawy

          • 12 czerwca, w środę, uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycieli i wychowawców z Hufca Pracy, uczestniczyli w wycieczce autokarowej do Warszawy. Od samego rana zapowiadał się sloneczny, upalny dzień, ale to była tylko dodatkowa gwarancja, że uda nam się zrealizować zamierzony program i nic nam nie popsuje dobrych humorów.

            Najpierw pojechaliśmy na Gocław, do Hangaru 646, aby wziąć udział w lekcji wychowania fizycznego, prowadzonej przez trenerów. Były trampoliny, baseny wypełnione gąbkami, mini boisko do kosza, rampa, a także sporo innych atrakcji. Nastepnym punktem naszego wyjazdu było odwiedzenie Grobu Nieznanego Żołnierza, Krakowskiego Przedmieścia z Pałacem Prezydenckim, a także spaceru Starówką. Odwiedziliśmy Katedrę Warszawską i grób Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wiele radości mieliśmy w Muzeum Iluzji, gdzie przekonaliśmy się, że nasz mózg czasami potrafi nas oszukać, gdyż widzi rzeczywistość trochę inaczej niż to jest naprawdę. Ponad dwie godziny spędziliśmy w Warszawskim ZOO, gdzie mogliśmy na własne oczy zobaczyć mnóstwo egzotycznych zwierząt, również tych zagrożonych wyginięciem. Przekonaliśmy się, jaką rolę odgrywa to miejsce dla zachowania wymierajacych gatunków.

            Ostatnim punktem naszego wyjazdu była wizyta w Sejmie Rzeczypospolitej i spotkanie z panią poseł Bernadetą Krynicką, która oprowadziła nas po tym ważnym dla naszego kraju miejscu. Dzięki temu udało nam się zobaczyć jak pracują posłowie na sali plenarnej, przeszliśmy się korytarzami, które na co dzień możemy oglądać w telewizji. Zobaczyliśmy najważniejsze pomieszczenie sejmowe, a także udało nam się podejrzeć pracę pszczół w sejmowym parku.

            Na pewno dla każdego uczestnika była to niezwykła lekcja, dzięki której mogliśmy poznać piękno stolicy naszego kraju i miejsca ważne dla historii naszej Ojczyzny.

          • Wszyscy mamy marzenia - IV Powiatowy Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych

          • Wszyscy mamy marzenia - pod takim hasłem po raz czwarty w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Długoborzu odbył się Powiatowy Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych. W ramach tego przedsięwzięcia w ośrodku zorganizowano uroczysty apel, podczas którego ogłoszono wyniki konkursów międzyszkolnych, a młodzież uświetniła go występami artystycznymi. Również uczniowie naszej szkoły, pod opieką dyrektor szkoły Małgorzaty Leszczyńskiej oraz komendanta Hufca Pracy Grażyny Dembek.

            Celem obchodów była integracja z osobami niepełnosprawnymi, przybliżenie działalności Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, Warsztatów Terapii Zajęciowej – Zgromadzenia Sióstr Służek NMPN z Szumowa oraz Środowiskowego Domu Samopomocy w Zambrowie. To wydarzenie organizowane było po raz czwarty po to, by zwrócić uwagę na problemy, jakim niepełnosprawni i ich rodziny muszą stawiać czoło każdego dnia.