Menu

 • Pięknie ubrana choinka, odświętnie przygotowany stół i najbliżsi, którzy na ten czas zjeżdżają się z najodleglejszych nawet zakątków - to nieodłączne elementy świąt Bożego Narodzenia. Żaden inny okres w ciągu roku nie może równać się z tym wyjątkowym czasem.

  Polską tradycją jest gromadzenie się razem w miejscach, gdzie tworzymy z innymi jakąś wspólnotę, nawet najmniejszą: w miejscach pracy, w szkołach i urzędach… Również w naszej szkole jest to ciągle żywa i pielęgnowana tradycja. We wtorek, 18 grudnia, cała społecznośc szkoły, razem z nauczycielami, dyrekcją szkoły oraz komendantem Hufca Pracy w Zambrowie, zgromadziła się w jednej z sal, aby wspólnie zaśpiewać kolędy oraz obejrzeć prezentację, przedstawiającą polskie zwyczaje bożonarodzeniowie. Nie zabrakło także życzeń dla wszystkich uczniów, które złożyła dyrektor szkoły Małgorzata Leszczyńska oraz komendant Hufca Pracy Grażyna Dembek. 

  Nastepnie każda z klas wraz ze swoim wychowawcą, przygotowała w swoich salach stół wigilijny. Po przełamaniu się opłatkiem był czas na degustację potraw i wspólny świąteczny posiłek.

  FOTOGALERIA

   - Obrazek 1

   

 • Poczuć się jak masterchef - warsztaty kulinarne w Studio „ATUTY” w Białymstoku

  Poczuć się jak masterchef - warsztaty kulinarne w Studio „ATUTY” w Białymstoku

  27 listopada dziewięcioosobowa grupa uczniów kl. I BS I stopnia oraz kl. III ZSZ, kształcących się w zawodzie kucharz, brała udział w warsztatach kulinarnych, w ramach utrzymania rezultatów projektu "OHP jako realizator usług rynku pracy". Zajęcia odbyły się w Studio „ATUTY” w Białymstoku pod nadzorem Szefowej Kuchni Pani Ewy Bałdyś-Jakuć.
  Kuchnia kresowa kształtowała się pod wpływem, kuchni litewskiej, białoruskiej, austro-węgierskiej, żydowskiej a nawet tureckiej. Kuchnia kresowa to przede wszystkim dania drobnoszlacheckie, które obecnie smakujemy na stołach całej Polski. Do gotowania wykorzystywano tutaj produkty rolnicze i leśne. Dużym powodzeniem cieszyła się wieprzowina i drób. Kuchnia kresowa, to wyszukane potrawy o bogatym smaku, zrobione z prostych składników.
  Na młodych kucharzy czekały na stołach produkty oraz przepisy do wykonania dań.  Uczestnicy mieli za zadanie poznać tajniki kuchni kresowej oraz przygotować 4 dania. 
  Młodzież została podzielona na cztery czteroosobowe zespoły. Każdy zespół miał wykonać jedno danie. W przepisach kuchni kresowej znalazły siętakie dania jak: krupnik z kurkami i pulpecikami, sałatka z serem korycińskim i kindziukiem, wareniki z babką ziemniaczaną i sosem ze schabu w śmietanie, a także serniczki z sosem malinowym. Pani Ewa nauczyła również młodzież jak przygotować chipsy z pora, jarmużu oraz batatów, które można wykorzystać jako dekoracje do dań lub jako zdrową przekąskę. 
  Uczestnicy chętnie przystąpili do gotowania przydzielonych potraw. Jedni wyrabiali ciasto na wareniki, inni przygotowywali babkę ziemniaczaną, gotowali krupnik, mielili sernik na serniczki. Adepci sztuki kucharskiej czuli się jak w programie „Masterchef”. W pomieszczeniu rozchodził się niesamowity zapach przygotowywanych dań. 
  Poprzez pracę zespołową oraz indywidualną pod czujnym okiem oraz instruktażem Szefowej Kuchni nabyli umiejętności przygotowywania różnych potraw w sposób smaczny, pożywny i estetyczny. 
  Na zakończenie warsztatów wszyscy wzięli udział w degustacji smacznych dań przy pięknie nakrytym stole. Przy wspólnym posiłku Szefowa Kuchni opowiadała wszystkim o tajnikach i zwyczajach kuchni kresowej. 

  Warsztaty zakończyły się rozdaniem każdemu uczestnikowi certyfikatu poświadczającego jego udział w szkoleniu. Młodzież jednogłośnie oświadczyła, że było super oraz że z chęcią jeszcze tu wróci.
   

  Zapraszamy do obejrzenia FOTOGALERII:

  Poczuć się jak masterchef - warsztaty kulinarne w Studio „ATUTY” w Białymstoku - Obrazek 1

 • Kurs samoobrony

  Kurs samoobrony

  W dniach od 13 do 28 listopada 2018 16-u uczniów naszej szkoły wzięło udział w kursie samoobrony. To już kolejne ciekawe przesięwzięcie, które zorganizował dla naszej młodzieży Hufiec Pracy w Zambrowie. Ćwiczenia prowadzone były przez instruktorów Zambrowskiego Klubu Karate Kyokushin: sensei Annę Kaczyńską-Youssfi - magistra wychowania fizycznego ze specjalizacją samoobrona i aerobik, medalistkę Mistrzostw Świata i Europy oraz jej męża Skandera Youssfi - magistra sportu, trenera 3 klasy, międzynarodowego sędziego Kyokushin, posiadającego stopień mistrzowski 3 Dan, medalistę Mistrzostw Europy. Zajęcia odbywały się na terenie Akademii Sztuk Walki i Fitnessu w Zambrowie. 

  Celem zajęć było przede wszystkim zapoznanie uczestników z rozpoznaniem sytuacji zagrożenia oraz naukę technik samoobrony: pozycji i przemieszczania się w pozycjach podstawowych, podstawowych uderzeń, wybranych technik blokujących ataki, zejść z linii ataku, uniki, podstawowych technik obrony/kontrataku, technik dźwigni, uwolnień z chwytów i obezwładniania przeciwnika, uwalnianie się w parterze itd. 
  Uczestnicy kursu na treningu przestrzegali dyscypliny, dowiedzieli się również, że głęboki ukłon rozpoczynający i kończący ćwiczenia jest symbolem szacunku dla drugiego człowieka. 
  Poznane tajniki sztuki walki pozwolą młodym osobom w sytuacji zagrożenia w sposób naturalny i prosty opanować strach wywołany napadem oraz kształtować własną osobowość.

   

  Zapraszamy do obejrzenia FOTOGALERII:

  Kurs samoobrony - Obrazek 1

 • Warsztaty ceramiczne

  Warsztaty ceramiczne

  26 listopada uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach ceramicznych w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. św. Papieża Jana Pawła II w Długoborzu. Warsztaty zorganizował Hufiec Pracy w Zambrowie.
  Zajęcia prowadzone były przez pana Jacka, który jest opiekunem warsztatów i na co dzień pracuje z dziećmi niepełnosprawnymi.
  Wydawać by się mogło, że warsztaty ceramiczne to nic innego jak zabawa w glinie. Jednak okazało się, że to bardzo pracochłonne i delikatne zajęcie. W rozumieniu tradycyjnym są to tworzywa i wyroby otrzymywane w wyniku wypalenia odpowiednio uformowanej gliny, tzn. że po uformowaniu gliny w pożądany kształt należy ją wypalić, żeby straciła swoje właściwości plastyczne. Ceramika towarzyszy nam od pokoleń, począwszy od starodawnych garnków, kubków po talerze ozdobne wiszące na ścianie u nie jednych dziadków. 
  Po krótkim instruktażu młodzież zabrała się do pracy, zaczynając od cięcia gliny, po formowanie liści, serc, choinek oraz aniołków, które były naszym celem. Zabawa była wspaniała, ale na efekt końcowy przyjdzie nam jeszcze poczekać, ponieważ proces wypalania gliny trwa od 7 do 10 dni.

  Zapraszamy do obejrzenia FOTOGALERII

  Warsztaty ceramiczne - Obrazek 1


   

 • Ku Niepodległej - uroczysty apel z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

  Ku Niepodległej - uroczysty apel z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

  Obecny rok to dla wszystkich Polaków szczególny czas. Świętujemy bowiem 100. rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. W naszej szkole realizowanych jest z tej okazji wiele przedsięwzięć mających na celu wprowadzić uczniów w świat wartości, ucząc jednocześnie szacunku do własnej Ojczyzny. Kształtujemy wśród uczestników przywiązanie do symboli narodowych i dziedzictwa poprzednich pokoleń. Chcemy w ten sposób uczyć patriotyzmu i włączyć naszą szkolną społeczność do ogólnopolskich obchodów 100-lecia niepodległości Polski.

  6 listopada odbył się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości. Uroczystość rozpoczęto od wspólnego odśpiewania wszystkich zwrotek hymnu narodowego.

  Następnie pani dyrektor Małgorzata Leszczyńska przybliżyła uczniom ogromne znaczenie patriotyzmu we współczesnym świecie oraz potrzebę zachowania własnej tożsamości w zmieniajacej się rzeczywistości współczesnego świata.

  W dalszej kolejności  młodzież  w inscenizacji słowno-muzycznej przypomniała trudne chwile narodu pozbawionego własnego kraju oraz drogę Polaków do wolności. Po zakończeniu I wojny światowej w 1918 roku, po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Rosję, Prusy i Austrię, nasz kraj powrócił na mapy świata. Wybrzmiały piękne pieśni patriotyczne m.in. „Ojczyzna”, „Pieśń kronika” Marka Grechuty oraz utwór pt. „Dzielmy się miłością" w wykonaniu Pauliny Placek i Julii Kuczyńskiej.

  Po uroczystym apelu cała społeczność szkoły udała się do sali kinowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Zambrowie na spotkanie z panem Dariuszem Markiem Srzednickim, reżyserem, scenarzystą, a także historykiem, badaczem dwudziestolecia międzywojennego. Podczas swojego wykładu pt. „Od Zułowskiego Dworku do Belwederu”, prowadzący skupił się głównie na przedstawieniu prywatnego życia Józefa Piłsudskiego. Na początku wykładowca przedstawił kilka ciekawych faktów z dzieciństwa i dorastania przyszłego Marszałka, który spośród licznego rodzeństwa wyróżniał się wyjątkową inteligencją, był apodyktyczny, ale lubiany i cieszył się autorytetem. Następnie młodzież dowiedziała się kim była Maria z Billewiczów Piłsudska, Leonarda Lewandowska, Aleksandra Szczerbińska, Maria z Koplewskich Juszkiewiczowa? Jaką rolę odegrały w życiu Marszałka Józefa Piłsudskiego? Czym zasłużyły się w historii walki o niepodległość? W jakich okolicznościach marszałek wziął ślub z pierwszą żoną, a także jakie były okoliczności jego śmierci? 

  Dzień 6 listopada w naszej szkole był bez wątpienia nie tylko uczczeniem tego ważnego święta narodowego, ale także doskonałą lekcją historii, przypominającą o tym wszystkim, co stanowi naszą tożsamość narodową.

   

  FOTOGALERIA z uroczystości:

  Ku Niepodległej - uroczysty apel z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - Obrazek 1

 • Uczcili pamięć lokalnych bohaterów

  Uczcili pamięć lokalnych bohaterów

  Patriotyzm można budować wśród młodych ludzi na wiele sposobów. Jednym z nich jest akcja sprzątania grobów bohaterów naszych małych Ojczyzn.

  Uczniowie klasy kasy II BS i III ZSZ, pod opieką nauczycieli naszej szkoły oraz wychowawców z Hufca Pracy w Zambrowie,  przed uroczystością Wszystkich Świętych wybrali się na zambrowską nekropolię, aby w najstarszej części cmentarza, uporządkować mogiły żołnierzy i ofiar ludności cywilnej, którzy oddali swoje życie w walce o wolność naszego miasta. Była to wspaniała okazja do uczczenia pamięci naszych lokalnych bohaterów, a także do podziękowania za ich trud podejmowany dla dobra Ojczyzny, a przede wszystkim za ofiarę ich życia, dzięki której możemy dziś żyć w wolnym kraju.

   

  FOTOGALERIA:

  Uczcili pamięć lokalnych bohaterów - Obrazek 1

 • Marsz szlakiem 18. Dywizji Piechoty

  Marsz szlakiem 18. Dywizji Piechoty

  W sobotę, 6 października, Stowarzyszenie Historyczne im.71 Pułku Piechoty zorganizowało V Marsz Pamięci Szlakiem 18. Dywizji Piechoty. Uczestnicy mieli do przejścia około 10 kilometrów po okolicznym terenie, który na mapach sztabowych oznaczony był jako Sokola Łąka.

  Wymarsz miał miejsce punktualnie o godzinie 10:00 spod remizy strażackiej w Porytem-Jabłoni oprócz członków Stowarzyszenia Historycznego im.71 Pułku Piechoty i 10. Pułku Ułanów z Grabowa, wymaszerowali uczniowie zambrowskich szkół, w tym uczniowie naszej szkoły.

  - „71. Pułk Piechoty był jednym ze składowych 18. Dywizji Piechoty. Chcemy kultywować tradycje patriotyczno-historyczne na tych terenach, gdzie podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku te formacje brały udział w wojnie obronnej. Na postojach postaramy się przybliżyć historię terenu i działania wojenne, jakie miały tam miejsce.” – mówił Paweł Sanewski ze Stowarzyszenia Historycznego im. 71. Pułku Piechoty.

  Na koniec marszu wszyscy uczestnicy mieli okazję spróbować wojskowej grochówki.

  Zapraszamy do obejrzenia FOTOGALERII z tego wydarzenia na portalu zambrow.org:

  https://zambrow.org/artykul/przeszli-szlakiem-18/518687

 • Nowy rok szkolny rozpoczęty

  Nowy rok szkolny rozpoczęty

  W poniedziałek, 3 września wszystkie szkoły w naszym kraju zainagurowały nowy rok szkolny.  Jedni na to wydarzenie czekali z utęsknieniem. Dla innych będzie to 10 miesięcy obowiązku.

  W naszej szkole wszystkie klasy: szkoły podstawowej, gimnazjum i branżowej szkoły I stopnia rozpoczęły kolejny rok szkolny. O godz. 9.00 cała społeczność szkoły, na czele z dyrekcją, nauczycielami, rodzicami i zaproszonymi goścmi, wśród któych była  komendant Hufca Pracy w Zambrowie p. Grażyna Dembek, zgromadziła się na szkolnej auli. Po oodśpiewaniu hymnu państwowego oraz wprowadzeniu sztandaru szkoły, głos zabrała dyrektor szkoły Małgorzata Leszczyńska, która w okolicznościowym wystąpieniu przedstawiła główne kierunki pracy dydaktyczno-wychowawczej w nowym roku szkolnym. Pani Dyrektor życzyła wszystkim, aby nowy rok szkolny każdy wykorzystał na miarę swoich możliwości, najlepiej jak tylko potrafi.

  Ostatnim punktem uroczystości były spotkania wychowawców z poszczególnymi klasami w salach lekcyjnych.

  Więcej zdjęć w GALERII

  Nowy rok szkolny rozpoczęty - Obrazek 1

 • Inauguracja roku szkolnego 2018/2019

  Inauguracja roku szkolnego 2018/2019

  UROCZYSTA INAUGURACJA NOWEGO ROKU SZKOLNEGO 2018/2019 ODBĘDZIE SIĘ 3 WRZEŚNIA (PONIEDZIAŁEK) O GODZ. 9:00 W BUDYNKU SZKOŁY.

 • Terimny egzaminów poprawkowych

  Terimny egzaminów poprawkowych

  Egzaminy poprawkowe odbędą się 27 sierpnia (poniedziałek) w następującym porządku:

  - o godz. 9:00 - język polski, geografia

  - o godz. 11:00 - wychowanie fizyczne

 • Zakończenie roku szkolnego 2017/2018

  Zakończenie roku szkolnego 2017/2018

  W piątek 22 czerwca uczniowie gimnazjum i zasadniczej szkoły zawodowej, razem z nauczycielami, wychowawcami, dyrekcją szkoły oraz zaproszonymi gośćmi, wśród których była komendant Hufca Pracy w Zambrowie p. Grażyna Dębek, zgromadzili się o godz. 9:00 w szkolnej auli, aby zakończyć rok szkolny 2017/2018 i odebrać świadectwa.

  Na początku głos zabrała dyrektor szkoły p. Małgorzata Leszczyńska, która podsumowała miniony rok pracy dydaktycznej i wychowawczej, podziękowała nauczycielom za trud włożony w wychowanie młodego pokolenia, uczniom za właściwą postawę w szkole i godne reprezentowanie szkoły w środowisku lokalnym, a także złożyła wszystkim pedagogom i uczniom życzenia udanych i słonecznych wakacji. Również komendant Hufca Pracy podziękowała za bardzo dobrą współpracę w ciągu minionego roku szkolnego zarówno dyrekcji szkoły jak i uczniom, którzy angażowali się w różnego rodzaju projekty i przedsięwzięcia. Następnie zostały wręczone stypendia za dobre wyniki w nauce, nagrody i wyróżnienia za wysoką frekwencję oraz aktywne uczestnictwo w życiu szkoły. 

  W drugiej części uroczystości nastąpiło zaprzysiężenie nowego składu pocztu sztandarowego oraz przekazanie sztandaru przez uczniów klas III, przedstawicielom klas drugich. oraz program artystyczny przygotowany przez młodzież naszej szkoły.

  Więcej zdjęć w GALERII

  Zakończenie roku szkolnego 2017/2018 - Obrazek 1

 • Podsumowanie stażu zawodowego w Grecji

  Podsumowanie stażu zawodowego w Grecji

  Od 16 do 27 kwietnia 2018 r.  uczniowie naszej szkoły kształcący się w zawodach mechanika pojazdów samochodowych, piekarza, kucharza i cukiernika odbyli 2-tygodniowe praktyki w Grecji w ramach projektu „Zagraniczna praktyka zawodowa - możliwością poszerzenia naszych perspektyw zawodowych” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+.

  Głównym celem zagranicznych praktyk zawodowych było zwiększenie kompetencji zawodowych uczniów oraz zdobycie przez nich doświadczenia w pracy w międzynarodowym środowisku, zwiększając tym samym ich atrakacyjność na rynku pracy. Staż był także szansą dla młodych ludzi na doskonalenie zdolności językowych oraz rozwinięcie wiedzy dotyczącej kultury Grecji.

  Mechanicy pojazdów samochodowych pogłębiali swoje umiejętności w warsztacie znajdującym się w mieście Larissa. Tam szkolili ich mechanicy z Grecji, między innymi właściciel warsztatu. Chłopcy mieli okazję wykonywać prace konserwacyjne i naprawcze samochodów osobowych. Zajmowali się także kontrolą stanu technicznego zespołów i układów samochodowych oraz sprawdzali działanie pojazdu jako całości za pomocą urządzeń diagnostycznych na uniwersalnych i specjalizowanych stanowiskach obsługowo-naprawczych, z użyciem narzędzi ślusarskich i monterskich. Przeprowadzili diagnostykę między innymi greckiego radiowozu.

  Praktyki umożliwiły młodzieży z zawodów gastronomicznych poznanie podstaw kuchni greckiej. Każdy dzień był inny, przynosił nowe wyzwania i doświadczenia. Uczniowie mogli się sprawdzić pracując w  kuchni czy przy obsłudze gości. Pod czujnym okiem pracowników hotelu uczniowie poznali techniki przygotowywania i serwowania oraz sekrety parzenia kawy, m.in. na zimno typu fredo i frappe, które na co dzień nie występują w Polsce. Pod nadzorem doświadczonego szefa kuchni nauczyli się przygotowywać tradycyjne dania greckie – m.in. pyszną  moussakę, której nie powstydziłaby się niejedna dobra restauracja. Podczas codziennej praktyki w kuchni do zadań młodych ludzi należało przygotowywanie półproduktów, sałatek i dań głównych, jak również obsługa klienta i serwis. Przyszli kucharze mieli także okazję obserwacji procesu wypiekania chleba w miejscowej piekarni.

  Przy okazji wykonywania codziennych prac uczniowie ćwiczyli język angielski i grecki. Życzliwość i pomoc Greków pomogła w przyjemny sposób pokonać wszelkie nowe wyzwania jakie stanęły przed naszą młodzieżą. 

  Po pracy młodzież mogła korzystać z kąpieli w Morzu Egejskim, wypoczywać na plaży i korzystać z pięknej, słonecznej pogody oraz miejscowych atrakcji. Niezapomniane były też wycieczki po Grecji, między innymi na Meteory. Kolejna niezapomniana wyprawa to rejs po Morzu Egejskim na wyspę Skiathos, gdzie kręcone były sceny do popularnego musicalu „Mamma Mia”. Po rejsie pełnym greckich tańców i dobrej zabawy uczniowie zwiedzali wyspę i zobaczyli typowe dla tego regionu malownicze białe domki z niebieskimi okiennicami. Po zwiedzaniu wypoczywali na plaży Koukounaries słynącej ze złotego piasku. Wszystko to odbywało się w ramach realizacji programu kulturowego w dni wolne od praktyk.

  Podsumowując, praktyki w Grecji na pewno umożliwiły uczniom możliwość rozwoju zawodowego i zapewne dla wielu były niesamowitą przygodą, w czasie której poznali „kawałek świata”, zakosztowali innego życia, stali się bardziej komunikatywni, otwarci i odważni a przy okazji poprawili znajomość języka angielskiego.

 • Piłkarska klasa sportowa od września w branżowej szkole I stopnia

  Piłkarska klasa sportowa od września w branżowej szkole I stopnia

  Trwa rekrutacja do klasy sportowej o profilu piłkarskim branżowej szkoły I stopnia, która od nowego roku szkolnego ruszy w naszej szkole. Przewidujemy 10 godzin wychowania fizycznego w tygodniu. Współpracować będziemy z Klubem Piłkarskim Olimpia Zambrów, gdzie będzie odbywać się większość zajęć z w-f-u i treningi. Więcej informacji w zakładce REKRUTACJA.

 • Uczniowie dotarli na staż zawodowy do Grecji

  Uczniowie dotarli na staż zawodowy do Grecji

  Uczniowie naszej szkoły, razem z uczniami pozostałych szkół prowadzonych przez Stowarzyszenie Wspierania Edukacji i Rynku Pracy: z Łomży i Siemiatycz, w niedzielę wyruszyła do Grecji na staż zawodowy. Po długiej podróży wszyscy szczęśliwie dotarli do celu - do miejscowości Leptokaria, w której znajduje się hotel Poseidon Palace (zobacz jak wygląda hotel www.poseidonpalace.gr

  Wczorajszy dzień był dla naszych stażystów bardzo aktywny. Zaraz po śniadaniu grupa ucząca się w zawodach gastronomicznych wyruszyła do pobliskiej miejscowości Nea Mesagkala. Tam w kameralnym, rodzinnym hotelu Golden Sun przygotowywała tradycyjną grecką zapiekankę – musakę. Pod czujnym okiem greckiego kucharza Pana Nikosa udało się im przygotować pyszny posiłek dla gości hotelu.

  Mechanicy pojazdów samochodowych odwiedzili warsztat znajdujący się w mieście Larissa. Tam szkolili ich mechanicy z Grecji, między innymi właściciel warsztatu Pan Janis. Chłopcy mieli okazję przeprowadzić diagnostykę między innymi greckiego radiowozu.

  Wyjazd został zorganizowany w ramach projektu: „Zagraniczna praktyka zawodowa - możliwością poszerzenia naszych perspektyw zawodowych” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.

  Więcej zdjęć w FOTOGALERII:

  Uczniowie dotarli na staż zawodowy do Grecji - Obrazek 1

 • Kształcenie zawodowe ma sens - spotkanie z pracodawcami

  Kształcenie zawodowe ma sens - spotkanie z pracodawcami

  W minionym tygodniu w naszej szkole odbyło się spotkanie z pracodawcami zatrudniającymi naszych uczniów jako młodocianych pracowników. Z inicjatywą spotkania wyszła dyrektor naszej szkoły Małgorzata Leszczyńska, komendant Hufca Pracy w Zambrowie Grażyna Dembek oraz kierownik Biura Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości Waldemar Dzieniszewski. Wśród zaproszonych gości obecni byli: Wojewódzki Komendant OHP w Białymstoku - Adam Krzysztof Romatowski, prezes Zarządu Stowarzyszenia Wspierania Edukacji i Rynku Pracy w Łomży - Roman Szmyt, Koordynator Zespołu ds. kształcenia, wychowania i refundacji Podlaskiej Wojewódzkiej Komendy OHP – Ewa Kosińska, specjalista ds. refundacji PWK OHP Iwona Pietruszewska. Na spotkanie przybyli pracodawcy m.in. z branży samochodowej, handlowej, budowlanej elektrycznej i piekarniczej.

  Tematem spotkania było kształcenie zawodowe uczniów branżowej szkoły pierwszego stopnia na lokalnym rynku pracy. Dyrektor Szkoły Małgorzata Leszczyńska przedstawiła główne założenia zmian systemu oświaty dotyczące kształcenia zawodowego: „W kształceniu zawodowym, a zwłaszcza w szkole branżowej, nacisk położony jest na zajęcia praktyczne. W związku z tym zajęć z przedmiotów ogólnokształcących jest niedużo. (…) W sumie nauka w szkole trwa 3 dni w tygodniu a w klasie II i III jeszcze mniej- 2 dni. W pozostałe dni tygodnia uczniowie uczą się zawodu u pracodawców w zakładach pracy. Na kształcenie zawodowe - teoretyczne uczniowie są kierowani do ośrodka dokształcania i doskonalenia zawodowego na turnus w zakresie danego zawodu i odbywają je przez okres 4 tygodni w każdej klasie, w wymiarze 34 godzin tygodniowo. (…) Jako szkoła zawodowa możemy kształcić praktycznie we wszystkich zawodach, gdyż jesteśmy szkołą dla młodocianych pracowników. Szkoła branżowa pierwszego stopnia posiada oddziały wielozawodowe i to jest jej wielki atut.”

  Spotkanie miało na celu skoordynowanie działań służących promocji naszej szkoły, a także pomocy młodemu człowiekowi w wyborze przyszłej szkoły i ścieżki zawodowej. Wszyscy obecni na spotkaniu pracodawcy wyrazili chęć dalszej ścisłej współpracy z naszą szkołą, a także możliwość prezentacji własnych zakładów pracy przed kandydatami do branżowej szkoły pierwszego stopnia.

 • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

  Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

  W naszej szkole 6 marca, z racji przypadajacego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, odbyło się spotkanie z przedstawicielem Stowarzyszenia Historycznego 71. Pułku Piechoty. Uczniowie szkoły podstawowej i branżowej szkoły pierwszego stopnia uczestniczyli w wyjątkowej lekcji historii, w czasie której gość przedstawił sylwetki tych żołnierzy, którzy przez komunistyczny rząd Polski zostali wymazani z kart historii.

  Dzień wcześniej, 5 marca, delegacja naszej szkoły na czele z panią dyrektor, uczestniczyła w Zespole Szkół Ogólnokształcących, w Powiatowych Obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

  Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest w całej Polsce 1 marca. Został on uchwalony na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku. Inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia nowego święta podjął w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński. Pomysł ustanowienia święta 1 marca wysunął ówczesny prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce − będących ostatnim ogólnopolskim koordynatorem „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”. Pierwsze obchody święta pamięci odbyły się 1 marca 2011 roku w 60. rocznicę zamordowania dowództwa WiN. 

  FOTORELACJA W GALERII

  Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Obrazek 1

 • Wyjazd na stok narciarski do Rybna

  Wyjazd na stok narciarski do Rybna

  We wtorek, 20 lutego, ponad 50-u uczniów naszej szkoły, pod opieką wychowawców wyjechało na stok narciarski do Rybna. Dla wielu osób była to pierwsza okazja, żeby spróbować tego najpopularniejszego zimowego sportu. Na miejscu spotkaliśmy się z instruktorem, któy przedstawił zasady bezpieczeństwa obowiązujące na stoku. Odbyły się również zajęcia pokazujące podstawy jazdy na nartach. Wszyscy chętni mogli przez 3 godziny szusować na stoku bez ograniczeń, korzystająć z wyciągu.

  Była to fantastyczna okazja nie tylko, aby aktywnie i na sportowo spędzić dzień, ale także do wspólnej integracji.

  FOTORELACJA W GALERII

  Wyjazd na stok narciarski do Rybna - Obrazek 1

 • UCZNIOWIE PRZYGOTOWUJĄ SIĘ DO WYJAZDU NA STAŻ ZAWODOWY DO GRECJI

  UCZNIOWIE PRZYGOTOWUJĄ SIĘ DO WYJAZDU NA STAŻ ZAWODOWY DO GRECJI

  Ruszyła realizacja kolejnego programu staży zagranicznych. Tym razem uczniowie naszej szkoły, zdobywający zawodowy fach w zawodach fryzjer, mechanik pojazdów samochodowych, piekarz, cukiernik i kucharz, wyjadą do Grecji. Wyjazd planowany jest w terminie od 15 do 28 kwietnia 2018 r., ale uczniowie zakwalifikowani do wyjazdu na staż w lutym uczestniczyli w zajęciach wprowadzających w kulturę Grecji, w zajęciach doskonalących znajomość języka angielskiego, a także w spotkaniach integracyjnych.

   

   

  PROGRAM SPOTKANIA, KTÓRE ODBYŁO SIĘ W DNIACH 12-13 LUTEGO 2018 R.

  w Bursie Szkolnej w Zambrowie (ul. Obwodowa 2)

  12 LUTEGO - PONIEDZIAŁEK

  10:00 Rozpoczęcie spotkania – informacja o projekcie

  10:15 Omówienie „dobrych praktyk” w trakcie pobytu za granicą, relacje w grupie rówieśników, zagrożenia - p. Barbara Głębocka

  10:45 Język angielski zawodowy - p. Maria Krzyżanowska

  13:00 obiad

  13: 30 – 16:30 Grecja –  geografia, historia, kultura, język

  16:45 – wyjście do kina

  19:00 – kolacja

   

  13 LUTEGO - WTOREK

  8:00 śniadanie

  9:00 dalszy ciąg zajęć z tematu Grecja, zajęcia językowe

  12:00 zapoznanie z dokumentami projektowymi do wypełnienia przez uczestników staży.

  13:00 obiad i wyjazd

   

  Zagraniczny staż to nie tylko doskonała szansa do nabycia kolejnych praktycznych umiejętności zawodowych, ale także okazja do poznania kultury, obyczajów odwiedzanego kraju przez wycieczki, wyjazdy do najciekawszych miejsc Grecji, rozmowy z mieszkańcami.

  Niezwykle interesujące było spotkanie z ks. Rafałem Wawreniukiem, prawosłanym duchownym, który podzielił się własnymi doświadczeniami z pobytu w tym pięknym kraju i opowiedział o zwyczajach, które tam panują.

  Warto przypomnieć, że jest to już kolejny zagraniczny staż, który nasza szkoła z powodzeniem realizuje i z którego korzystają uczniowie uczący się w naszej szkole. W minionym roku szkolnym kilkunastoosobowa grupa uczniów wyjechała w dwóch turach do Götz w Niemczech.

  FOTORELACJA W GALERII

  UCZNIOWIE PRZYGOTOWUJĄ SIĘ DO WYJAZDU NA STAŻ ZAWODOWY DO GRECJI - Obrazek 1

 • Wyjazd do stacji narciarskiej

  Wyjazd do stacji narciarskiej

  Śniegu w tym roku jak na lekarstwo, ale to nam nie przeszkadza, aby  zapklanować całodniowy wyjazd do stacji narciarskiej w Rybnie. Będzie to przede wszystkim okazja do odbycja niecodziennej lekcji wychowania fizycznego pod okiem wykwalifikowanych instruktrów, do podszlifowania swoich umiejętności jazdy na nartach, ale także do wspólnej zabawy i integracji. Oferta wyjazdu jest skierowana do wszystkich uczniów szkoły podstawowej i branżowej szkoły pierwszego stopnia - częśc kosztów wyjazdu pokryje organ prowadzący szkołę, czyli Stowarzyszenie Wspierania Edukacji i Rynku Pracy w Łomży, razem z Hufcem Pracy w Zambrowie. Uczniowie z najwyższą frekwencją i dobrymi wynikami w nauce nie poniosą żadnych kosztów - będzie to nagroda za włąsciwą postawę ucznia oraz realizowanie obowiązku szkolnego

 • XIX Turniej Piłki Nożnej na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

  XIX Turniej Piłki Nożnej na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

  Już po raz dziewiętnasty uczniowie zambrowskich szkół zagrali dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Miasta Zambrów. Przez cały dzień w hali MG1 rywalizowały drużyny szkół podstawowych, gimnazjów i średnich.

  Głównym organizatorem i jednocześnie osobą prowadzącą turniej był Dariusz Grabowski. Na parkiecie od rana do godziny 16:00 rywalizowały ze sobą drużyny szkół podstawowych (w dwóch kategoriach: I-III i IV-VII), gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

  W tym roku w turnieju udział wzięło 14 zespołów: 6 w kategorii szkół podstawowych klas I -III i IV - VII, 4 w kategorii szkół gimnazjalnych oraz 4 – ponadgimnazjalnych. Nie zabrakło również drużyny z naszej szkoły, która w ten sposób włącza się w pomoc chorym dzieciom organizowaną przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

  WIĘCEJ ZDJĘĆ W GALERII

  XIX Turniej Piłki Nożnej na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - Obrazek 1

strona:

Galeria zdjęć

Kontakt

 • Zespół Szkół Stowarzyszenia Wspierania Edukacji i Rynku Pracy im. Janusza Korczaka w Zambrowie
  Aleja Wojska Polskiego 37C
  18 - 300 Zambrów
 • 86 271 00 92